…

Nahlédněte do pokladnice a hrobky slavného Tutanchamona

Unikátní výstava prezentující největší egyptské poklady, které byly nalezeny v hrobce osmnáctiletého faraona Tutanchamona, láká k navštěvě.

Kultura
Unikátní výstava prezentující největší egyptské poklady, které byly nalezeny v hrobce osmnáctiletého faraona Tutanchamona, láká k navštěvě.

Výstava s podtitulem: Tutanchamon – jeho hrob a poklady je unikátní právě v tom, že návštěvníkovi přinese pohled do hrobky přesně tak, jak ji v roce 1922 objevil archeolog Howard Carter. Příběh o vytrvalém muži, který věřil, že v Údolí králů se nachází obrovský dosud neobjevený poklad, je vyprávěn pomocí videí a aranžovaných artefaktů. Ačkoliv se nejedná o originály, které jsou přísně střeženy v káhirském muzeu, jsou exponáty na milimetr přesné kopie vytvořené všestrannými egyptskými odborníky za pomoci starých osvědčených technik. Sice je to škoda, ale návštěvník se dokáže lépe vžít do role velkého objevitele a porozumí výstavě více, než kdyby jen suše zkoumal vystavené předměty. Výhodou je také audioprůvodce, který je v celkem vysoké ceně výstavy zahrnut.

Přesně takto vybavenou komoru spatřil Howard Carter v roce 1922.

Do Egypta cesta daleká

Expozice je nádherně zpracovaná. Temná atmosféra, nasvícené exponáty, hrobka i s poklady v měřítku jedna ku jedné. Návštěvník nestačí oko přesouvat z jednoho místa na druhé. Pro účely této výstavy přitom bylo zrekonstruováno přes tisíc replik nejdůležitějších nálezů. Nechybí ani informační panely s historií a popisem jednotlivých dynastií a výkladem hieroglyfického písma. Největší důraz je však kladen k samotnému Tutanchamonovi. Zakusit pocit prostoru uvnitř hrobky v jejím původním stavu lze dnes zažít pouze na této výstavě, jelikož virtuální archeologie dovoluje navštívit světy, které v tom skutečném už přestaly existovat.

Trůn a bojový vůz.

Kdo Tutanchamon vlastně byl?

Tutanchamon, jinak také zapomenutý král, se stal nejznámějším egyptským faraonem právě díky tomuto velkolepému objevu. Do té doby o něm nikdo nevěděl. Jeho nástupci smazali jméno Tutanchamon ze všech pomníků, takže nebyl zapsán do seznamů králů a po celá tři a půl tisíciletí ležel v zapomnění. Tutanchamon byl synem božského krále Achnatona a faraonem se stal už v osmi letech. O deset let později zemřel nám neznámou příčinou. Je jednou z nejtajemnějších postav egyptské historie a o co kratší život vedl, o to víc si jej dnes připomínáme.

Rakev v rakvi.

Doprovodný program

K výstavě jsou připraveny přednášky se světovými odborníky v oblasti starověkého Egypta. Vstupenky se dají zakoupit v síti Ticketpro. Poslechnout si můžete například Jaromíra Málka, původem českého egyptologa působícího na Oxfordské univerzitě, Pavla Onderku, českého egyptologa a afrikanistu nebo Hussein Bassira, generálního ředitele Velkého egyptského muzea v Gíze.

Pokladnice.

Pohřební masky.

Rakve pro Tutanchamonovi zemřelé děti.

Kdy: denně, pondělí – čtvrtek 9 -19 hodin, pátek – sobota 9 – 21 hodin, neděle 9 – 19 hodin.

Kde: Výstaviště Holešovice.

Vstupné: dospělí: 350 korun, děti: 200 korun, studenti: 300 korun

 

Foto: tut-vystava.cz.

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Dagmar Andělová

Zapoj se do diskuze