…

Plzeňskému Andělu narostly Kníry!

Moustache rock'n'roll. Že ti to nic neříká? Oukej, tak jsi buď žena a bude ti odpuštěno, anebo jsi chlap, ale potřeboval by ses pořádně vzmužit!

Kultura
Moustache rock'n'roll. Že ti to nic neříká? Oukej, tak jsi buď žena a bude ti odpuštěno, anebo jsi chlap, ale potřeboval by ses pořádně vzmužit!

Kníry. Stále docela nová formace z Plzně. Z podia na nás vyluzují šovinistický rock’n’roll trochu smíchanej občas s dechama, občas s country. Členové Knírů prošli mnoha hudebními projekty, za zmínku stojí třeba Požár mlýna, Sebevrány a v neposlední řadě Tleskač. Hlavními grimasami kapely jsou samozřejmě Míra Cisler a Karel Kolesa. Koncertní premiéru si tito vousatí pánové odbyli v dubnu v plzeňském Divadle Pod Lampou. Bylo beznadějně vyprodáno. Nyní, o půl roku později, jsem se vydala do Anděla omrknout, zda jedou pořád stejně pekelným tempem.

Ve středu 9. října jsem tedy posbírala pár nekníratých kamarádů a vyrazili jsme na Kníry. Anděl byl již kolem deváté večerní příjemně zaplněn a ve vzduchu visel příslib začátku kolem půl desáté. Kníráči svůj čas dodrželi, prodrali se skrz dav na podium a mohla začít asi hodinu a půl dlouhá show.

Míra Cisler a jeho přednáška o ženách.

A jak to vypadalo? Inu, při pohledu na kostýmy kapely mohl mít člověk pocit, že se nachází v Modré ústřici, kam se ještě omylem zatoulal malej kovboj jménem Prasopes a císař Franz Josef Kolesa natřásající svého hrudního medvídka pod rozepnutým kabátcem. (A natřásal ho tak mohutně, že se na chvíli zhroutil jak rakouskouherská monarchie!) Třpytky, leopardí legíny a čelenky jak z běhu Terryho Foxe mi už ke Knírům patří stejně jako pocit, že ta malá feministka ve mně brzy spáchá Harakiri. Rozuměj, čtenáři, Kníry jsou prostě chlapská kapela vyzdvihující ryzí mužství a jako holku tě to buď musí šíleně bavit, anebo je prostě nedáváš. Já jsem samozřejmě ta první možnost.

Ondra Žižka za bicími.Co nám králové mustáží hráli? Zařadili do playlistu jak songy již známé z Bandzone a koncertů, tak nový věci, který slyšeli plzeňáci možná i poprvé. Asi zatím nejznámější píseň Hodina pravdy zahráli hned dvakrát, podruhé v té tišší táborákové verzi. Dále zazněly věci jako Knír, Reinkarnace, Chlap, Milionovej či Žena. Poslední zmiňovaná věc na marleyovské téma „ne žena, ne pláč“ musela rozesmát i tu nejhrdější ženskou, co do Anděla zabloudila.

Představu o vizuálním i hudebním zážitku tedy už docela máte. Přidejte si taneční kreace, které vás občas zavedou zpět do Ústřice, někdy zas do salonu na divokým západě, a máte středeční koncert Knírů jak na obrázku. Ale spíš si na ně zajděte sami, všechny ty kousky, grimasy, zpocená čela, slovní hříčky a chlapskej šarm stojí za to zažít. K poslechu a tanci doporučuju do ruky vychlazenou plzeň, parťáka, co se pobaví s váma a kolegyním něžného pohlaví, ať své feministické buňky nechají doma. Je to zkrátka moustache rock’n’roll, podpatkům vstup zakázán.


Už jsi měl/a čest s touhle kníratou bandou? Poděl se s námi! Nebo jsem tě na ně nalákala? Vyrazit na ně můžeš 29. listopadu znovu v Plzni, tentokrát v Divadle Pod Lampou, kde budou křtít debutovou desku!

Ať je válka nebo mír, je dobrý nosit knír!


Foto: Milan Říský.

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Alena Fialová

Zapoj se do diskuze