…

Černá orchidej: Trochu jiný superhrdinský komiks

Neil Gaiman a Dave McKean jsou jména, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Kultura
Neil Gaiman a Dave McKean jsou jména, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti.

Pokud žijete v domnění, že pod slovem komiks se skrývá jen Kačer Donald na jedné straně a Superman na té druhé, zjevně jste se ještě nesetkali s komiksy Neila Gaimana. Ten se jako komiksový scénárista proslavil především geniální sérií o Sandmanovi, která s typickou citlivostí a poetičností propojuje široký okruh zdrojů: dílo vyrůstá z mytologie a literárních světů, setkáme se ale i s postavami z tradičnějších komiksů nebo s historickými figurami. Ještě před Sandmanem ale Gaiman napsal Černou orchidej, která tento vývoj předznamenává a letos vyšla česky v nakladatelství Crew. Odkazuje přitom také k dalším, „trochu jiným“ komiksům, jako je například Bažináč.

Obálka knihy.Křehká fantazie a bezcitní zločinci

Výtvarnou část díla má na svědomí Dave McKean. Není to jeho jediná spolupráce s Gaimanem – je například také autorem všech obálek Sandmana a společně vytvořili i film Maska zrcadla. Není divu, jejich styl se k sobě výborně hodí. Zatímco Gaiman v Černé orchideji proplétá snové, fantastické hledání sama sebe a klasický komiksový střet se zločinem, který se nevyhýbá ani krutosti a násilí, McKean tyto kontrasty a celkový dojem osobité melancholie ještě podtrhuje svou kresbou. Najdeme tu scény s ostrými konturami a úplně potlačenými barvami v opozici k těm, které barvami přímo hrají a kde se ztrácejí hranice nejen v rámci jednotlivých okýnek, ale i mezi nimi. Vytváří tak dílo velice dynamické, poetické a natolik propracované, že dost možná strávíte dlouhou dobu jen prohlížením kresby, ještě než vůbec začnete číst.

Příběh Černé orchideje

Jakmile ale začnete, brzy si uvědomíte, že i v příběhu je něco jinak. Sice vás to nepřekvapí, jelikož vás na to předem upozorní veškeré anotace i předmluva (a taky já), ale napětí také není to, na čem by Gaiman své dílo stavěl. Sledujete superhrdinku, která konečně odhalí bad guys, po kterých dlouho jde. Oni ovšem také odhalí ji. A protože už viděli pár filmů a četli pár komiksů, nehodlají nic riskovat a rovnou ji zabijí. Ona se ale znova probouzí jako velmi zmatený a melancholický hybrid člověka a květiny. Pátrá po své podstatě a svém místě ve světě, setkává se s postavami jiných komiksů a přitom stále čelí hrozbě ze strany zločinců. Až do samého konce ale kniha sděluje především jednu věc: existuje i jiná cesta, po které mohou jít komiksoví hrdinové, než najít bad guys, dostat se do problému a nakonec jen tak tak zvítězit.

Je třeba říct, že nejde o tak geniální a komplexní dílo, jako je Sandman. Černá orchidej je ale opravdu krásná kniha, vzhledem i obsahem. Pokud sháníte dárek na poslední chvíli, rozhodně doporučuji – i když hrozí nebezpečí, že si ji radši necháte pro sebe.

 

Jaký je vás oblíbený komiks? Napište nám na Facebook.

 

Foto: Kateřina Vaněčková, StudentPoint, nakladatelství Crew

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Kateřina Vaněčková

Zapoj se do diskuze