…

Letní školy II: Slovanská studia na Univerzitě Karlově

Letní škola slovanských studií nabízí už téměř šedesát let intenzivní kurzy českého jazyka a kultury pro cizince.

Studium
Letní škola slovanských studií nabízí už téměř šedesát let intenzivní kurzy českého jazyka a kultury pro cizince.

Ani české vysoké školy nezapomínají na letní školy, které se obecně těší velké oblibě. Například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze v letošním roce pořádá již 57. běh Letní školy slovanských studií, který proběhne od 26. července do 22. srpna 2013. Na školu každoročně přijíždí stovky cizinců, kteří se chtějí zdokonalit v češtině a lépe poznat českou kulturu

Mezi účastníky letní školy potkáme mladé lidi z celého světa s českými kořeny, kteří by se chtěli naučit jazyk svých rodičů či prarodičů, ale i takové, kteří zde nemají žádné vazby a český jazyk je pro ně koníčkem. Na kurzy se hlásí i učitelé češtiny v zahraničí, překladatelé či businessmani. Nejvíce studentů přijíždí z Německa, ale zastoupeny jsou téměř všechny evropské země, velké množství zájemců pochází ze Spojených států, z bývalých zemí Sovětského svazu a z Asie.

Dopolední intenzivní kurz českého jazyka je rozdělen do několika úrovní od začátečníků až po pokročilé a odpoledne je doplněn o volitelné semináře a přednášky, které se týkají českých dějin, literatury, kultury, reálií ale také gramatiky nebo překladu. Překladové semináře se otevírají podle počtu zájemců, většinou pro překlad z ruštinyangličtiny nebo němčiny.

Jazykovou výuku doprovází večerní promítání českých filmů, poslech české hudby a pravidelné výlety do českých měst a na památná místa. Mezi nejoblíbenější destinace patří zajisté Český Krumlov, Kutná Hora a Lidice, ale nabídka nezklame ani ty, kteří v Čechách nejsou poprvé. Podívají se například do rodiště Boženy Němcové, na různé hrady a zámky, i přírodní zajímavosti.

Univerzita Karlova není jediná, kdo pořádá letní školu českého jazyka a kultury pro cizince. Na obdobné kurzy se lze přihlásit také na Masarykově univerzitě v Brně, Univerzitě Palackého v Olomouci, Západočeské univerzitě v Plzni, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a ve studijním středisku Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Poděbradech.


O své zkušenosti z Letní školy slovanských studií se můžete podělit na našem Facebooku!


Foto: Wikimedia Commons

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Marie Macharáčková

Zapoj se do diskuze