…

I muži mají své strasti

Ve své nové hře Muži nás autorka Adéla Laštovková Stodolová vtahuje do toho nejniternějšího světa mužů. Jaký ten svět vlastně je?

Kultura
Ve své nové hře Muži nás autorka Adéla Laštovková Stodolová vtahuje do toho nejniternějšího světa mužů. Jaký ten svět vlastně je?

V minulých dnech proběhla v pražském divadle Ponec premiéra nové inscenace od režisérky Adély Laštovkové Stodolové. Na vzniku hry se podílela spolu s režisérskou dvojicí SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Hlavní dějovou linií je život šesti mužů, kteří se v naději najít odpovědi na ty nejosobnější otázky, vydávají do divočiny. Vypořádávají se svými city, emocemi a důležitými životními situacemi, jako je například rodičovství, či smrt blízkého člověka. Proč se o těchto mužských problémech nemluví? A kde vlastně vůbec mohou najít odpovědi na všechny tyto složité otázky? Právě sama autorka je toho názoru, že nablýskané časopisy jsou plné řešení všech možných problémů žen, ale kdo se zajímá o muže?

ČTĚTE TAKÉ: Pozor, řemeslník!

Muži

Hra je založena především na vynikajících a hlavně promyšlených světelných efektech a hudbě, která celé vystoupení příjemně podbarvuje. Kulisy sloužící zároveň jako rekvizity jsou jednoduché, ale také velice promyšlené a vizuálně zajímavé. Kostýmy navrhovala Denisa Nová, což je samo o sobě jistotou kvality. Nejpůsobivější je však pohybové vyjádření, na kterém představení stojí. Samotný děj se tak trochu schovává do pozadí. Každá z postav má osobitý charakter, vlastnosti a životní problémy, které ztvárňuje a vyjadřuje pomocí pohybu. Pohyb zde nahrazuje slova, jichž ve hře opravdu mnoho neuslyšíte. Herecké výkony všech šestí mužů jsou opravdu vynikající. Za zmínku určitě stojí postava štěněte, kterou ztvárnil student DAMU Aleš Bílík. Jedná se o jeho první samostatnou inscenaci mimo DAMU, kde jinak studuje činoherní herectví. Musím se zmínit i o jediné ženské roli, ve které se představila mladá slovenská herečka Zuzana Stavná.

Muži - plakát

Spolupráce Adély Laštovkové Stodolové s uměleckým uskupením Skutr na představení Muži není první. V minulosti jste mohly vidět například představení Malá smrt a Joke killers. O tom, že jsou kluci ze Skutru opravdu talentovaní, svědčí i jejich nominace na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku. Za hru Understand dokonce získali nominaci v kategorii Inscenace roku.

Jméno inscenace: Muži

Divadlo: Ponec

Režie: Adéla Laštovková Stodolová a SKUTR

V hlavních rolích: Aleš Bílík, Jakub Folvarčný, Jaro Ondruš, Ondřej Nosálek, Petr Vaněk a Zuzana Stavná / Adéla Laštovová Stodolová

Cena vstupenek: předprodej 160/ 90 Kč, na místě 190/120 Kč

Premiéra: 19. a 20. prosince

Reprízy: 11. a 12. Ledna

Hodnocení: 89 %

Podělte se o vaše názory a zážitky z představení zde nebo na našem facebooku!

Foto: www.divadloponec.cz

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Marie Horňáková

Zapoj se do diskuze