…

Kolik váží vaše touha?

Skupina VerTeDance přichází s novou inscenací. Na prknech divadla Ponec zkoumá, zda-li se díky nahotě můžeme přiblížit svému nitru a odhalit vnitřní já. Není to nebezpečné?

Kultura
Skupina VerTeDance přichází s novou inscenací. Na prknech divadla Ponec zkoumá, zda-li se díky nahotě můžeme přiblížit svému nitru a odhalit vnitřní já. Není to nebezpečné?

Každý den vycházíme z domova oblečeni a s úsměvem na rtech. Šaty kryjí naše tělo a nucený úsměv pokrytecky zakrývá naše soukromé starosti. V práci, ve škole, nikdo není zvědavý na naše pocity. U šatů je sice situace trochu odlišná, ale přesto raději zůstáváme zahaleni, protože nahota se nenosí. Přetvářka nás ovládá a nejspíše z ní nikdy nebudeme schopni zcela vystoupit.

Ale co kdyby ano? A vedlo by odhalení těla i k odhalení duše? Jaká rizika hrozí, když se utrhneme za řetězu společenských konvencí a necháme se unášet vlastní touhou? Nejspíš právě takové otázky vedly čtyři tanečnice k vytvoření choreografie Kolik váží vaše touha?. Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergrová a Lucia Kašiarová vstupují na neprobádané území plné nebezpečí a pastí. Přežijí? Vrátí se posíleny nebo sraženy na kolena?

I přes jasně vytyčený cíl, není předstvení tak snadno čitelné, jako byly například předchozí Případy doktora Toureta. Každý divák v sále má jinou životní zkušenost a tak se dokáže vcítit lépe do scén, které popisují situaci, kterou dříve prožil. Jako příklad může posloužit například scéna, ve které na jeviště vstupuje záhadná dáma, od hlavy až k patě zahalená do pytle z pružného materiálu. Nejdříve tušíme pouze její siluletu, ale pak se odkud si vynoří další dívka, která na tu první chrste kbelík vody. Pytel zplihne a zcela se přilepí na tělo tanečnice. Příchod do neznámé společnosti a náhlé odhalení. Zážitek ze základní školy, vstup do nové neznáme třídy? Nástup do zaměstnání, kde se už po krátké době ukázalo, že neumíme to, co jsme na pohovoru tvrdili? Nebo to znamená roztržení sukně někde na veřejnosti a potupný odchod domů „s holým zadkem“?

Tanec zůstává pouze prostředkem vyjádření k jasného cíle. Tanečnice sice nepředvádí pozice hodné akrobatů, ale o to více přichází na řadu mimika a ostatní výrazové prostředky. Obdiv si zaslouží i zápas mezi dvěma tanečnicemi, kdy je jedna neustále shazována druhou na zem, až podlaha duní a šaty, za které ji tahá, se párají. Realistický výjev je však zahrán velmi obratně a zmučená tanečnice za chvíli opět běhá po scéně, jako by se nechumelilo.

Důležitou složku inscenace tvoří živá hudba. Kapela mladých kluků z Kladenska s názvem Zrní se skrývá za poloprůsvitnou plachtou v zadní části jeviště a zpoza ní se ozývají střídavě melodie zprvu silně rytmické a později naopak táhlé a rozvláčné.

Divadlo Ponec chystá na letošek ještě jednu premiéru, konkrétně inscenace Muži od tvůrčí skupiny SKUTR, kterou známe například z La Fabriky. Ani tam nebude StudentPoint chybět.

Byli jste už na tomto představení? Nebo se teprve chystáte? Těšíme se na vaše komentáře zde nebo na facebooku!

Foto: www.divadloponec.cz

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Veronika Steffanová

Zapoj se do diskuze