…

Makový nebo lněný olej? To je Bohemia Olej!

Ačkoliv olivový olej je velice oblíbený a nepochybně zdravý, proč nezkusit něco jiného?

Lifestyle
Ačkoliv olivový olej je velice oblíbený a nepochybně zdravý, proč nezkusit něco jiného?

Bohemia Olej je celkem nový a dost ojedinělý  koncept na českém trhu. Prodává něco, co jsme už dlouho hledali. V České republice máme spoustu skvělých surovin, ze kterých se dá udělat báječný olej. Tak proč používat jen olivový, který pro naše tělo není tak přirozený, protože olivy nerostou v našich končinách?

Bohemia Oleje jsou 100% oleje lisované zastudena. Nepřidávají se do nich žádná éčka ani jiné tuky. Firma Bohemia Olej při své výrobě postupuje velmi ekologicky. Suroviny se vylisují na chutný olej, výlisky se potom rozemelou na moučku, která slouží pro přípravu bezlepkových jídel, a slupky jsou výborným palivem. Oleje navíc můžete používat jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Pokud vám nebrání alergie, můžete oleje použít i na masáže nebo zábaly.

Stánek na farmářském trhu.

Každý z olejů má jiné zdravotní účinky a typickou chuť. Tak si je pojďme představit.

Velký favorit –  Olej z vlašských ořechů

Olej z vlašských ořechů.

Olej z vlašských ořechů je u zákazníků nejoblíbenější. Ochutnáme ho na kousku veky  a víme proč. Má jemnou, trochu nahořklou a typicky oříškovou chuť. Je skvělý na snižování hladiny cholesterolu, posilování srdce, nahrazuje konzumaci ryb, zlepšuje paměť atd. Obsahuje například železo, hořčík, vápník, vitaminy B1, B2, B3 nebo B6 a zinek. Použijete ho do pesta na těstoviny, do krémových polévek, salátů atd.

Zahřívák – Hořčičný olej

Hořčičný olej.

Jeho chuť je hodně podobná hořčici a chutná hlavně pánům. Vůbec není pálivý, naopak je velice jemný. Příznivě působí na činnost tlustého střeva a dýchacích orgánů, na vstřebávání minerálních látek nebo na zažívací a oběhový systém. Hořčičný olej je ideální na prohřívací masáže. Obsahuje vitamin E, K nebo PP. Využijete ho k masážím, na dresinky, k paštikám nebo jen tak k vece.

Starý známý – Slunečnicový olej

Slunečnicový olej.

Slunečnicový olej asi znáte, ale co takhle zkusit ten zastudena lisovaný? Díky studenému lisování si olej zachová více vitaminů a prospěšných látek. Působí proti kardiovaskulárních chorobám, napomáhá hojení ran a ekzémů, je skvělý na pokožku či stimulaci látkové výměny. Můžete ho využít na masáže novorozenců, studenou i teplou kuchyni. Díky své neutrální chuti je olej výborný do slaných i sladkých pokrmů.

Bojovník s nemocemi – Lněný olej

Lněný olej.

Lněný olej má žlutou až hnědou barvu a charakteristickou nahořklou vůni. Tento olej je opravdu poklad pro zdraví. Příznivě působí na zvyšování imunity, ischemické choroby srdeční, menstruační a migrenózní bolesti, kompenzaci škodlivosti jiných tuků nebo na snižování váhy. Doporučuje se ho přidávat do jogurtu, zmrzliny nebo například cereálií. Varování! Lněný olej není dobrý pro těhotné ženy!

Úžasňák – Makový olej

Makový olej.

Pokud máte rádi mák, budete tento olej milovat. Chutná přesně jako makovec od babičky. Pozitivně působí při pálení žáhy, na uvolňování svalové křeče, tlumení bolesti hlavy a týlu, zklidňování psychiky. Obsahuje vysoký podíl vápníku, hořčíku, železa nebo vitaminu E. Je vhodný na masáž spánků při stresu či přepracování a využijete ho například k rybám nebo do sladkých jídel.

A kde se dají tyto oleje koupit?

Možnosti máte zatím dvě. Buďto navštívíte jednu ze dvou kamenných prodejen nebo si zajdete na farmářské trhy.

Seznam kamenných prodejen:

Zdravé žití u tří růží – Soukenická 21, Praha 1

Biotop – Školská 34, Praha 1

Seznam farmářských trhů:

Náplavka (každou sobotu)

Trhy na Vítězném náměstí

Podle našich informací by měl být zprovozněn i e-shop, který najdete na webových stránkách Bohemia Olejů.

Bohemia Oleje.

Chystají se i různé dárkové balíčky, které budou určitě zdravým hitem Vánoc!

 

Máte nějakou zkušenost s českými oleji? Nebo nějaké osvědčené tipy, jak je používat? Napište nám na našem Facebooku!

 

Foto: Hana Kožušníková, StudentPoint

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Hana Kožušníková

Zapoj se do diskuze