…

RENT v Praze aspiruje na muzikálovou událost sezony

Všechno má svůj čas, a proto se Česká republika konečně dočkala jednoho z deseti nejlepších muzikálů světa. RENTu.

Kultura
Všechno má svůj čas, a proto se Česká republika konečně dočkala jednoho z deseti nejlepších muzikálů světa. RENTu.

Děj rockové opery je zasazen do New Yorku 90. let minulého století, tedy doby, která je jen nedávnou minulostí. Dokumentuje prostřednictvím postavy Marka Cohena osud šesti přátel. Muzikál rozpoutal revoluci. Otevírá tabuizovaná témata jako AIDS, homosexualitu, transexualitu, drogovou závislost. Zcela otevřeně a nepokrytě se nebojí mluvit ani o lásce a příjemnějších závislostech.

Angel se s přáteli rád podělí o peníze i o své umění.

Příběh, se kterým se ztotožníte

Rent by se dal vedle Vlasů postavit jako prohlášení jedné generace. Oproti deklaraci květinových dětí se s tou v Rentu dokáže ztotožnit větší množství současného publika a to z jednoho prostého důvodu. Témata jsou stále aktuální a možná je nutnější o nich mluvit více než kdy předtím. Vždyť na Slovensku se dočkali již druhého uvedení této rockové opery, která vychází z Pucciniho opery Bohéma.

Ostřílené hvězdy vedle naprostých nováčků

Představení se premiéry pod režijní taktovkou Steva Josephsona dočkalo v divadle Na Prádle 8. srpna letošního roku. Už od počátku bylo jasné, že půjde o ojedinělý projekt. Muzikál se uvádí v původním znění s titulky. Do hlavních rolí byly obsazeny mladé talenty jako Roman Tomeš, Míša Doubravová, Markéta Procházková nebo Tereza Martinková s Míšou Noskovou. Svoji šanci prorazit ale dostávají i zcela neznámá jména jako Barbara Chybová, Lukáš Pečenka, Oldřich Anton Vojta nebo Michael Kluch.

Smrt Angela patří k vrcholům večera.

Osm hlavních rolí pro osm skvělých herců!

V muzikálu je 8 hlavních rolí. Postavu Marka Cohena bravurně ztvárňují Ondřej Izdný v alternaci s Tomášem Vaňkem. Ani u jednoho jsem nenalezl výraznější nedostatek. Markovým spolubydlícím je Roger, kterého po první dva večery ztvárnil Roman Tomeš, a tak neskonale dobře! One song glory a Your eyes odzpíval naprosto bezchybně a konečně naplno ukázal svůj rockový hlas. Jevištní partnerkou mu byla Míša Doubravová v roli Mimi. Mezi Rogerem a Mimi by to mělo již od prvního setkání jiskřit. A mezi Míšou a Romanem fungovala chemie naprosto dokonale. Navíc pěvecky potvrdila svoje kvality a její podání Mimi je, alespoň pro mě, nezapomenutelné.

U obou je vidět, že rolím naprosto propadli a všechny city, které na jevišti ukazují, jsou opravdové. Vždyť už rok tvoří pár i mimo divadelní prkna. Dalším párem je Collins a Angel. Homosexuálního učitele Toma Collinsa ztvárňuje Olda Smysl. Jeho projevu schází cosi, co dělá charakter Collinse osobitým. Pěvecky sice zaujme v repríze I’ll cover you, tím ovšem jeho výkon začíná a hlavně končí. Opravdovou hvězdou večera je transvestita Angel Dumott Schunard v podání Lukáše Pečenky.

Tango: Maureen. Dokonalá souhra Martinkové a Vaňka!

V každém případě se jedná o divácky nejvděčnější postavu. Psychicky náročnou inscenaci odlehčuje v dámských šatech a na podpatcích. Pěvecky odvádí jeden z nejlepších výkonů večera. Efektní je scéna Contact, při které umírá. Skvěle odzpívá celou roli, a to včetně písní náročných na “dívčí” projev, jako I’ll cover you nebo Today for you, tommorow for me. Na postavě podrazáka Bennyho zúročil léta herecké dřiny Jan Kopečný. Jeho výkon nijak nezaujme, ani neurazí. Na to, že jde o jedinou ryze zápornou roli, to není právě dobrý výsledek.

Take me baby, or leave me! Martinková i Nosková fungují na 110%.

Na závěr si nechávám poněkud výstřední lesbický pár Maureen Johnson a Joanne Jefferson. Obě představitelky jsou naprosto dokonalé! Ač Joanne ve filmové verzi působí jako postava odsunutá na druhou kolej, v muzikále je to právě naopak. Role přísné právničky sedne Tereze Martinkové jako ulitá. Ovládá celé jeviště a dokonce při Tangu: Maureen postavu Marka, se kterým si ve zběsilém rytmu pohazuje, jak jen se jí zlíbí. Je tedy hned jasné, kdo je ta, která nosí kalhoty.

Míša Nosková jako Maureen má jasný úkol. Být diva. Ta, která vládne stagi a září, jako hvězda. To se jí podařilo. Během čísla Over the moon celý sál rozbučí a je tedy jasné, že pro diváky nebyla ani jazyková bariéra překážkou. Jejich rozchod během písně Take me or leave, se vedle smrti Angela a Without you v podání Míši Doubravové řadí k nejlepším momentům celé inscenace.

Technicky bezchybné představení

Vzhledem k naprosté technické nevybavenosti divadla mě až udivovalo, jak bezproblémově všechno funguje. Čtyřčlenná kapela je ukrytá v místnosti nalevo u jeviště. Malé pódium doplňují žebříky, po kterých se herci dostávají na balkon k divákům, hraje se pod pódiem, nad pódiem. Zkrátka po celém divadle. Kostýmy z dílny Laca Hudce jsou nápadité a pomohou divákům si představit, že to nejsou jen herci, ale obyčejní lidé. Vždyť se nejedná o speciálně šité kostýmy, ale naprosto běžnou konfekci! Přesně vystihují jednotlivé charaktery. Roger má dokonce černě nalakované nehty, oční linky, tetování na počest mrtvé přítelkyně…

Po choreografické stránce jsem si například při Out tonight přišel jako na cvičení v Sokole. Povětšinou ale taneční stránka vychází z Broadwayského nastudování a není potřeba k ní mít výhrady či připomínky.

Scénografie přesně vyhovuje podmínkám prostorů. Originálně působí vánoční stromek ze starých kol. Hudební nastudování je bezchybné. Pokud by někdo potřeboval titulky, promítají se na prostěradlo nad jevištěm. Většinu představení ale nejdou přesně a z balkonu na ně pro změnu neuvidíte vůbec.

Roger zapálil Mimi svíčku a přitom zažehl plamen lásky.

Rentu chybí osobitost!

Výsledný dojem je ovšem rozpačitý. Po všech stránkách vznikla skvostná inscenace plná mladých, nadšených herců a tomu odpovídajích výkonů. Rent je nutné dělat s láskou, a zdejší herecké obsazení inscenaci miluje, což je vidět na všech výkonech. Mrzí mě ovšem, že si Rent v Praze kráčí starou cestou a z větší části kopíruje původní verzi. Není tam nic, co by inscenaci činilo jedinečnou a originální. Skalním muzikálovým fanouškům ovšem nabízí velký kus Broadwaye v Praze.

Na Rent budete vzpomínat s láskou

Pokud si tuto událost v originále nechcete nechat ujít, Na Prádle je posledních devět představení z limitované série. Nezbývá než doufat, že se celému realizačnímu týmu podaří splnit onen velký sen. Uvést Rent v češtině. Na překladu už pilně pracuje Milan Malinovský, který má na svědomí oba překlady na Slovensku. První vlaštovka v podobě písně Čas měř jen láskou si můžete vychutnat jako přídavek po každé repríze. Hraje se jen do 31. srpna!


Foto: Petr Marek (musical.cz)

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Michal Prax

Zapoj se do diskuze