…

Mah Hunt otevřelo sezónu v Ponci

Představení o lovu ve všech jeho podobách. Představení plné originálních prvků i rekvizit. Tanečníci skupiny DOT504 si jej vytvořili sami a na jejich dokonalé souhře je to na první pohled vidět. Přijďte si užít padesátiminutovou konfliktní harmonii do karlínského Divadla Ponec.

Kultura
Představení o lovu ve všech jeho podobách. Představení plné originálních prvků i rekvizit. Tanečníci skupiny DOT504 si jej vytvořili sami a na jejich dokonalé souhře je to na první pohled vidět. Přijďte si užít padesátiminutovou konfliktní harmonii do karlínského Divadla Ponec.

Ze tmy se pomalu vynořuje jakási kreatura. Základ sice vypadá lidsky, ale na člověka má příliš mnoho nohou i hlav. Teprve po chvíli se reflektory rozzáří naplno a odhalí divákům identitu tohoto tvora. Je složen z těl Lenky Vágnerové a Pavla Maška. Mladí charismatičtí tanečníci pomalu rozhýbávají končetiny a dávají tvorečkovi život.

V tomto duetu se dva lidé rozhodli zažít lov. Jak bude vypadat, závisí na tom, jaká pravidla budou nastolena.Během tvorby představení jsme mluvili o tom proč a jakým způsobem jsou zvířata lidmi lovena, týrána a zabíjena. Zkoumali jsme, jaké je to být lovec, jaké je to být lovený, jak zvíře přivábit, jak získat opětovnou důvěru nebo jaká pravidla fungují mezi zvířaty samotnými. Postupně nás začalo zajímat, co by se stalo, kdyby zvířata přestala existovat, kdyby byla člověkem vyhubena. Rodily by se generace lidí, které by přímo nepoznaly zvíře. Mohly by si o něm jen přečíst, možná by pak někoho začalo zajímat, jak se něco takového stalo, jak byla zvířata vyhubena a chtěl by zažít lov,“ popisuje svou inspiraci spoluautorka představení Lenka Vágnerová.

Ztvárněny jsou snad všechny způsoby lovu. Od klidného rybolovu, přes lstivé lákání na návnadu až po krvavý boj muže proti zvířeti. Možná i díky této tematické rozmanitosti jednotlivé části působí odtrženě a netvoří propojený celek. Pokud se však podíváte na celé představení jako na krátký seriál o lovu, jeho kouzlo vás zcela jistě dostane.

Skupina DOT504 je známá technickou precizností při každém představení a ani to nejnovější není výjimkou. Navíc si jej tanečníci vymýšleli zcela sami a na jejich výkonu je to na první pohled znát. Souhra je natolik dokonalá, že ke konci začnete pochybovat, jestli tancují lidé dva nebo pouze jedna bytost.

Představení je plné originálních rekvizit, které jsou efektně využity. Dočkáme se duetu s šálou, který připomene vystoupení dvojic na bruslích. Jakousi trubku přemění v hudební nástroj, který stejně jako Krysařova flétna dokáže toho druhého ovládat. Publikum rozesměje nenápadná jehla s nití, kterou se Pavel snaží Lence ušít nové šaty.

Divadlo Ponec je prakticky jediné divadlo, kde je uváděn současný tanec. Mezi jejich tradiční hosty patří kromě skupiny DOT504 například 420People, VerTeDance a Nanohah. V září nás ještě čeká nová inscenace Čekání na Didiera z dílny A. N. I. – Africa Manso (ESP), Nikola Križková (CZ) a Ioulia Plotnikova (RUS), která spojuje tanec, divadlo i videoprojekci.

Závěrečné hodnocení: Oproti předchozímu představení DOT504 100 wounded tears je Man Hunt daleko klidnější, ale stejně precizní. Plné neotřelých prvků, pro někoho, kdo hledá hloubku a jednotnou linku, jich však možná bude příliš.

Jméno inscenace: Mah Hunt

Divadlo: Divadlo Ponec (Skupina DOT504)

Choreografie: Lenka Vágnerová, Pavel Mašek

V hlavních rolích: Lenka Vágnerová, Pavel Mašek

Žánr: Tanec

Cena vstupenek: 190/120 Kč

Premiéra: 4. 9. 2010

Hodnocení: 85%

Foto: Archiv Divadla Ponec

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Veronika Steffanová

Zapoj se do diskuze