…

Dejte dobrý pozor na to, co si přejete!

V knize Alexandry Potter se dozvíte, že v životě jsou jen dvě tragédie: když člověk nedostane to, co si přeje, a když se mu přání splní.

Kultura
V knize Alexandry Potter se dozvíte, že v životě jsou jen dvě tragédie: když člověk nedostane to, co si přeje, a když se mu přání splní.

Obal knihy.Hlavní hrdinkou románu Alexandry Potter Není přání jako přání je třicátnice Heather, která se stále vzpamatovává z nevěry svého bývalého přítele. Žije se svým kocourem v londýnském bytě a zoufale hledá dalšího nájemníka, aby byt mohla splatit. Celou knihu protíná seznam nových a nových přání, která si hrdinka pomyslně zapisuje. A že jich není málo. Všechna její přání se začnou jako mávnutím kouzelného proutku plnit, když Heather potká cikánku, od které si po chvíli přemlouvání koupí vřes pro štěstí.

Najednou v obchodě vždy najde svůj oblíbený sendvič, najde vždy místo k zaparkování a dokonce ji osloví a pozve na rande soused, kterého již dlouhou dobu tajně pozoruje a je pro ni ideálem krásy. Heather si přeje víc a víc, nakonec i věci pro její život naprosto nedůležité – třeba vítězství fotbalového družstva jen proto, aby vyhrála sázku. Právě na hlavní hrdince vykresluje Alexandra Potter pointu celé knihy – čím víc si Heather přeje, tím víc je vlastně nešťastná. A proto by si lidé měli vážit toho, co mají a nechtít neustále víc. Tuto skutečnost vystihuje citát Oscara Wildea na přední straně: „V životě nastávají jen dvě tragédie: když člověk nedostane to, co chce, a když se mu přání splní.“ Není přání jako přání vydalo nakladatelství Radioservis.

Heather a Heather

Alexandra Potter.Pozornější čtenářka si jistě všimne podobnosti mezi Heather z této knihy a Heather Wellsovou, kterou stvořila autorka Meg Cabot. Na můj vkus však Alexandra Potter svou hrdinku zbytečně moc, někdy až křečovitě, ztrapňuje. Přestože jsem se u mnoha situací poznala a zasmála se jim, v knize jich bylo příliš. Někdy to dokonce vypadalo tak, že autorce už dochází slova, tak děj zaplnila další trapnou situací. Kniha je psána z pohledu hlavní hrdinky. Čtenáři umožněno vidět Heather do hlavy při čtení jejích četných vnitřních monologů, které jsou často protikladem toho, co právě říká nahlas. Alexandra Potter výborně popisuje pocity hlavní hrdinky. Je tak snadné se vžít do její radosti či bolesti.

Ideál na zimní večery

Román Není přání jako přání je spíše oddechovou četbou, nečekejte nic těžkého, u čeho byste museli přemýšlet. Stejné je to i s dějem. Od začátku je téměř jasné, jak kniha skončí. Autorka míří k cíli přímo, bez jakýchkoliv složitějších zápletek. I přes vyšší počet stran se kniha čte lehce a rozdělení do 47 kapitol přispívá ke gradaci děje – téměř každá kapitola posouvá děj kupředu. Někdy i o několik dní. Knížku bych doporučila zejména čtenářkám, které hledají příjemné rozptýlení na dlouhé zimní večery.

Ukázka z knihy

Nemám slov. Posadím se vedle něj. V hlavě mi vře. Ta nedůvěra v pověry se v kombinaci se štěstím proměňuje v neskutečný příběh: prázdné místo v metru, žádné čekání v supermarketu, žiletky, parkovací místo, odpověď na inzerát… Jedna věc mi začíná splývat s druhou, velké věci, malé věci… Cesta z Bathu bez dopravní zácpy, volný háček na věšáku v práci, koupené boty za neuvěřitelnou slevu. Přednostní obsloužení u baru, volná místa… Jedna věc následuje za druhou, jednotlivé události splynou ve vyjeknutí: „Ne, to určitě nestačí.“ Srdce mi buší jako pominuté. „To musí být víc než štěstí.“

 

Čtete knihy od Alexandry Potter? Líbí se vám její romány? Napište nám zde nebo na náš Facebook!


Alexandra Potter – Není přání jako přání. Praha: Radioservis, 2011. 312 s. ISBN 978-80-8621-92-0.


Foto: Wikipedia.org, sxc. hu

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Adéla Kočí

Zapoj se do diskuze