…

Mandrage – poslechněte si jejich tvary a siluety!

Po dvou letech přichází Mandrage s novým albem Siluety. Jak se této plzeňské partě album povedlo?

Kultura
Po dvou letech přichází Mandrage s novým albem Siluety. Jak se této plzeňské partě album povedlo?

V pátek 8. listopadu spatřila světlo světa v pořadí již čtvrtá studiová deska od Mandrage s tajemným názvem Siluety. Už na předchozí desce Moje krevní skupina bylo patrné, že se kluci snaží jít jiným směrem než doposud, což se jim částečně povedlo. Fanouškům se tento jejich krok líbil, kritiky si však nezískali. Udělají s tím něco Siluety?

Nesmíte to vidět černobíle

Přesně tak! Rozhodně to nesmíte vidět černobíle, i když je prvním singlem právě Černobílá. Hned druhá skladba, Úhel pohledu, vás totiž překvapí skoro šestiminutovou stopáží, což je pro Mandrage poměrně netypické. Následují klipovky Na dlani a Siluety, z nichž zvláště Siluety jsou velmi zdařilé, a to jak po stránce hudební, tak po stránce textové. Snovou atmosféru Siluet dotváří také skvělý videoklip, který by se dal považovat za jeden z nejlepších videoklipů od Mandrage vůbec. Ve videoklipu taky můžeme poprvé vidět v akci pátého člena skupiny, externího klávesáka Františka Boříka, který by teda mezi náma stál za hřích. (smích)

Temnou náladu a skvělé mezihry nabízí song Bezbarvej oheň, zatrsat můžete třeba na songy Ach ty rozchody a Tanči dokud můžeš. Za zmínku určitě stojí taky závěrečný Porcelán, který je na Mandrage až neobvykle klidný a jemný, nicméně o to krásnější.

Nová deska, nová etapa?

Spolu s producentem Ecsonem Waldesem vytvořili Mandrage přelomovou desku své kariéry. Ta se povedla zejména po hudební stránce, ale propracovanější jsou také texty, které oproti minulým deskám, kde to bylo samá sranda, mají hloubku. Na albu je celkem deset skladeb, z nichž většinu otextoval kytarista skupiny Pepa Bolan.

Zkouška z dospělosti

Jak už jsem psala na začátku, mezi kritiky Mandrage zrovna populární nejsou. Zdá se však, že deska Siluety má slušně našlápnuto k tomu, aby tento status změnila. Kluci sami o ní řekli, že je to taková jejich „zkouška z dospělosti“, a podle recenzí, které zatím vyšly, se jim podařilo touto zkouškou prolézt víceméně úspěšně. Co je však skupině stále vyčítáno, je zpěv frontmana Víti Starého. Teda nevím, jak to vidíte vy, ale já si Mandrage bez Víťova nezaměnitelného hlasu a charakteristických výrazů obličeje, když zpívá, představit nedokážu. Navíc má neuvěřitelné charisma a je vidět, že si zpívání užívá naplno. A mně pak nezbývá nic jiného, než si každé jejich vystoupení, nové cédéčko a každou jejich písničku užít naplno taky.

 

Co na Siluety říkáte vy? Napište nám, jak se vám líbí, na náš Facebook!

 

Foto: facebook.com/mandragecz

Video: YouTube.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Silvie Kostovská

Zapoj se do diskuze