…

Studujte Univerzitu obrany!

Blíží se termín podání přihlášek na vysokou školu a tak jsme se rozhodli přiblížit vám některé vysoké školy a jejich studijní obory očima studentů.

Studium
Blíží se termín podání přihlášek na vysokou školu a tak jsme se rozhodli přiblížit vám některé vysoké školy a jejich studijní obory očima studentů.

Univerzitu obrany, konkrétně na obor Ekonomika obrany státu, modul Logistika. Tento obor spadá do civilního studia, studenti nemají závazek k armádě narozdíl od studia vojenského. Ptali jsme se studentky Žanety, co můžete při studiu očekávat.

Jak tě napadlo studovat tuto školu?

Při výběru vysoké školy jsem se nejdřív zaměřila na město. Vždycky jsem chtěla studovat v Brně, takže se můj výběr školy zúžil. A dál už byl výběr skoro jasný, na střední jsem studovala logistiku, tak jsem chtěla v tomto oboru pokračovat, UNOB byl proto jasná volba. Dále mám ráda vše netradiční, jiné, co se vymyká všemu a to UNOB splňuje. Třešničku na dortu tomu dává všudypřítomná zelená barva, kterou jsem doslova posedlá.

Jaké byly příjamcí zkoušky?

Dopředu jsem se podívala na ukázkové testy a věděla jsem, že tohle v životě nemůžu dát. Na přijímačky jsem ale přesto jela s pocitem, že to alespoň zkusím. Asi půl hodiny před začátkem testu nás stála početná skupina na chodbě, všichni žmStudium Univerzity obrany může být zábava.oulali v rukách všemožné papíry, na poslední chvíli se něco učili a počítali na koleni. Já jsem to brala vše s úsměvem. Když přišel na řadu onen test, byla jsem v klidu, nervozita žádná. Ale přesto mám celý ten test nějak v mlze a ani nevím kolik bylo otázek. Vše jsem vypočítala a doplnila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a pak už jsem jenom pozorovala nervózní „budoucí spolužáky“ a dva mladé vojáky, kteří nás hlídali, abychom nepodváděli. Kupodivu jsem test napsala na potřebný počet bodů. 

Jaká je náročnost studia?

Velká, na UNOBu to není jako na jiné vysoké škole, když to porovnám z doslechu od jiných. Vzhledem k tomu, že tam jsou hlavně vojenští studenti, na které jsou požadavky ohromné, tak se většina požadavků navalí i na nás civilní studenty. Není to jako jinde, že celý rok máte klid, nohy nahoře a až o zkouškovém začnete něco dělat. Tady jmámeo z hodiny na hodinu úkol, test, prezentace, seminárky. Je to dřina.

Šla bys na tuto školu i podruhé?

První co mě napadlo, bylo ne, nešla bych.  Ale když se nad tím zamyslím, nejsem si jistá, jak bych se rozhodovala. Nevím, kam jinam bych šla, nikde mě nic tak nezaujalo. Takže nakonec asi ano, šla bych i podruhé.

Co je jiného na univerzitě obrany?

Odlišností je hodně. Například přístup do objektů univerzity je povolen jenom osobám se vstupkami, u každých dveří či brány to kontroluje strážný. I při odchodu se musíte vstupkou prokázat. Na UNOBu si také nejde táhnout předmět s sebou dál, když neuděláte jeden předmět, tak musíte odejít nebo opakovat ročník.

Musíte chodit v uniformě?

Jsem civilní student a proto nemusím nosit uniformou.

Jakou hodnost mají tvoji vyučující?

Zhruba polovina vyučujících jsou vojáci z povolání. Převážně kapitáni a jedna majorka. Mám je radši než civilní učitele. Je to asi tím, že učí zajímavější předměty, ale taky je s nimi větší zábava.

Mají civilní studenti možnost účastnit se speciálních kurzů, které jsou běžně dostupné pro budoucí vojáky?

O nějakém speciálním kurzu nevím, vše se to týká hlavně vojenských studentů.

Jaký předmět či obor tě nejvíc zaujal?

Zaujal mě obor Zbraně a munice, ten jen tak někde nestudujete. Z předmětů mě baví Teorie vojenské dopravy a Výživa a regenerace.

Nějaká rada na závěr pro budoucí studenty Univerzity obrany?

Učit se, učit se!

 

Foto: Army.cz, Facebook.com

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Kateřina Kordiovská

Zapoj se do diskuze