…

Co přinese nová sezona v Divadle Na zábradlí?

Nadcházející sezona v tomto pražském divadle nese příznačný název „Nepřizpůsobiví?“. Které inscenace tedy můžeme očekávat?

Popkultura
Nadcházející sezona v tomto pražském divadle nese příznačný název „Nepřizpůsobiví?“. Které inscenace tedy můžeme očekávat?

Divadlo Na zábradlí v současné době své sezony tematizuje a chce tak navázat na práci Jana Grosmanna a Václava Havla, kteří toto divadlo formovali jako apelativně politické. Tematický podtitul „Nepřizpůsobiví?“ má vést k zamyšlení nad existencí člověka ve světě, jaké je jeho místo na Zemi a vedle druhých.

Tato pražská scéna připravuje celkem pět nových inscenací. První premiérou bude adaptace novely Nathanaela Westa Přítelkyně osamělých srdcí. Osamělá srdce toužící alespoň po troše lidského tepla, vlídných slovech a po svém utěšiteli. Co ovšem dělat, když sám utěšitel je v bezvýchodném stavu? Pod režisérským dohledem Davida Jařaba v hlavních rolích uvidíte Jiřího Ornesta a nového člena hereckého souboru Stanislava Majera.

Fotografie z inscenace Asanace od Václava Havla, kterou v programu divadla stále najdete

V prosinci proběhne premiéra inscenace hry Bertolda Brechta Život Galileiho s Miroslavem Mejzlíkem v hlavní roli a v režii Davida Czesanyho. Hra je příběhem známého vědce, který pod nátlakem církve odvolal kopernikovské učení o oběhu planet okolo slunce, aby mohl tajně pokračovat ve svém vědeckém bádání.

Na druhou polovinu sezony se připravuje inscenace Krátké textové lásky. Autorkou hry je Barbora Andělová, která se nechala inspirovat milostnými „esemeskami“. Čtyři příběhy nenaplněných lásek jsou vyprávěny formou dialogu přes krátké textové zprávy. Novodobá milostná poezie, která svou útržkovitou zkratkovitostí může být poezií začátku 21. století. V obsazení se můžete těšit třeba na Igora Chmelu, Stanislava Majera či Magdalénu Sidonovou.

Na jaře se na jeviště Divadla Na zábradlí po delší době vrací ruský klasický dramatik Anton Pavlovič Čechov s hrou Višňový sad v režii Jana Friče.  Hra o konci světa, tradičních jistot a pevných morálních hodnot, po kterém nastupuje věk pragmatismu a bezohlednosti. Sociální kvas přelomu 19. a 20. století, který nekompromisně rozděluje společnost na nepřizpůsobivé a přizpůsobivé. A to vše s čechovovským pochopením. V obsazení uvidíte Natálii Drabisčákovou, Romana Zacha, Natálii Řehořovou a další.

Poslední premiérou letošní sezony bude v červnu inscenace Život je krásný ČEZ. Hra Jana Kačeny a Robina Kvapila zkoumá možnosti lidské energie v závislosti na energii vyvinuté firmou ČEZ k vyrobení energie elektrické. Nepřizpůsobiví se odpojí. Režie se ujal David Czesany a v hereckém obsazení uvidíte mimo jiné Zdenu Hadrbolcovou, Petra Čtvrtníčka či Ladislava Hampla.

Jana Hubinská v představení Spací vady

Divadlo Na zábradlí dále nabídne různé doprovodné programy. Těšit se můžete na fotografické výstavy, z nichž první bude výstava fotografií slovenské herečky Jany Hubinské, výstava začíná vernisáží 6. září v 16 hodin. Dále divadlo nabídne pravidelná setkání (letos vždy poslední neděli v měsíci) se zajímavými osobnostmi na téma „Nepřizpůsobiví?“. První večer proběhne 30. září v 19 hodin s politikem Janem Rumlem.

 

Navštívíte v nové sezoně Divadlo Na zábradlí? Své názory nám můžete psát v komentářích pod článkem nebo na facebook!

 

Foto: nazabradli.cz