…

Chcete číst efektivněji? Na rozečtise.cz ví, jak na to

Kurz vyučující rychlé a efektivní čtení jsme zkusili na vlastní kůži. Stojí za to?

Studium
Kurz vyučující rychlé a efektivní čtení jsme zkusili na vlastní kůži. Stojí za to?

K internetovému kurzu efektivního čtení jsem byla skeptická. Kurz sloužící k nácviku rychlého čtení, ale i pochopení textu, se mi zdál jako podivná věc. Navíc se mi zdálo, že s rychlostí v četbě nemám problém. V praxi se ale ukázalo, že podobný kurz nejen funguje, ale možná by celé řadě studentů vysokých škol pomohl zefektivnit studium. A mě přesvědčil, že číst lze i rychleji.

Znáte ty chvíle, kdy se nezadržitelně blíží zkouškové období, na vašem stole leží vysoká hromada materiálů, které je nutné přečíst a co nejvíc si zapamatovat a času je stále míň? Nejeden student by potřeboval kouzelnou hůlku, aby se mu látka sama nalila do hlavy a čtení všech těch materiálů mu nezabralo celý den. Čtení je únavné. Samotným čtením si celá řada studentů ani nezapamatuje vše. Takže se vám snadno stane, že se prokousáváte skripty, vytváříte si výpisky, a když byste se měli začít pořádně učit, uložit si informace do paměti, víčka vám nezadržitelně padají. Schopnost rychlejšího a efektivnějšího čtení by vám v tu chvíli pomohla zvládnout více studijních materiálů v kratším čase.

Kurz rozecti.se je řazen do dvaceti lekcí. V každé je procvičována a osvojována jiná dovednost při práci se zdrakem. Například v první lekci se naučíte, co jsou to oční fixace a že je důležitější vnímat text a jeho význam jako celek a nezasekávat se u jednotlivých slov, což vám ubírá cenné vteřiny. Nezdá se to, ale i zlepšení rychlosti čtení o třicet slov za minutu pocítíte. Na úvod kurzu vás čeká test, který vyhodnotí, kolik slov za minutu jste schopni přečíst, a jak moc při tom porozumíte textu. Samotná lekce pak začíná rozcvičením očí, které má stejný efekt jako protažení před sportovním výkonem – málokdo to dělá, ale je to užitečné. Po rozcvičení zraku vás čeká série úkolů, které mají za cíl nacvičit s vámi právě probíranou dovednost. Nejprve je vám stručně vysvětleno, o co jde, a proč je důležité zdokonalit třeba právě oční fixace. Celou dobu tak víte, co dělte, a k jakému cíli to vede. Nácvik je střídán s odpočinkovými úkoly, které mají umožnit očím uvolnit napětí a pokračovat v práci. Typově podobný druh cvičení si vyzkoušíte několikrát a je vždy následován shrnutím výsledků. Sami se tak můžete přesvědčit, jestli se zlepšujete. Na závěr lekce je připraven závěrečný test. Ten vám ukáže, jak jste danou věc zvládli a jak jste se posunuli v pochopení textu a rychlosti jeho čtení. Po celou dobu se zaznamenávají vaše výsledky, takže můžete pozorovat posun a na závěr testu si porovnat, o kolik se zvýšila vaše schopnost efektivně číst oproti začátku lekce.

Myslíte si, že umíte číst? Ale jde to i lépe!

Velkou výhodou výukového programu je jeho přehlednost. Snadno se v něm zorientujete a najdete vše, co potřebujete. Jistě také oceníte, že u každého cvičení se dozvíte, k čemu je určené a v čem vám pomůže. K dispozici máte i žebříček, který vám umožní srovnávat vaše výsledky a pokroky s dalšími uživateli.

Určitou nevýhodu vidím v občas trochu nevhodném načasování pokynů, za nimiž automaticky přichází spuštění textu, který máte rychle číst či si z něj něco zapamatovat. Než si zvyknete, může se vám stávat, že vám uteče několik bodů, než pochopíte, co se od vás chce. Nicméně tento problém není u všech úkolů.

Pokud splníte závěrečný test na určitou procentní hranici, otevře se vám lekce následující. Předchozí lekce ale zůstává volně přístupná a kdykoli chcete, můžete se k ní vrátit. Prokousat se jednou lekcí můžete zvládnout velmi rychle, systém je nastaven tak, abyste se lekci věnovali v jednom dni. Za půl hodiny či hodinu můžete mít hotovo a posunout se dál. Protože ale není žádoucí přetěžovat namáhané oči, nedoporučuje se nasadit příliš rychlé tempo a projít například pět lekcí za odpoledne.

Celý kurz je nenáročný, ale účelný. Ačkoli jsem k němu přistupovala s pochybnostmi, podle testů se mi již po první lekci zvýšil počet slov přečtených za minutu o 86 procent. Kurz z vás neudělá rekordmany ve čtení. Ale rozhodně přispěje k tomu, abyste četli efektivněji, tedy nejen rychleji, ale také více pozorně. Doporučuji ho vyzkoušet všem studentům, kteří si chtějí usnadnit studium často dlouhých a nudných studijních textů.

 

Zaujal vás tento nápad a chtěli byste si tento kurz vyzkoušet? U nás ho můžete vyhrát! Stačí se zapojit do soutěže.

 

Foto: photl.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Anna Dudková

Zapoj se do diskuze