…

Knihomolové pomáhají dětem

Máte doma knihu, kterou byste chtěli věnovat dětem v nemocnici? Pak je přímo vám určen projekt I kniha může pomoct.

Kultura
Máte doma knihu, kterou byste chtěli věnovat dětem v nemocnici? Pak je přímo vám určen projekt I kniha může pomoct.

Jistě si každý z vás dokáže představit, jaké to je, ležet několik týdnů v nemocnici. Televize vás po čase přestane bavit, hudba se vám už nechce poslouchat, jeden člověk na pokoji si také tolik nepopovídá.. A co teprve děti? Pro ty už stoprocentně musíte mít nějakou činnost, díky které byste je zabavili. Nevíte? Napadly vás knihy? Možná ani netušíte, jaký zázrak se vám doma válí, a přitom by mohl tolik pomoct a vykouzlit na dětské tvářičce úsměv. Právě proto vášnivá čtenářka vymyslela projet I kniha může pomoct.

Prozraď nám něco málo o sobě.

Ahoj, jsem šestnáctiletá bloggerka, která strašně ráda čte, píše a pomáhá. V druhé třídě mi zjistili leukemii (rakovinu krve) a já se musela léčit. Díky této nemoci jsem získala mnoho přátel, hezkých zážitků, ale i zkušeností. A protože vím, jaké to doopravdy je, chci pomoct dětem, které prožívají to stejné, co já před lety. 

Čeho se přesně týká projekt I kniha může pomoct?

Dítě připoutané na lůžku.

Projekt vznikl na pomoc dětem, které tráví dlouhé dny upoutány na lůžko. Proto jsme se s pár lidmi zamysleli, jak bychom jim mohli pomoct, a vznikl tenhle projekt. Ve zkratce jde o to, že blogeři darují své knihy dětem. Protože i jediná kniha dokáže potěšit i utěšit. 

Co musí člověk udělat pro to, aby se mohl do projektu zapojit? Jak může pomoct? Může to být kdokoli? 

Do projektu se může zapojit opravdu kdokoliv. Stačí, aby měl doma nějakou knížku, kterou by chtěl věnovat do našeho projektu, a předat mi ji. Knihy mi člověk může poslat i poštou, ale o adresu si musí napsat na e-mail (ilonkha@seznam.cz) nebo na osobní Facebook. 

Jak bude probíhat předávání knih?

S nemocnicí jsem domluvená, že samotného předání se může účastnit jenom pět lidí kvůli možným rizikům nákazy dětí. Ale máme dovoleno jít do dvou oddělení, kde můžeme předat knihy z ruky do ruky, a další knihy se prostřednictvím sestřiček dostanou i na další oddělení. 

Oslovila jsi více nemocnic, nebo ses rozhodla pro jednu konkrétní? Pokud ano, kterou přesně? Jak na tvůj nápad nemocnice reagovala?

Rozhodla jsem se pro jednu konkrétní a tou je Dětská fakultní nemocnice Brno, kde jsem se sama léčila. Šli jsme se domlouvat s hlavní sestrou oddělení dětské onkologie, která si nás ještě pamatuje z dob léčby. Byla z našeho návrhu nadšená. Vyšla nám zcela vstříc a ještě nám děkovala. Na detailech se budeme ještě domlouvat, ale předem slíbila, že zařídí, co bude potřeba. 

I vy můžete pomoct.Co tě vedlo k takovému projektu? 

Jak už bylo zmíněno, sama jsem se léčila, a tudíž vím, jak se člověk cítí. Každý rok chodím na kontroly a každý rok mě to nutí přemýšlet nad lidmi, co se právě léčí. A právě při jedné kontrole mě napadlo pomoct ve velkém. V hlavě se mi vyrojil plán, který jsem postupně doladila, až z toho vznikl projekt I kniha může pomoct. 

Co si přesně od tohoto projektu slibuješ?

Pomoc dětem. Chci zkvalitnit jejich čas strávený na lůžku, kdy nemůžete chodit do herny a televize už vás nebaví. Knížka je skvělý přítel a pomocník a věřím, že i díky tomuto projektu donutíme více dětí i rodičů číst. 

Má už projekt nějaké ohlasy?

Ano. Už při prvních zmínkách se mi ozvalo pár jedinců, ale při oficiálním zahájení mi napsalo hned několik lidí. I když se to nezdá, po světě stále chodí mnoho hodných lidí, kteří dokážou pomoct. A dokonce se ozvalo i pár nakladatelství, které také věnují své knihy. 

Plánuješ v budoucnu další projekty?

Pokud tenhle vyjde podle představy, nevidím důvod, proč ne. V ČR je hned několik nemocnic, které by určitě uvítaly nějaké nové knížky. Nebo by se mohly darovat do jiných oddělení, ale to je zatím ve hvězdách.

Co bys vzkázala čtenářům nebo lidem, kteří nad účastí váhají?

Jděte do toho. Doma jistě máte několik knih, na které usedá prach, zatímco jinde by mohly pomoct. Nebuďte sobečtí a udělejte i něco pro lidi, kteří nemají tolik štěstí jako vy.

 

Zapojíte se do projektu? Komentujte zde nebo na Facebooku.

 

Foto: Knihy-v-srdcích.blogspot.cz, Deviantart.com/Zoezo, Flickr.com/KalRennert

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Lenka Srolová

Zapoj se do diskuze