TÉMA MĚSÍCE: Tak jde čas

Co vše můžeme považovat za napodobení toho, co vidíme, a co už je umění? Pojďme se vrátit na začátek, ke zrodu fotografie. Když se pohroužíme do minulosti, každý si jistě pamatuje na fotografie, které má doma. Vzpomínky toho, co prožili. Ale jak je to s dnešními uměleckými fotografiemi. A je možné fotografie považovat za umění?

Umělecké fotografie

Pokud si vybavíme fotografie Jana Saudka či excentrické fotografie úžasné umělkyně Diane Arbus zde už lze mluvit o zcela jiné lize, kdy fotograf se stává umělcem a jeho objekty jsou více než jen zachycení nějaké budovy či člověka. Dnes mnohé fotografie na nás mluví, mají svoji hloubku a také určité poslaní stejně jako kterýkoliv obraz či socha. Fotografové si se svými objekty dokážou mnohdy pohrát více než jakýkoliv malíř a jejich sdělení se může zdát být mnohem více srozumitelné a hlubší než kdejaké současné umělecké dílo. Avšak ruku na srdce mnozí si řeknou, že i oni by taky zvládli zmáčknout spoušť na fotoaparátu. Realita je však zcela jiná. Je opravdu rozdíl, když něco ať už sebehezčího, naaranžovaného či přirozeného vyfotíme my laici, a když to samé provede profesionál.

Diane Arbus

 Peter Witkin - Tři grácie

Mnozí „kritici“ by mohli oponovat, že malíř si přeci se svým dílem dá více práce a má určité předpoklady, ale fotograf? Kam však řadit unikáty jako jsou díla v galerii Jana Saudka v Brně, které jsou zcela specifické a odlišné od jakékoliv tuctové dovolenkové fotografie.  Jak moc pokročila fotografie od svých prvních krůčků je až neskutečné. Drtivá většina dobových fotografií předvádí buď určité budovy či místa a lidi za čistě praktickým účelem, leč dnešní „fotografové-michelangelové“ dokážou se současnou technikou úplné divy. A tak nastává otázka, jak moc pokrok posunul fotografování a fotografii samu? A rozeznáme, co je realita a co jen fantazie fotografa za hledáčkem? Umělečtí fotografové nás stále překvapují novými a novými nápady, kdy už nevidíme jen to, co je strohé, ale můžeme říci, že autoři těchto fotografických děl dokážou prakticky vdechnout svým objektům život takovým způsobem, který nás dokáže, zvednou ze židle a upřímně můžeme jen smeknout před vystavovaným dílem.

 Pohled na pobřeží

A jak vy čtenáři vnímáte umělecké fotografy, jako jsou Jan Saudek či Diane Arbus a mnohé další? Lze je považovat za umělce? Jaký máte názor na fotografie kdysi a dnes? A hovoříme o novodobé fotografii či novým uměleckým směrem?

Foto: Sebastien de Buyl, A-art, www.saudek.com, Photography Art