…

Orchestrální manifest jara aneb Jónsi zdraví z Islandu

Čas od času se objeví deska, nad kterou rozum zůstane stát, žílami začne zase kolovat teplá krev. Člověku pak navodí blažený úsměv a jeho okolí ho začne pokládat v lepším případě za blázna, v horším za feťáka pod vlivem. A piště si, že Jónsiho debutová sólovka Go je vysoce návykovou drogou.

Popkultura
Čas od času se objeví deska, nad kterou rozum zůstane stát, žílami začne zase kolovat teplá krev. Člověku pak navodí blažený úsměv a jeho okolí ho začne pokládat v lepším případě za blázna, v horším za feťáka pod vlivem. A piště si, že Jónsiho debutová sólovka Go je vysoce návykovou drogou.

Úkolem kritika je hledat hlavně vady na kráse. Nemám lehký úkol, když mám zkritizovat debutovou sólovku multiinstrumentalisty a frontmana islandských Sigur Rós, to předesílám předem. I samotná tvorba islandských čarodějů je sofistikovanou směsicí drásajícího post-rocku a uklidňujícího ambientu, která hýří nekonečným spektrem nápadů. A stejně jako v literatuře funguje oxymóron, funguje i kontrast v hudbě Sigur Rós. A to s nebývalou intenzitou. Stejně tomu je samozřejmě i u Jónsiho (vlastním jménem Jón Þór Birgisson). Byl to právě on, kdo měl lví podíl na tom, že se kapele dostalo jejího charakterického melancholického zvuku.

Pětatřicetiletý Jónsi je velmi osobitým umělcem – má nezaměnitelný charakteristický falzet, který když spustí, cítíte se jako někde uprostřed islandské divoké krajiny, v které mimochodem se Sigur Rós odehrál několik koncertů (mimojiné na protest proti vybudování přehradní nádrže). Na album jsem se těšil i proto, že ještě před jejím vydáním byl vypuštěn singl Go Do, což je dle mého soudu zatím nejlepší píseň roku 2010, naprosto ideální k vstávání a dobrému nastartování se. Nutno poznamenat, že za orchestrálními aranžemi stojí věhlasný americký skladatel Nico Muhly, který podobně pomohl i Mew, Grizzly Bear či Antony&The Johnsons. Avšak také sám Jónsi se do značné míry podílel na aranžích, např. na elektronickém podbarvení Animal Arithmetic, v písni Go Do zase zastoupil bicí dupáním na kufr.

Myšlenkovým jádrem alba, tedy opěvovanými hodnotami,  jsou lidská nezkaženost, lépe řečeno ignorace zkaženosti moderní civilizace, léčivá síla klidu (Tornado), která je v rovnováze s intenzivními výbuchy energie (Boy Lilikoi), touha po kráse, lidské sounáležitosti a odpovědnosti za blízké (Sinking Friendship).

Významově se album Go řadí po bok nesmrtelných knih – Malého prince a Tracyho tygra. Dá se samozřejmě říct, že je stejně sentimentální a pseudofilosofické, ať po hudební či textové stránce, ale to už záleží na každém z nás. Jestli se stane nesmrtelným i za své hudební zásluhy, to budeme moci zhodnotit až s odstupem let. Toto album totiž maže rozdíly mezi alternativou a popem, částečně i díky přechodu na angličtinu.

 

INFOBOX:

VERDIKT: 92%

Jónsi – Go

Label: XL Records

Žánr: alternativa, pop, ambient, folk, post-rock

Vychází: 15.4.2010

Celkový čas: 40:17

Skladby: Go Do, Animal Arithmetic, Tornado, Boy Lilikoi, Sinking Friendships, Kolnidur, Around Us, Grow Till Tall, Hengilás

Cena: 389,- Kč

Video:

http://www.youtube.com/watch?v=c1WomtTi0wY

http://www.youtube.com/watch?v=Ky_GwkBDMYA

http://www.youtube.com/watch?v=UBgPmw3JCN4

nebo

http://www.jonsi.com/go

Photo by Wikipedia.com