…

Pes – nejlepší „lidový léčitel“ (plus psí horoskop jako bonus)

Znáte ten teploučký pocit, když se vám pes schoulí v klíně ? Nebo když vás radostně vítá? A víte, že psi dokážou i léčit?

Lifestyle
Znáte ten teploučký pocit, když se vám pes schoulí v klíně ? Nebo když vás radostně vítá? A víte, že psi dokážou i léčit?

Máme pejsky. A máme je vesměs rádi, no ne? Pes je tvor, který je nám blízký. Který je co do nálady vždy tak nějak dobře naložený. Těší se na nás a má nás rád, a to i ve chvílích, kdy nám ostatní nerozumí. Pes léčí nervy, zklidňuje, ale také aktivizuje, neboť nutnost péče o něj nám nedá, i když jsme na dně. Tolik můj názor podpořený osobní zkušeností.

Na veletrhu neziskovek z oblasti sociálních služeb jsem viděla jeden krásný úkaz. Tělesně postižený klučina ležel na zemi na podložce, pod hlavou namísto polštáře klidného labradora. Spokojenost obou sálala do všech stran a já v tu chvíli malému vozíčkáři ten dotyk s měkkým psím kožíškem snad i záviděla. Pro mě nezapomenutelný zážitek. Začala jsem se tedy víc zajímat o canisterapii a pořídila si i literaturu, ze které vyjímám:

Co je canisterapie?

Doslova znamená „léčba pomocí psa“. Canisterapie se užívá nejčastěji v zařízeních pro seniory, ale také v ústavech pro nevidomé, mentálně postižené, v dětských domovech a uplatňuje se nově také například ve vězeňství apod. Vždy vychází z předpokladu, že přítomnost milého zvířete uklidňuje, vyrovnává tlak a tep srdce. Nejvhodnější rasa psa pro tento způsob terapie neexistuje  a ke canisterapii se nemusí nutně hodit jen labrador – záleží vždy především na povaze a výchově psa.

Samoléčba a psí pomoc

Psi se řídí přirozenými instinkty, přičemž jedním z nejzajímavějších se mi zdá tzv. instinkt samoléčby. Tak, jako zvířecí matka olizuje svá rozrušená mláďata, i dospělý pes si bolestivé místo ošetřuje nejprve sám. Jak jinak – dotekem jazyka. Je tomu tak u mnoha zvířat v přírodě a v tom našem „lidském“ světě jsme tento základní instinkt povýšili přímo na léčebnou techniku. Člověk přikládá ruce na bolestivou oblast svého těla, využívá živočišného tepla, masíruje se. Pokud nás olizuje pes, věřme, že jeho schopnosti jsou přímo léčitelské.

I psi mají svůj horoskopJak vybrat štěně nejen pro canisterapii aneb Psí horoskop podle Zdenky Galajdové (zkrácená verze):

Pes Skopec: 21.3.-20.4.: Temperamentní, paličaté, „bručivé“ zvíře. Samotář, hůře se vychovává. Rozený vůdce, potřebuje mnoho trpělivosti při výchově, ideální na procházky do přírody. Není zlý, jen svéhlavý.

Pes Býk: 21.4.-20.5.: Rovněž paličák, ale rozvážný, nelítá a neblázní, je spíše tiše tvrdohlavý. Je společenský, má rád péči, miluje pohodlí, ale mazlení je mu milé spíše to fyzické než slovní. Rád odpočívá, nevydrží větší zátěž.

Pes Blíženec: 21.5.-21.6.: Neustále něčím zaměstnaný, nevydrží v klidu, pořád pobíhá, skáče. Hůře se vychovává – neudrží pozornost. Rychle střídá nálady, nemá příliš rád doteky. Nejlépe se učí příkladem.

Pes Rak: 22.6.-22.7.: Závislý mazel, milovník měkkých pelíšků, tvor v rámci daného plemene laskavý, přítulný a plný pochopení. Nerad samotu.

Pes Lev: 23.7.-22.8.: Pán domu, výrazná osobnost, miluje uznání a obdiv, rád se nechá pomazlit. Výborný hlídač. Spokojený, milující, ale vlastnický, a proto žárlivý.

Pes Panna: 23.8.-22.9.: Čistotný, ukázněný pes. Inteligentní. Poněkud sobecký k ostatním zvířatům. Nebývá zlý, spíše nervózní a často melancholický.

Pes Váhy: 23.9.-22.10.: Klidný, vyrovnaný. Nepere se pro zábavu, má rád pohodlí a klid. Nepotrpí si na doteky: Mezi psy mívá přirozenou autoritu. Rád je všude přítomen hlavně jako pozorovatel. Rád lenoší.

Pes Štír: 23.10.-21.11.: Chytrý pozorovatel, velmi učenlivý, citově odtažitý samotář. S ostatními zvířaty se příliš nekamarádí, spíše mu vadí. Je velmi umanutý. Povahově nezávislý a nevyzpytatelný. Tichý a klidný.

Pes Střelec: 22.11.-21.12.: Tělesně velice aktivní, běhá, lítá. Pořád má dobrou náladu, nikdy se neurazí. Rád riskuje. Žije velmi intenzivně. Je těžko ovladatelný. Pomazlí se rád, ale ne příliš dlouho. Nepere se, pokud není přímo napaden.

Pes Kozoroh: 22.12.-19.1.: Nikdy neskotačí a nehraje si. Paličatý samotář. Není moc aktivní. Těžko se seznamuje. Je pomalý a obezřetný. Bývá zdravý a dlouhověký.

Pes Vodnář: 20.1.-18.2.: Nezávislý, vytrvalý, plný energie a pohybu. Poněkud neurotický, nejistý a nedůvěřivý. Přitom má rád lidi i zvířata, rád si hraje. Má dobrou povahu, nikdy není zlý. Těžko se cvičí a ovládá, protože se nesoustředí.

Pes Ryby: 19.2.-20.3.: Jemný, milující, tichý, spavý. Mazlivý, ale choulostivý. Nikdy se nevzteká a neuráží – je velmi smířlivý. Pravidelně se potřebuje doslova vybláznit, a pak se zase tiše zasní.

Pes: nejlepší přítel člověkaTak co? Sedí? Napište nám v komentářích nebo na facebooku.

Zdroj: Galajdová L., Galajdová Z.: Canisterapie. Portál, Praha 2011

Foto: sxc.hu