…

Je fashion blog jen deníček nebo rovnou reality show?

Svým způsobem nám zprostředkovávají módu ulice, styl v odívání obyčejných lidí, ovšem už ne jen z našeho města či naší země, ale z celého světa. Už nemusíme čekat na reportáže o světových trendech v módních magazínech, ani sami složitě vyhledávat, co je zrovna v kurzu. Máme tu módní blogy. I v naší zemi se tento fenomén začal rozšiřovat a nabírat na kvalitě.

Lifestyle
Svým způsobem nám zprostředkovávají módu ulice, styl v odívání obyčejných lidí, ovšem už ne jen z našeho města či naší země, ale z celého světa. Už nemusíme čekat na reportáže o světových trendech v módních magazínech, ani sami složitě vyhledávat, co je zrovna v kurzu. Máme tu módní blogy. I v naší zemi se tento fenomén začal rozšiřovat a nabírat na kvalitě.

Komunita bloggerů se neustále zvětšuje, vznikají společenství lidí se stejnou vášní pro módu, kteří se navzájem komentují, hodnotí a výjimečně i kritizují. Kvalitní blogy se vyznačují jistou dávkou originality a hlavně vkusu. Většinou mají ještě jakýsi neviditelný bonus, to co jim dodává jedinečnost a přitažlivost, co je však schováno v osobnosti tvůrce.

A cup of style

My jsme oslovili tři bloggerky, jejichž příspěvky nepostrádají originalitu a styl a takové skryté kouzlo v sobě mají. Podělily se s námi o své názory na virtuální svět fashion blogů či styl v českých ulicích, daly i několik tipů jak být atraktivní a také prozradily, jaké jsou jejich oblíbené letní trendy.

První z nich je kreativní mladá maminka, která si svůj blog Pleasure Seeker založila poté, co se z Prahy přestěhovala na malé město, kde pocítila potřebu ventilovat svoje názory, hlavně co se týče módy. „Původně jsem se chtěla více zaměřit na dětskou módu, nicméně nakonec jsem stejně skončila u té dospělé.“ Přesto na blogu najdete fotografie nejen jí, ale i její malé dcerky, která už přes svůj dětský věk nepostrádá vkus a styl.

Pleasure Seeker

Autorka se svému blogu věnuje pravidelně, a to každý den. Jak sama říká: „Moje profese je nudná. Blog je pro mě v první řadě deníček, řekněme fotodeníček a určitě i větší kapka té seberealizace.“ Její blog je výjimečný svou ustálenou kvalitou příspěvků, které denně přibývají. Inspiraci bere ve všem, co ji obklopuje, fotografiích, filmech, hudbě. „Zajímavý poznatek je, že pro mě méně povedené příspěvky a outfity se většinou líbí nejvíce.“ A co podle ní dokáže spolehlivě čtenáře odradit? Nedostatek kreativity, nekvalitní fotografie, příliš často opakovaná klišé.

Pleasure Seeker

Druhý blog s názvem Salad of my life je kromě módy zaměřen hlavně na fotografii. Autorka, mimo jiné fotografka, je studentkou marketingové komunikace a public relations a to se promítá i do jejího pohledu na blogový svět: „Je to dle mého názoru skvělá platforma pro komunikaci různých značek, zejména módních. V zahraničí je to naprosto běžná věc – oděvní firma si vyhlédne úspěšnou bloggerku, pošle jí své tričko, ona se v něm vyfotí a napíše link, kde se dá koupit. A všichni jsou spokojení.“ Blog založila už dávno, ale teprve před časem se rozhodla do tohoto světa trochu více ponořit. Sledovala cizí blogy, nechávala se inspirovat, a jak říká: „Tahle fáze trvala nějakou dobu, než jsem se rozhodla začít taky sama něco vytvářet.“ Zaměření blogu si nijak předem neurčovala, vyplynulo z jejích zájmů: „Hlavním tématem mého blogu jsem prostě já“.

Salad of my life

Blog psala původně v angličtině, ale když zjistila, že počet jejích českých čtenářů narůstá, začala psát i v češtině. V blogu spatřuje možnost jakéhosi úložiště svých myšlenek, poznatků, postřehů. Na otázku, v čem spočívá tajemství světově úspěšných blogů, odpověď hledá: „Náš stát je sice malý, ale internetový prostor je mezinárodní, nevidím tedy důvod, proč by nemohl existovat český blog, jehož autorku by díky slavnému blogu otiskli v časopise na druhém konci světa.“

Salad of my life

Přesto se jí velmi dobře podařilo vystihnout, co čtenáře nejspíš přitahuje: „Blog mi přijde jako taková reality show, jen s tím rozdílem, že médiem není televize, ale internet. A čím krásnější život ukazuje, tím je pro čtenáře přitažlivější.“


Třetí bloggerka potvrzuje další fenomén týkající se fashion blogů. Módu dnes sleduje ale i utváří stále mladší věková skupina. Autorka sama studuje střední školu a okruh jejích čtenářů, který je mimochodem už velmi početný, tvoří často její vrstevníci i mladší lidé. Blog A cup of style vede už několik let a hnacím motorem jsou pro ni tedy její čtenáři: „Možná právě vědomí, že někoho zajímá, co produkuji, mě na tom tolik baví. Nutí mě to vymýšlet stále nové a nové věci.“ Na fotografiích prezentuje hlavně svoje outfity, které se snaží vždy okořenit špetkou originality.

A cup of style

Svého čtenáře si představuje jako člověka, který se zajímá o módu, ale možná ještě přesně nenašel svůj styl. „Potřebuje maličko popostrčit. A proto „prolézá“ módní blogy, aby se inspiroval a zjistil, co všechno se dá kombinovat, a co by si například mohl také koupit.“ Sama pravidelně sleduje přes 200 českých i zahraničních blogů: „Někdo si každý den přečte noviny, já projdu články na blozích.“ Největším prohřeškem je podle ní kopírování příspěvků a fotografií od jiných autorů. Lidé by měli být sami tvořiví. „Každý jsme jiný, tak ať je to znát, ne?“

A cup of style


Tvůj nejoblíbenější kousek oblečení na letošní léto, který bys doporučila čtenářům:

Pleasure Seeker: Krajkové body, nebo cokoli s krajkou.
Salad of my life: Šortky do pasu a cop.
A cup of style: Šaty a sukně!! Hravé vzory a lehké materiály. Sandálky. A máte vystaráno.

Co pro tebe znamená slovo móda?

Pleasure Seeker: Sebevyjádření.
Salad of my life: Oblečení, které na ulici ocení jen několik málo lidí, kteří znají hlubší podstatu tohoto slova.
A cup of style: Móda je pro mě způsob vyjádření se. I když se to možná nezdá, každý nás soudí už na první pohled. Právě proto si myslím, že je móda, nebo spíše styl, tolik důležitá.

Co říkáš na styl v českých ulicích? Ať už se jedná o módu, design, architekturu. Jací jsou Češi, co se týče vkusu a trendů?

Pleasure Seeker: Jsou příliš při zemi. Zbytečně. Je to škoda, móda je hra.
Salad of my life: Například Praha je nádherné město, které bych nikdy za žádnou módní metropoli nevyměnila. Navíc mi přijde, že poslední dobou na ulici potkávám čím dál víc hezky oblečených lidí, občas vyloženě lituju toho, že s sebou nemám foťák a nemůžu si jejich povedený outfit vyfotit. Taky se mi líbí, že se rozvíjí projekty jako Code:mode, Design room nebo bleší trhy, kde si své zákazníky mohou najít výborní tvůrci designového oblečení a šperků.
A cup of style: Tohle je pro mě hrozně těžké posoudit. No, lepšíme se!! Rozvíjejí se možnosti a myslím, že už to není o ponožkách v sandálech (i když pozor, správná kombinace dokáže zázraky!!) a igelitkách. Ale myslím, že jako národ jsme stále zbytečně konzervativní.

Pleasure Seeker

Tvoje vzory, zdroje inspirace? Kdo tě ovlivňuje nejen módě ale i v tvorbě a životě?

Pleasure Seeker: Každou chvíli něco jiného. Celkově bych řekla, že jsou to lehké podněty, se kterými se můžu ztotožnit a trochu se u toho zasnít.
Salad of my life: Běžný život…stačí vyjít do ulic a člověka obklopí tolik zajímavých věcí!
A cup of style: Nemůžu říct, že bych měla nějaký konkrétní vzor, osobu. Ovlivňuje mě vše, na co se každý den podívám…

Co udělá ženu/dívku spolehlivě atraktivní?

Pleasure Seeker: Sebepřijetí – ať už to znamená cokoli.
Salad of my life: Když si bude sama o sobě myslet, že atraktivní je.
A cup of style: Sebevědomí. Pokud se žena sama necítí dobře v tom, co má na sobě, nemůže být podle mého názoru nikdy stoprocentně atraktivní.


Foto by Pleasure Seeker, Salad of my life, A cup of style

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Alena Telenská

Zapoj se do diskuze