…

Rozhovor s autorem kuchařky Škoda nevařit

"Jednoduchost je pro mne základem úspěchu." říká sedmnáctiletý Martin Škoda.

Lifestyle
"Jednoduchost je pro mne základem úspěchu." říká sedmnáctiletý Martin Škoda.

Mnozí lidé ho označují za českého Jamieho Olivera. Martin si ale chce jít vlastní cestou, i když přiznává, že Jamie Oliver patří mezi ty, kteří ho ve vaření inspirují.

Jak bys ses v krátkosti představil našim čtenářům?

Jmenuji se Martin Škoda, je mi 17 let a rád vařim. Se vším jsem začal asi když mi bylo 9 díky televiznímu pořadu Jamieho Olivera. Snažím se vařit s pohodou a radostí a ukázat ostatním (hlavně svým vrstevníkům), že vaření nemusí být jen o stresu! Mimo gastronomii mě zajímá hudba, architektura, design, fotografie, umění, cestování a jazyky.

Jaké bylo Tvé první setkání s vařením?

Asi takové, že jsem přišel do kuchyně, otevřel ledničku, zavřel a zase odešel. Až postuně se začal můj zájem zvětšovat a já dělal i náročnější jídla. Jednoduchost je pro mne však stále základem úspěchu.
Ukázka jídla od Martiny Škody.

Kdo Tě nejvíce inspiruje?

Nejvíce mě inspiruje asi Jamie Oliver, který mě k vaření přitáhnul. Nechci se s ním však ztotožňovat, ale jít si vlastní cestou, která se s tou jeho může třeba někdy střetnout. Jinak mě inspirují také všichni lidé, kteří se svému povolání věnují na 120% a dají do toho ještě něco víc, než co se po nich žádá.

Kdy přišel nápad vydat vlastní kuchařku?

První myšlenka přišla už někdy koncem roku 2008, to jsem však byl ještě opravdu hodně nezkušený. Druhou mízu jsem chytil někdy na konci roku 2010, kdy se doma vedla taková diskuze o mně a mém vaření a děda s nadsázkou řekl, když mě to tak baví a i mi to jde, proč bych nemohl napsat vlastní kuchařku. Oživil mi tak mojí straší myšlenku a jelikož když mě něco zaujme, chytnu se toho a dotáhnu to dokonce, tak jsem začal připravovat vlastní kuchařku.
Kuchařka Škoda nevařit.

Komu je primárně určená?

Je určená hlavně pro mladé lidi, pro ty co vaří rádi, ale i pro ostatní, kteří třeba v kuchyni „nikdy“ nebyli. Snažil jsem se vybírat recepty, které zvládne každý, zároveň však můžou postupně procházet knížkou a dostat se i k receptům složitějším – tak aby se mohli vybrat všichni. Zároveň jsem ke všem receptům doporučil nějakou skladbu, která by mohla zlepšit atmosféru při vaření nebo následné konzumaci.

Jaké máš plány do budoucna? Chceš se dále věnovat vaření, psaní kuchařek?

Určitě chci dokončit školu, zároveň je však hodně možné, že se přitom budu věnovat intenzivněji i vaření, jelikož mě to baví a užívám si čas strávený v kuchyni. Jakou to však budu formou ještě sám nevím, myslím ale, že není třeba spekulovat – brzy se to snad rozhodne.

Příště se můžete těšit na malou ochutnávku z kuchařky tohoto mladíka.

A co vy, čtenáři, znáte Martina Škodu a jeho kuchařku? Jaký na něj máte názor? Podělte se s námi o své dojmy na facebooku.

Foto: http://www.facebook.com/pages/Martin-%C5%A0koda/186708894768920
         martinskoda.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Zuzana Holmanová

Zapoj se do diskuze