…

BezBAR zakončil svoje turné pro rok 2012

BezBAR, tedy, jak už název napovídá, bezbariérový bar, se minulý týden vydal na svoji poslední cestu, a to na festival Živá ulice do Plzně.

Popkultura
BezBAR, tedy, jak už název napovídá, bezbariérový bar, se minulý týden vydal na svoji poslední cestu, a to na festival Živá ulice do Plzně.

BezBAR je součástí programu Zážitky bez bariér Nadace OKD, kterou zřizuje černouhelná těžební společnost OKD, a. s. Cílem této čtyřleté nadace je mimo jiné podpora a rozvíjení humanitárních a duchovních hodnot i ochrana životního prostředí. Orientuje se ale také na oblast vzdělání, sociálně-zdravotní služby a různé sportovní a kulturní aktivity.

Bezbariérový bar se v letošním roce představil na mnoha českých i moravských festivalech, např. Colours of Ostrava nebo United Islands, kde si získal obdiv široké veřejnosti. A v čem spočívá jeho kouzlo? Návštěvníky obsluhují barmané na vozíčku. Jedním z nich byl i Martin Zach, který v roce 2009 vyhrál soutěž Muž roku.

V bezBARu bylo k dostání nejen pivo a nealkoholické nápoje, ale i speciální míchaný nazvaný Hornická vlajka. Kromě nápojů si zákazníci mohli u obsluhy zakoupit i výrobky z chráněných dílen.

A takto vypadá bezBAR uvnitř

Plzeň hostila bezBAR jako poslední a stejně tak jako na dalších místech, i tady si návštěvníci bar velmi pochvalovali. „Myslím si, že je to skvělý nápad. Je dobře, že nadace přišla s další ukázkou toho, že lidé s postižením nejsou pro společnost přítěží. Naopak, existuje mnoho věcí, které nás mohou naučit. Stačí jen, abychom jim k tomu dali příležitost“, řekl Studenpointu jeden z hostů netradičního baru.

Díky spolupráci OKD s Pilsen City Fest a Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením se podařilo odstranit většinu bariér, které by mohly bránit vozíčkářům i jinak handicapovaným v přístupu na festival. Ti si tak akci užívali stejně dobře jako běžní návštěvníci.

Na festivalu vystoupilo mnoho známých interpretů a představila se i kapela The Tap Tap složená z handicapovaných studentů a absolventů škol Jedličkova ústavu v Praze.

BezBAR je jen jedna z řady aktivit, kterými s Nadace OKD zabývá. Více o této organizaci i jí podporovaných projektech se dočtete na oficiálních stránkách.

 

Foto: Nadace OKD, Zuzka Jenčíková, StudentPoint

Video: youtube.com