…

Czech Death Fest 2013: Až se voda vířila

Pátý ročník festivalu Czech Death Fest je za námi. Co se dělo, nedělo a mělo dít, to se dočtete zde.

Kultura
Pátý ročník festivalu Czech Death Fest je za námi. Co se dělo, nedělo a mělo dít, to se dočtete zde.

Většina lidí si vybírá fesťáky podle kapel. Věřte mi, že i když zde nebudete mít své oblíbence, co se hudby týče, Czech Death Fest vás stejně nadchne. Velikým plusem je krásné prostředí, které bylo letos podtrženo výborně objednaným počasím. Voda na osvěžení hned u pódia, toalety oproti jiným festivalům na skvělé úrovni (no, nečekejte pětihvězdičkový hotel, ale uklizeno rozhodně bylo), příjemné posezení a výborné pivo. Co víc si ke dnům hudby přát?

Jeff Hanneman Stage

Při zvuku první kapely Flowerwhile nás přivítal pohled na stage, která byla věnována Jeffu  Hannemanovi, metalové ikoně ze skupiny Slayer. Řekla bych, že většinu lidí oznámení o věnování stage Jeffovi potěšilo. Po obhlédnutí situace a vytyčení centrálního bodu v podobě stanu, jsme museli udělit několik dalších hvězdiček. Náchodské pivo v horkém počasí doopravdy bodlo. Větší fronty se netvořily. Poslední kroky před hudební smrští vedly k festivalovému obchůdku, kde jsme si koupili opravdu nádherná trika s logem festivalu. Díky vám, jsou opravdu povedená.

Triko Czech Death Fest a lahodný mok.

Odpoledne jsme slyšeli thrasháky Kryptor a mladší Noostrak. Po nich následovala první zahraniční kapela, australští Captain Cleanoff, u kterých nás bavil hlavně “složitý“ text. Po nich Area Core a Insania. Tuhle kapelu jsem slyšela poprvé a z odpoledního bloku mě bavila rozhodně nejvíc. Možná to bude nadšením, které jsme měla nachystané pro večer, ale ani jedna kapela mě nedonutila jít do kotle a rozhýbat kosti. To se změnilo právě s Atari Terror. Skvělá spolupráce s publikem, hudba, která rozhýbe většinu lidí, mladé rozhodně. Každý, kdo byl vepředu, si mohl zapogovat i se samotnými zpěváky. Největší nadšení sklidilo Wall of Death, kterého jsem se úspěšně nezúčastnila – hromada lidí se rozběhne proti druhé hromadě, auu. Po Atari Terror přišel headliner pátku, švýcarští Samael. Pro mě rozhodně zajímavé na poslech, ale ne typ na fesťáky. Na druhou stranu příjemný odpočinek po předešlém vyčerpávajícím výkonu. S německými Ctulu jsem měla tu čest poprvé, ale dojem také zanechali. Pravdou je, že mi tyto dvě kapely tak trochu splývají dohromady. Jako Večerníček zahráli temní Secret of Darkness, Panychida a F.O.B. Dobrou noc.

Poslouchají opravdu všechny generace.

Nedělní program zahájily kapely Greedhale, Brutally Deceased, Spreading Dead a Ingrowing. Většina černooděnců zvolila útěk do vody, i když našli se odvážlivci, kteří stáli pod pódiem od rána. Svou glam image nás dostali do kolen Nobody Knows. Člověk měl chvíli pocit, že se posunul dozadu v čase. Dále se vystřídali Eleament, Minority Sound a němečtí Sabiendas. Pořádné peklo pod Jeffem přišlo s Debustrol. Ti jsou vždy zárukou skvělého metalového zážitku, což se potvrdilo. Sledovalo je celé spektrum generací. Byl zde i pokus o circle pit, a to se cení! Po nich se ukázali slovenští Revenge Division, FDK a Locomotive. Já už se těšila na vystoupení brazilských ItSelf. Čekala jsem trochu něco jiného, ale na bubeníka, který celou dobu bravurně bubnoval i zpíval, asi jen tak nezapomenu. Většina místních vyhlížela Tortharry, další hvězdu a spoluorganizátory CDF. Nezklamali, jako vždy.

Po odehrání koncertu Tortharry členové zůstali na podiu. Přidaly se k nim další dvě hvězdy, kytarista Miloš „Dodo“ Doležal a druhá kytara Ricardo z ItSelf, aby si zahráli song od Slayer, South of Heaven. Rozhodně sklidili úspěch a velký potlesk věnovaný pro Jeffa Hannemana. Následovalo dlouhé a napjaté čekání na hlavního headlinera, Destruction. Koncert jsem si užila z lavičky dále od pódia. To ovšem neubralo na hudebním zážitku.

Cituji slova zpěváka: „It’s death metal, black metal, thrash metal, heavy metal. It doesn’t depend, because we’re one fucking big family!“ Po tom, co nám pochválil české pivo, stoupl ještě o nějaký ten stupínek v subjektivním žebříčku sympatičnosti. Festival zakončovali slovenští  Doomas, němečtí Profanation a Coward.

Pohoda a osvěžení ve vodě.

Metalgate Czech Death Fest se opravdu podařil a rozhodně další ročníky doporučuji. Skvělá organizace a prostor, to je něco, do čeho se vyplatí investovat. Počet návštěvníků zde roste, a to samo o sobě o něčem mluví. 

 

Foto: Andrea Fiedlerová, StudentPoint

Video: YouTube.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Andrea Fiedlerová

Zapoj se do diskuze