…

S lety k dokonalosti aneb posloucháte Cohena?

Poslední CD sedmdesátiletého básníka a písničkáře vyšlo letos v lednu a zdá se, že zároveň patří i k jeho nejpovedenějším kouskům.

Blog
Poslední CD sedmdesátiletého básníka a písničkáře vyšlo letos v lednu a zdá se, že zároveň patří i k jeho nejpovedenějším kouskům.

Leonard Cohen, kanadský rodák židovského původu, začínal v 70. letech folkem, postupně do jeho hudby pronikaly prvky popmusic i kabaretu. Ovšem jeho hlas se s lety vypracoval k naprosto osobitému barytonu, který nemá obdoby. Společně s podporou ženských vokálů v pozadí a nástrojovými sóly je zvlášť jeho pozdější tvorba naprosto úchvatná.

Ovšem nebyla to jen hudba, čemu se věnoval. Jeho literární kariéra čítá prózu, ale především poezii, což se také odráží v textech písní. Jsou hloubavé a depresivní, najde se i množství motivů lásky a náboženství. V poslední době byl u nás často ke slyšení jeho známý song Hallelujah v českém podání Václava Neckáře. V češtině jsou známé i jiné Cohenovy písně, jako třeba Susanne od Golden Kids a Věž tónů a slov od Pavla Bobka.

Právě letos v lednu vyšlo Cohenovo nejnovější CD s názvem Old Ideas. Obsahuje vokální i básnické skvosty jako například Darkness nebo Show Me the Place. Žádné divoké melodie nebo populární vypalovačky. Stejně jako většina Cohenovy tvorby působí melancholickým, ale zároveň neobyčejně uklidňujícím dojmem. Jeho hudba je snad nejlepší způsob relaxu, jaký znám.

 

Foto: Sony Music

Video: youtube.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Markéta Cenkerová

Zapoj se do diskuze