…

Pozor! Ať neuvízneš NA MĚLČINĚ!

Iva Janžurová, Sabina Remundová, Bára Munzarová a Miroslav Vladyka – herecké složení, které nikdy nezklame!

Kultura
Iva Janžurová, Sabina Remundová, Bára Munzarová a Miroslav Vladyka – herecké složení, které nikdy nezklame!

V Divadle Kalich se ve středu 4. dubna uskutečnila slavnostní premiéra hry nizozemského dramatika Franka Houtappelse Na mělčině. V ní mohou diváci naprosto exkluzivně spatřit Ivu Janžurovou, která po letech přijala roli mimo své domovské Národní divadlo. Na jevišti tak zazářila hvězdná trojice tří velkých českých hereček doprovázená o nic méně slavným a oblíbeným Miroslavem Vladykou. To však není jediné eso v rukávu, kterým se nově nazkoušená inscenace chlubí. Ptáte se, co je jejím dalším velkým lákadlem? Doslova třešničkou na dortu je obsazení role dcery Ivy Janžurové, a to nikým jiným než její skutečnou dcerou – Sabinou Remundovou. Zbývá už jen tedy odhalit, jak se hlavní aktéři se svými novými hereckými osudy poprali!      

Na počátku se s našimi hrdiny ocitáme v Nizozemí v rodinném domku, kde vládne ponurá atmosféra. S právě ovdovělou maminkou Ingrid přijíždí její starší dcera Mia, která miluje igelitky, libuje si v nabízení kávy a posíláním ostatních si lehnout při výskytu sebemenšího problému. Jak ještě sama doplňuje, má dvě velice problémové děti a manžela, který si jí už několik let nevšímá. Není tak velkým překvapením, že při jejích starostech se jí povede někde zapomenout urnu se zpopelněným tatínkem, jak jinak než v igelitce! Netrvá však dlouho a dveře rozráží Ingridina druhá ratolest Roos. Ta na první pohled překypuje štěstím. Je pořád stejná kočka jako na střední a trvalé bydliště má v Bangkoku vedle svého bohatého manžela. Čtveřici uzavírá starý mládenec Walter, obětavý soused a Roosin obdivovatel již od školních let.

U Ingrid však během návštěvy svých potomků dochází k nemilému prozření a chtě nechtě se před ní zrcadlí krutá pravda. Její dcery jsou jejím vlastním obrazem životního neštěstí. Ingrid ale nic nevzdává a je pevně rozhodnutá své dcery děděného osudu ušetřit!

Tragikomedie Na mělčině v sobě skrývá bezvadný a výborně zapadající příběh do dnešního světa. Svou nadčasovostí a reflexí každodenního stereotypu hra poukazuje nejen na neschopnost vymanit se ze zajetých kolejí nešťastného života, ale také na slabošství bránící si svůj neúspěch přiznat. Tak je tomu i v případě našich hrdinů, které spojuje dosud nenalezené štěstí a neuvědomovaný strach, že je jejich život odhodí na mělčinu, ze které již není úniku. Suma sumárum můžeme inscenaci označit za tematicky otřepanou, ale VĚRNOU. Podobné téma, kdy se po smrti nad rakví schází skupinka pozůstalých bědujících nad svým životem, zpracovává např. také černá komedie Moje hra, která byla nedávno také uvedena v Kalichu. Téma dědičného osudu naopak najdeme v inscenaci P.R.S.A. hrané s úspěchem ve Strašnickém divadle.

I přesto je představení plné svérázného černého humoru, který v některých případech nezanechá ani jedno oko suché, a příjemných životních paradoxů. Velice inspirativní je obdivuhodná síla Ingrid vzepřít se svému osudu v jakémkoli věku, a to i bez ohledu na úspěšný výsledek. Iva Janžurová tak opět ukázala, že je žena na svém místě a herečka, jak se patří. Kritickému oku však nedokázalo uniknout to, že Sabina Remundová, zejména v první části, vcelku dost přehrávala. Hercům se nepodařilo vyhnout ani přeřekům a dalším výslovnostním nedbalostem. Proto by možná nebylo na škodu, kdyby inscenaci zkoušeli o takové dva týdny déle. Pak bychom neměli co vytknout ani my.

 

Chystáte se navštívit tuto inscenaci? Napište nám o tom do komentářů pod článek nebo třeba na facebook!

 

Jméno inscenace: Na mělčině

Divadlo: Kalich

Režie: Jakub Nvota

V hlavních rolích: Iva Janžurová, Sabina Remundová, Barbora Munzarová, Miroslav Vladyka

Žánr: Tragikomedie

Cena vstupenek: 99 – 399 Kč

Premiéra: 4. 4. 2012

Reprízy: 25. 4., 9. 5., 18. 5. 2012

Hodnocení: 65%

 

 

Foto: archiv Divadla Kalich  

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Adéla Křížová

Zapoj se do diskuze