…

Přiučte se, jak se chovat na festivalech!

Chystáte se na hudební festival? Studentpoint si pro vás připravil pár užitečných rad, bez nichž se na fetsivale neobejdete!

Popkultura
Chystáte se na hudební festival? Studentpoint si pro vás připravil pár užitečných rad, bez nichž se na fetsivale neobejdete!

Stejně tak jako mnozí z nás vpluli do druhé poloviny letošní porce volných dnů, překonala i  česká festivalová sezona první etapu svého ‘‘závodu’’. To však neznamená, že by snad jejich každoroční lákavá nabídka byla vyčerpána, ba právě naopak. Ještě stále je na co se těšit, ještě stále stojí za to sbalit pár svých švestek a vyjet za hudebním dobrodružstvím. My vám sice s problémem nedostatku místa v krosně nepomůžeme, ale rozhodli jsme se vám přibalit pár užitečných rad, pro něž stojí za to vyhodit z batohu aspoň jednoho lahváče. Takže pokud jste festivalovými nováčky, či vás nebaví číst instrukce od pořadatelů (přestože my osobně je shledáváme za vždy perfektně zpracované), tento článek je právě pro vás!

Méně je více!

V prvé řadě bývá skutečně tvrdým oříškem zvolit, co si na festival přivézt. Zde však bývá správná pouze jedna cesta, a to ta nejjednodušší! Myslete prakticky! Budete snad na hudební události roku potřebovat notebook, televizi či rádio? Samozřejmě, že ne. Pokud si chcete zachovat nezapomenutelné zážitky z celé akce, rozhodně nedejte antihudebním kazisvětům šanci přiživit se na vašich věcech. Je sice pravdou, že kapely a zpěváci začínají hrát někdy až od odpoledních hodin – takže prostor pro teoretickou nudu by se najít mohl a někteří počítačoví závisláci by možná pocítili chvíli prázdnoty, a že si dnes už můžete připlatit za lepší servis v ochrankou hlídaném stanovém městečku, ale nač rušit idylku s přáteli v naší nádherné přírodě něčím naprosto nepřírodním. Zkrátka, nechte to doma!

Příná bezpečnostní opatření zajistí, že vás uprostřed festivalového davu nic nepřekvapí.

Pohodlí se bez vaší pomocné ruky neobejde!

Obecně se stanová městečka stávají čím dál více pohodlnější záležitostí. Jak už jsme zmínili výše, střežené prostory nejsou výjimkou a sprchy už se po našich festivalech šíří jako nakažlivá, avšak pro návštěvníky příjemná epidemie. Počítejte však s tím, že za vše se platí! Uspořádat akci velkých rozměrů, kterých již naše festivaly dosahují, není rozhodně hračkou. Neumluvě o finanční stránce věci, chceme především upozornit na ekologický dopad na přírodu kolem nás. Mnozí z vás si jistě vybaví, jak po takovém třídenní slavnosti okolí stanů a pódií vypadá. Proto si užívejte, ale snažte se po sobě zanechat co nejmenší nepořádek. Dnes už se na všech festivalech nachází kontejnery na tříděný odpad! Navíc jste na některých z nich povinováni si opatřit i svůj vlastní “koš”, za který při vstupu složíte vratný deposit (např. festival Mighty Sounds). Nehledejte za tím nic složitého! Pořadatelé vám po skončení festivalu zkrátka vrátí peníze obratem za váš plný odpadkový pytel. 

Do svého festivalového rozpočtu nezapoměňte připočítat i poplatky za stany, případně za auto či karavan (pokud se s ním rozhodnete na festivalu “vytáhnout”). Samozřejmě, záleží na druhu akce, ale většinou se výše poplatků pohybuje v rozmezí od 150 do 400 Kč.

 Dovnitř smí jen ti vyvolení!

Jistě budete souhlasit, že nic nedokáže umocnit festivalovou pohodu tak, jako výtečné jídlo a dobré pití. Neváhejte si ho tedy s sebou přinést, co vaše hrdlo ráčí. Hudební akce sice bývají stánky s občerstvením přímo přecpané, avšak stejně nadnesené bývají i ceny za potraviny, které v nich zakoupíte. Výlet se vám tak může nepříjemně prodražit – a my jsme přece chudí studenti! Pamatujte však, že jediné místo, kte můžete své řízky od maminky volně konzumovat, je ve stanovém městečku. Pořadatelé mysleli na provozovatele stánků, a tak se zkrátka do prostor, kde se uskuteční vystoupení interpretů, nesmí jakékoliv občerstvení nosit. Míra přísnosti tohoto zákazu se napříč festivaly lehce liší. Na některých festivalech můžete bez obav projít s vodou, na jiných dokonce i s rohlíkem či malým kouskem jídla. Avšak většinou je pronášení potravin přísně hlídáno, takže pokud nechcete své dobrůtky vyhodit před vstupem přímo do koše (a co by za do děti v Africe daly!), tak raději posvačte u stanu a na představení jděte s plným břichem a spokojeni.

Ochranka u vstupu však nekontroluje pouze jídlo. Pronést nesmíte takřka cokoliv, co by jen trochu zavánělo možným ohrožením ostatních festivalových nadšenců. Což je podle nás naprosto v  pořádku. Jakékoliv hořlaviny, pyrotechnika, ostré předměty, nože, či dokonce enormně velké hřebeny (ano i hřeben přece může posloužit jako účinná zbraň), do vašeho batohu ani nevkládejte. Není totiž nic nepříjemnějšího, než si vystát hodinovou frontu u vstupu a pak se vracet zpět s tím, že zkrátka nemůžete něco pronést! Nebo snad někoho poranit!

Nahoďte kytáru a vyrazte za dobrodružstvím!

Pozor si dejte i na příliš profesionální fotoaparáty či kamery, neboť snímky tohoto typu smí pořizovat pouze akreditovaní novináři. Přístroj se vám navíc může při vašem vášnivém tanci snadno rozbít, či vám ho některý z nenechavců může odcizit.

Požár, silný vítr, povodeň či úpal – to vše vás může na hudební akci potkat!

Nezapomínejte, že počasí je poměrně nejisté individuum, které si z nás rádo dělá šoufky. Připravte se na nejhorší! Zabalte gumáky, barevné  pláštěnky, pokrývku hlavy a oblečení do každého počasí. 

Nezakládeje ohniště, pokud nemusíte a vězte, že takový uhlík od vodnice či nedopalek cigarety zahozený poblíž lesního porostu může kupodivu způsobit i požár. Hasiči jsou sice přítomni a stále ve střehu, ale to neznamená, že musí nutně zasahovat.

Čím dál častěji si v posledních letech vybírá silný vítr za cíl své návštěvy právě letní festivalové slavnosti. V případě, že se ani vám tento nezvaný host nevyhne, radí pořadatelé vzdálit se od míst, které se nachází poblíž podií, opustit dočasné stavby a pokud je to možné, hledat úkryt v hangárech (to se dělo například na Rock for People). 

Poslední rada na závěr:

Nic se nedá přesně do puntíku naplánovat, a proto si vaší hudební euforii nenechte narušit sebemenší obtíží. Za Studentpoint doufáme, že jsme nikoho našimi doporučeními od plánované akce neodradili, že se naučíte zpívat nové písně, osvojíte si obtížné taneční kreace a zkrátka, že si užijete léto tak, jak se na studenty sluší a patří!

A nezapomeňte nám v komentáři napsat, kam vyrážíte! Věříme, že nejen my se rádi necháme inspirovat na jakou zajímavou událost ještě vyrazit.

 

Foto: sxc.hu, photl.com, wikipedia.org