TÉMA MĚSÍCE: Tak jde čas

Ještě stále je slovo “umění” odvozeno od slova “umět”? Možná jde o to, z jakého úhlu se na celou věc díváte. Když si otevřete jakoukoli knihu o dějinách umění, zjistíte, že dřívě bylo výtvarné umění synonymem nejčastěji pro: “umět malovat”, “umět sochat”, popřípadě “umět stavět”. Jak přímočaré a jednoduché. V poslední době, tedy zhruba posledních padesát či šedesát let, to samozřejmě platí stále, bohužel už v mnohem menším měřítku. Převažují dovednosti jako: “umět šokovat”, “umět znechutit”, “umět vystrašit”.

Umění dříve... ( Rembrandt - Abraham a tři andělé )

Umělci dnes umí prosadit téměř cokoli. To samozřejmě neznamená, že je to jednoduché. Aby člověk získal ve svém směru lepší jméno, stejně musí na začátku tvrdě dřít kvůli studiu na dobré škole, odbýt si i to, co ho nebaví, projít si právě tím “klasickým” uměním. No a potom tradá. V galeriích vidíme a nechápeme, nebo spíše vidíme a snažíme se předstírat, že chápeme. Občas jsme svědky nějaké té moderní hlubokomyslné performance, která je delší, než je zdrávo, nebo se snažíme nezblbnout z určitých videoartových počinů.

Bráno triviálně a logicky, umění se vyvíjí, ostatně jako cokoli jiného. Ale zvláště u této pro mnoho lidí nepostradatelné složky světa si nedovedu dost dobře představit, jaké hranice umělečtí představitelé překročí v dalších dekádách. Každý výtvarník svými nápady a realizacemi něco sděluje, ostatně od toho umělecké vyjádření je, alespoň doufám… Poslední dobou ve mně ale trošku hlodá pocit, že tohle tvrzení je jen taková berlička, argument, aby se neřeklo. Ale dobře, věřme tomu, že má hlubší myšlenku i umělecký objekt na způsob stolu, který přetéká halda odpadků, či třeba jen lahev postavená uprostřed místnosti. Kdo ví, třeba klasika v podobě obrazů jednou úplně vymizí a my si budeme vystavovat již zmíněné odpadky z dílen slavných umělců.

a dnes... ( Tracey Emin - My bed )

Na každý pád je spojení doby a umění kouzelné. Protože co by na dnešní umění řekl takový Michelangelo, Rembrandt či Renoir? I Picasso by se divil. Ale zřejmě právě tohle je na všem to hezké. Umění se zkrátka mění a nikdo neví, co přinese v další vteřině a jestli se určitý styl nebo výtvor udrží nad vodou, protože to je jen a jen na společnosti. Ať už na nás, na pozorovatelích z široké veřejnosti, či na výše postavených či významných osobách. To my si vlastně vybíráme to, co chceme na stěnách a piedestalech vidět, tedy, alespoň v to doufejme a snažme se být všudypřítomnou kulturní součástí.

 

Jakému uměleckému stylu dáváte přednost? A co vy a moderní umění? Napiště nám přímo pod článek nebo na facebook!

 

foto: sxc.hu, arthermitage.org, elliewebbbb.wordpress.com