…

Rozhovor s blogerkou: Vyrábím si vlastní kosmetiku

Se sympatickou blogerkou Míšou jsme se sešly na džusu a tohle mi o svém koníčku pověděla!

Kariéra
Se sympatickou blogerkou Míšou jsme se sešly na džusu a tohle mi o svém koníčku pověděla!

Milá Míšo, povíš nám něco o sobě?

Jako kdybych toho už nepráskla spoustu na blogu, že! (smích) Táhne mi na jednadvacet, studuji druhým rokem VŠ v Praze, ačkoliv Pražanda nejsem. Mám sbírku krabiček od Orbitek, dvě kočky, na které mám diagnostikovanou alergii, miluji zelený čaj, ulítávám na Bebe Brumících, jsem jógový závislák a notorický prokrastinátor.

Jak ses vůbec dostala k výrobě domácí kosmetiky?

Pravděpodobně díky zkouškám (díky, statistiko). Stres se na mně během zkouškového podepsal natolik, že jsem vypadala jako šestnáctiletý kluk. Přestože jsem k přírodní kosmetice inklinovala již dlouho předtím, tato nepříjemná situace mě přinutila sednout si na zadek a začít všechno pořádně prostudovávat – tak začala má fascinace. Přechod k vlastní výrobě byla vlastně už jen třešnička na dortu.

Používáš pouze domácí kosmetiku?

Ano, tedy co se týče té pečující – odličovací balzám, krémy, balzámky, mixy olejů, tělová másla mám vlastní, stejně jako třeba různé blbosti do vany. S dekorativkou je to trochu složitější, ale věřím, že ten boj jednou vyhraju.

Jak je to s recepty? Hledáš je jinde, nebo je vymýšlíš sama?

Ze začátku jsem zkoušela recepty vyhledávat. Většinou se mi ale stalo, že uvedené poměry ingrediencí nefungovaly. Moje surovinová zásoba byla také velmi skromná, tudíž nastal přerod a recepty sama vymýšlím (oblíbenou metodou je pokusomyl). Sice mě trochu bolí pomyšlení na ta kvanta surovin, která přijdou vniveč, než recept sama vychytám, ale radost to vždycky převáží.

Balzám na rty, krém a balzámek s shimmerem.

Jak dlouho trvá, než „vychytáš“, aby byl produkt podle tvých představ?

To se liší kus od kusu. Zkušeností už mám celkem dost a klasiky typu balzámy na rty, lotion bars nebo bath melts si často patlám od oka, ačkoliv ingredience různě měním, dokážu odhadnout výslednou konzistenci. Samozřejmě tomu tak není u produktů, které tvořím poprvé, třeba s takovým odličovacím balzámem to byla tak trochu třetí světová.

Který produkt vyrábíš nejčastěji a proč?

Nejčastěji patlám pravděpodobně bath bombs, scrub bars, bath melts (omluvte prosím cizí termíny, dobrý český ekvivalent jsem zatím nenašla). Zkrátka věci do vany. Jenoduše proto, že se spotřebují velmi rychle.

Je nějaký produkt, který ti dal při výrobě nebo shánění ingrediencí zabrat?

Při výrobě se mohu opakovat s odličovacím balzámem, ale co se shánění ingrediencí týče, nejpekelnější byl pudr. Sehnat tu pravou ingredienci, když jsem nevěděla, co to bude, pouze jsem věděla, co to určitě nebude, trvalo trochu déle. Nakonec mě vysvobodil škrob kuzu.

A když jsme u těch ingrediencí, není to těžké a drahé je sehnat?

Těžké určitě ne, člověk jen musí vědět, kde hledat, se správným e-shopem není nic nemožné. Co se týče ceny, záleží na pohledu na věc. Když se člověk podívá na částku, může mu připadat vysoká, dlouhodobě se ale suroviny vyplatí. Kvalitní domácí výrobek z přírodních ingrediencí ve finále peněženku potrápí méně než chemie s vodou, která je ve většině případů na trhu prezentována jako „hydratační krém“.

Ingredience, které budete potřebovat na SOS balzám.

Je možné být na domácí kosmetiku alergická?

Haha, to je otázka pro mě. Zákon schválnosti platí a sama jsem alergik, nemohu topicky používat například konopný olej. Naštěstí nabízí příroda mnoho substitutů. Nejtěžší bude výroba pro lidi alergické na ořechy, jelikož právě z nich je získávána většina těch nejprospěšnějších olejů a másel.

Jak dlouho si vedeš blog? Máš s blogem a obecně výrobou domácí kosmetiky nějakou negativní zkušenost?

Blog jsem si založila v srpnu 2013 a je paradoxní, že původní účel nebyl rozepisovat se o receptech – podobný blog jsem v české blogosféře nenašla a měla jsem pocit, že to musí být proto, že to nikoho nemůže zajímat. Úžasná odezva mě překvapila a musím říci, že negativní zkušenosti žádné nemám, naopak mám štěstí na skvělé čtenářky a milé a přínosné postřehy.

Zajímalo by mě, jak jsi přišla na tak krásný název blogu – Polib včeličku?

Víš, že ani nevím? V hlavě jsem si přehrávala podobné splácaniny a najednou to tam bylo – Kiss a Bee. Znělo mi to pěkně. V programu Malování (trochu smutné, já vím) jsem během pár minut splácala včelku, a ačkoliv je to hmyz trochu hybridní a žák první třídy by ji bezpochyby nakreslil líp, zalíbila se mi a já neměla důvod vymýšlet dál.

Na blogu jsi moc milá a vtipná. Psaní ti jde od ruky. Nechtěla by ses domácí kosmetice a/nebo psaní věnovat jako svému živobytí?

Haha, děkuju. Samozřejmě by mě to bavilo, ale rozhodně nejsem v pozici, kdy bych takovou možnost obživy mohla zvažovat. Je poněkud ironické, že má brigáda, škola a blog jsou tři naprosto odlišné věci a jsem mezi nimi zatím roztržená. A vzhledem k mé blíženecké povaze přelétavého nadšence je u mě jakékoliv dlouhodobější předvídání trochu utopií.

Pověz nám něco o tvých plánech ohledně výroby kosmetiky do budoucna.

Matlat si dál, co mě napadne, jak mě napadne. Nějaký vysněný cíl nemám, baví mě to tak, jak to je. Žádné větší ambice. Za toto celé jsem vděčná jakožto za koníček, u kterého se perfektně odreaguji.  

Libo-li koupelovou sůl s kvítečky?

Jakou surovinu pro výrobu kosmetiky nejvíce používáš?

To se často mění. Všechny ingredience, které mám doma, mám ráda a při delším používání jedné a zanedbávání druhých se cítím trochu jako máma, která si hrála delší dobu pouze s jedním ze svých dětí (což už trochu zavání psychiatrickou léčebnou, já vím). Momentálně bych ale pravděpodobně jmenovala mandlové máslo a třešňový olej (a potom ujistila všechny ostatní, že je mám taky ráda).

Co na tento tvůj koníček říká rodina a známí?

Upřímně, moc mých známých o blogování a pokusech s kosmetikou neví. Zasvěcených je pouze pár nejlepších kamarádů a můj úžasný přítel, který mě v této zálibě podporuje a bez něhož by blog nevznikl. Rodina se mým vymoženostem nevyhne – kromě toho, že jsou mými pokusnými králíky č. 2 (jednička jsem samozřejmě já), se s nimi dělím i o kuchyňské prostory. Když vyjdu z pokoje s obří taškou plnou másel, olejů, extraktů, formiček a kosmetických obalů, nastává pro ně čas rozloučit se s perfektně vycíděnou kuchyní a vyklidit prostor. Ale jejich reakce je určitě spíše pozitivní.

 

A co vy, slečny? Zkoušely jste si někdy vyrobit domácí šminky? Jestli ne, podívejte se k Míše na blog Kiss a Bee a inspirujte se. A co si o tom myslíte, nám dejte vědět na náš Facebook!


Foto: kissabee.blogspot.cz, Kamila Kyseláková, StudentPoint

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Kamila Kyseláková

Zapoj se do diskuze