…

Studium v Británii: Střet civilizací

Co by vás v Anglii, Skotsku, Walesu či Irsku mohlo překvapit?

Studium
Co by vás v Anglii, Skotsku, Walesu či Irsku mohlo překvapit?

Ceny

Možná vám připadá, že si kamarádka (zaměstnaná jako „ópérka“, která si přijde na dvacet tisíc měsíčně) musí si žít jako prase v žitě. Pokud ale bydlí v Londýně, určitě se tak báječně nemá, i když jí ubytování poskytuje hostitelská rodina. Už jen potraviny v supermarketech stojí násobky oproti českým cenám, nemluvě o restauracích. Připlatíte si i za nápoje včetně balené vody (pít vodu z kohoutku moc nedoporučuji, mám s tím dost špatnou zkušenost zejména na skotském venkově). Letmo pro představu – týdenní legitimace na MHD v centrálním Londýně stojí přes tisíc korun. Pro změnu většina muzeí, galerií a knihoven je zcela zdarma.

Příroda i památky jsou jen za cenu dopravy!

Národnostní menšiny

Je to možná hloupá připomínka, ale věřte mi, že jsem až do své první návštěvy Londýna nečekala, že jsou tam běloši mnohdy v menšině. Ne všichni přistěhovalci umí dobře anglicky, narazíte celkem často na trvale usídlené osoby, které mají mnohem horší angličtinu než vaše dvanáctiletá sestra. Nerozumíte-li jim, je to automaticky bráno jako vaše neschopnost, neznalost, a že rozumíte nahrávce k učebnici, nikoho nezajímá.

Komplikovaná doprava

V Británii se opravdu jezdí vlevo, pro jednodušší orientaci je na většině přechodů napsáno, jakým směrem se máte podívat, než vstoupíte do vozovky. Co se týče pověstného zmateného londýnského metra, není to až tak složité, jak vypadá. V každé stanici je mapa, na té se podíváte, jakou linkou se dá dostat do cílové stanice, pak zjistěte, jaká je tímto směrem na dané lince konečná. Touto konečnou stanicí bude označena souprava, kterou musíte použít. Metro se dělí na pět zón, univerzity a koleje jsou většinou soustředěny do zóny jedna a dvě, což je centrum, ovšem i toto centrum je větší než Praha!

Fair play

A priori se předpokládá, že budete jednat čestně, stejně tak byste měli férové jednání očekávat od svých britských spolužáků a učitelů. Korupční a klientelistické vztahy tu nejsou v módě. Lidé jsou poměrně tolerantní a určitě respektují projev individuality více, než Češi. Na druhé straně si dejte pozor, abyste nepůsobili svým vzezřením jako typický primitiv z dělnické vrstvy (více si můžete přečíst třeba na mém blogu). Důležitý je proto vkusný zevnějšek a všeobecný rozhled.

 

Co vás v Británii mile či nemile překvapilo? Podělte se na Facebooku!

 

Foto: Photl.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Marie Michlová

Zapoj se do diskuze