TÉMA MĚSÍCE: Tak jde čas

Každý z vás určitě někdy slyšel o Hrdém Budžesovi. Málo kdo ale ví, že po něm následoval Oněgin byl Rusák a jako novinka se objevil na pultech zatím poslední díl Darda. Každý z dílů nám představuje jedno ze zlomových období v životě mladé dívky, Helenky Součkové, která jak už to bývá, se potýká s přehršlí problémů doslova na sebe narážejících na každém rohu. Jak tedy vypadá celý její příběh? O smích určitě není nouze.

Hrdý Budžes

Přebal knihyV prvním díle se setkáváme s Helenkou jako žákyní druhé třídy, která má velice svérázný pohled na svět. V jejím černo-bílém světě vystupuje na straně bílých maminka Kačenka, její přítel Pepa, děda a občas trochu šedá babička. Naopak pozici černých zaujal její biologický otec Freistain, zlí komunisti, kteří vyhodili maminku i Pepu z divadla, spolužáci, co se jí posmívají, že je tlustá, a vlastně úplně všichni okolo. Přesto je zde báseň o Hrdém Budžesovi, který vytrval a proto musí i ona překonat úskalí, která jí život servíruje jedno za druhým. Zvláštní výprava s Jiskřičkami za kostí partyzána, která končí velkým zklamáním, tužba po velkých fixech, které nakonec končí v kanále, a výpravy do divadla, mezi kterými musí chodit do školy a poslouchat posměchy na svoji váhu. Závěrečnou hořkou tečkou je vyhození Pepy a maminky z divadla, kvůli jejich odporu vůči narůstajícímu vlivu komunistů a smutné prozření, že se nejedná o žádného Budžese, ale pouze o vybídnutí k hrdosti. Ale i ty nejvíce bezvýchodné situace mají řešení a celá rodina se k Helenčině velké radosti stěhuje do Prahy za lepším životem.

Oněgin byl Rusák

Přebal knihyV druhém díle se setkáváme s Helenou, teď už krásnou a problémovou, ve chvíli, kdy jí čeká zkouška z dospělosti – maturita. Někomu by se mohlo zdát, že přišel s dospěním Helenky o všechnu zábavu, kterou přinášela jako malá, ale opak je pravdou. S kamarádkou Julii páchá různé výtržnosti, myšlené vlastně dobře a nejlépe, pokud jsou proti režimu, to pak nezůstane jenom mezi nimi. S kamarády z gymnázia si založí literární skupinu Pomed, ve znaku s oběšeným medvídkem, a aktivně do ní přispívají svými literárními dílky, která jsou také jak jinak než proti režimu. A co by to bylo za dospívání bez lásky? Kolem Helenky se točí muži, které ale vůbec nechce a naopak na hony vzdálení jsou ti, po kterých prahne její srdce. Aby toho nebylo málo, podstupuje neustálé hádky s matkou, která začala holdovat díky své nelehké situaci alkoholu a snaží se zbavit bratra Pepy, který jí neustále drásá nervy. Na to všechno vzhlíží tatínek, který se to snaží přehlížet a tvářit se, že vlastně o nic nejde. Proti heslu: „Kdo je ve straně, má všechno, kdo není, nemá vůbec nic…,“ sice udělá Helenka maturitu, jelikož však odmítne vstupenku „do ráje“ a do strany nevstoupí, nevezmou ji na žurnalistiku a skončí jako obyčejný poskok v knihovně.

Darda

Přebal knihyDarda je karetní hra a zároveň úder a silná rána. Jak trefné. Život Helence karty zamíchal moc pěkně, protlouká se životem jako vdaná matka dvou dětí. Místo krize normalizace, která pomalu odeznívá, přišla krize středního věku. Ono krize jako krize, člověk se stejně nestíhá divit. Autorka se sice se svým příběhem dostala až do současnosti, ale vzala si s sebou i svůj skvělý humor, vtip, umění odlehčit situaci a schopnost rozeznít naše bránice smíchem.

 

Je tohle opravdu poslední díl nebo nám má Dousková stále co nabídnout a setkáme se s Helenkou například jako s poťouchlou babičkou naoko rozmazlující svá vnoučata, pečící štrúdly, u které není o špatnosti a radost ze života nouze? Asi zbývá jen říct, kdo si počká, ten se dočká.

 

A co vy? Máte rádi Helenu Součkovou a její příběhy? Podělte se s námi o svůj názorkomentářích nebo na facebooku. 

Foto: douskova.cz;kosmas.cz;kosmas.cz