…

Slovenské hlasování o rodině

Aneb nejbizarnější referendum ve střední Evropě.

Blog
Aneb nejbizarnější referendum ve střední Evropě.

Jsou věci, na které existují jednoznačné parametry. Například správná hladina krevního tlaku, ideální počet bílých krvinek, doporučený denní přijem kalorií. A co taková rodina? Může i ona spadat do jasně vymezených kategorií a norem?  Na Slovensku o tom budou mít již brzy jasno.

7. února se totiž naši východní sousedé vyjádří v tzv. referendu o rodině ke třem následujícím otázkám, na které odpoví ano, či ne:

1. Souhlasíte s tím, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné spolužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou?

2. Souhlasíte s tím, aby párům nebo skupinám osob stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova?

3. Souhlasíte s tím, aby školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučování v oblasti sexuálního chování či eutanázie, pokud jejich rodiče nebo děti samotné nesouhlasí s obsahem vyučování?

Ne!

Co stojí v pozadí referenda o rodině?

Referendum vzniklo na základě iniciativy Aliance za rodinu, které se povedlo nasbírat přes 400 000 podpisů. Původně měly být součástí hlasovacích lístků čtyři otázky, jednu ale Ústavní soud vyřadil pro její nejednoznačnost. Podpisy do petičního archu se sbíraly s pomocí dobrovolníků z řad slovenských aktivistů, věřících i obecních úřadů.

Co je Aliance za rodinu?

Podle svých oficiálních webových stránek je Aliance za rodinu občanskou iniciativou sdružující organizace a jednotlivce, kteří podporují hodnoty manželství a rodiny. Vzhled stránek vypadá důvěryhodně a jejich grafika je velice zdařilá. Příjemně mě to překvapilo. Četl jsem proto dál, abych zjistil o Alianci víc. Zaujala mě pasáž o tom, proč je třeba chránit rodinu. Dozvěděl jsem se, že rodina znamená manželství muže a ženy. Pro případ, že by to někdo nepochopil, jsou slova muž a žena zopakována v textu několikrát.

Odkaz uprostřed stránky s názvem Ohrožení rodiny ve světě a na Slovensku mě navedl dál. Tušil jsem, na co narazím. A nespletl jsem se. Homosexuálové a sexuální výchova ve školách. To je to, oč tu vlastně celou dobu jde. Mezi největší hrozby pro Evropu i Slovensko patří údajně registrované partnerství, adopce dětí homosexuály, různě vysvětlovaná a aplikovaná rodová rovnost (!), svatby homosexuálů v kostelech a další. Nejvíce mě ale překvapila hrozba, kterou představuje – cituji – zavádění sexuální výchovy od mateřské školky, tak aby se děti odmalička mohly zbavovat homofobie a stereotypních přístupů k sexuálním vztahům. Nevím, která část tohoto bodu mi přijde směšnější. Jestli ta, že se ve školce učí sexuální výchova, nebo to, že je nebezpečné zbavovat děti homofobie a stereotypů. Co k tomu dodat? Homofobie i všechny stereotypy jsou naučené, děti se je učí od dospělých. Ale hloupost, ta je bohužel vrozená.

Obyčejně při podobných názorech a postojích cítím silné znechucení. Webová stránka Aliance mě ale začala paradoxně bavit. Připadal jsem si jako učitel, který si zapisuje ty největší špeky z opravených písemek svých žáků do speciálního notýsku, aby tím mohl o silvestru bavit společnost.

Na začátku ledna letošního roku proběhla tisková konference Aliance k chystanému referendu. Pustil jsem si masochisticky celý její záznam.

Tady je výběr toho nejlepšího

1. Neexistuje žádné lidské právo na registrované partnerství a ani na adopci dětí.

2. Aliance žádá jen to, aby se kvůli požadavkům homosexuálů nebrala práva dětem a aby se rodinou nenazývalo něco, co jí není.

Tady jsem zpozorněl. Iniciativa, které se na Slovensku podařilo vyvolat lidové hlasování, veřejně popírá to, že se soužití mezi dvěma muži či dvěma ženami může nazývat rodinou. To je děsivé.

3. Měla by proběhnout diskuse odborníků o homosexualitě.

4. Aliance není proti sexuální výchově, jen je proti sexuálním instrukcím už od školky k masturbaci, vzájemnému ukájení, natahování kondomů na hodinách a k veřejnému sdělování svých sexuálních tužeb.

Docela by mě zajímalo, v jakém paralelním vesmíru se toto na hodinách rodinné výchovy děje.

5. Děti se mají chránit. A to už od početí.

Bratislava.

Doufám, že pro hrubý obrázek o tom, co stojí za slovenským únorovým referendem, to stačí.  Z mého pohledu je referendum za hranou zákonnosti, protože o základních lidských právech se hlasovat nesmí. Vycházím přitom z toho názoru, že právo na rodinu, potažmo na uzavření manželství či registrovaného partnerství, mezi taková práva patří.
K platnosti referenda je potřeba, aby k němu přišla nadpoloviční většina oprávněných voličů. Pokud tak někdo nesouhlasí, je lepší se ho raději vůbec nezúčastnit. S ohledem na předchozí referenda, kdy se u volebních uren nesešel dostatečný počet voličů, a referenda tak byla neplatná, je velice nepravděpodobné, že by tomu bylo tentokrát jinak.

Ať dopadne výsledek jakkoli, jedno je jisté. Referendum přispělo už teď k otevření širší veřejné debaty o svazcích párů stejného pohlaví i o sexuální výchově. Pro aktuální informace o referendu doporučuji na Facebooku sledovat stránku Povedzme nie nezmyselnému referendu.

Mimochodem – televize Markíza, RTVS, TA3 a JOJ odmítly vysílat předvolební spot Aliance za rodinu, kampaň Aliance se tak neobjeví v žádné celoplošné televizi. To hovoří za vše.

Co bych na závěr vzkázal příznivcům referenda?

Homosexuálové vaše manželství nerozvrátí. Tedy pokud někdo z vás dvou není homosexuál. Uvědomte si to.

 

Jestli se vám článek líbil, napište mi komentář nebo ho sdílejte na Facebooku!


Foto: Flickr.com (Sean MacEntee, xlibber), commons.wikipedia.org

Sdílejte se svými přáteli FacebookFacebook TwitterTwitter EmailEmail

Autor článku: Jan Kolomazník

Zapoj se do diskuze