…

Geocaching aneb hledání pokladů

Chcete najít krásné přírodní zákoutí? Máte psa a chcete jít na procházku s nějakým cílem? Chcete zhubnout chůzí? To vše má společné geocaching.

Lifestyle
Chcete najít krásné přírodní zákoutí? Máte psa a chcete jít na procházku s nějakým cílem? Chcete zhubnout chůzí? To vše má společné geocaching.

Možná už jste viděli podezřelé turisty, kteří jdou s mobilem či jinou GPS obsahující elektronikou. Poté je můžete vidět nenápadně čekat u stromu, dokud se nevzdálíte. Geocaching skutečně zaplavil Českou Republiku a nejen tu.  Pro vás jsme vyzkoušeli, co to obnáší.

Mobil s GPS

Nejsnadnější je mít mobil s funkcí GPS. Můžete hledat za pomoci některých programů či s pomocí obyčejné mapy, kam zadáte GPS souřadnice místa, kde se nachází „keška“. Pro méně zdatné je lepší nainstalovat si aplikaci určenou pro geocaching. Cena aplikace se pohybuje kolem dvousetkorun. Aplikace má v sobě již zapsané poklady a je určená i pro úplné laiky, seženete ji také v češtině.

Příprava je také důležitá

Na geocaching nevyrážejte jen tak. Nejprve si zjistěte informace o cíli předem. Některé „keše“ či „kešky“ se nachází na hůře přístupných místech a v přírodě. Doporučuji prostudovat na stránkách o geocachingu informace pro začátečníky. Pokud si stáhnete aplikaci, lépe se v ní vyznáte, když víte, co znamená multi-cache a další výrazy. Z webu se dozvíte i historii hry. Nabijte mobil, oblečte se i do terénu , vezměte si pití, svačinu, baterku, pláštěnku, dobrou náladu a vyrazte!

I takto může vypadat cache.

Cache alias keška

Samotný cíl nemusí být snadno dosažitelný. Cache neboli keška má být umístěna tak, aby nebyla na první pohled patrná. Určitě jste se vedle nějaké kešky již nacházeli, ale nevěděli jste o tom. Při výběru kešky zjistíte z internetu či aplikace, typ, kde se nachází, co v ní je uloženo, kdo jí našel naposledy (login), velikost, obtížnost, terén. Tyto informace vám mnohé napoví. Například multi-cache  znamená, že skládá z více částí se zastávkami a někdy musíte i vyluštit samotné GPS souřadnice. Jednotlivé zastávky jsou nazvané jako stage. Můžete si ale zvolit i mystery cache. Zde musíte opravdu luštit či hledat odpovědi a počítat, jen zde nejsou stage. A existují i další typy. Pro začátek si vystačíte s těmito. Návod k vyluštění souřadnic najdete v samotném popisu kešky. Po nalezení kešky vás zaplaví radost z nálezu.

Našli jsme poklad

Pokud najdete kešku, pravidla praví „něco za něco“, nebo také „měň fér, nebo neber nic“. To samo je již výstižné. Pokud si chcete z kešky odnést cokoliv, musíte zde něco zanechat. Pokud jste se již zaregistrovali na internetových stránkách, můžete napsat log u cache. Je to zápis toho, že jste u kešky byli a našli jí.

Až budete mít více zkušeností s geocachingem, můžete zadat a vytvořit kešku pro ostatní. Celkově můžu zhodnotit geocaching jako podařenou aktivitu, při které si lehce zasportujete, vyvenčíte psa a možná i zhubnete. Záleží jen na vás jakou náročnost, terén a vzdálenost si zvolíte.

 

Podělte se s námi o vaše zážitky s geocachingu v komentářích pod článkem nebo na Facebooku.

 

Foto: Morguefile.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Monika Farkašová

Zapoj se do diskuze