…

Na holičkách tě nenechám A.K.A Push & Pull in practice

Ty, jako Empire student, dobře víš, že během hodiny Direct Method for English hlavně mluvíš nebo spíš odpovídáš na otázky (jenom vysvětlení pro budoucí studenty, haha).

Studentský život
Ty, jako Empire student, dobře víš, že během hodiny Direct Method for English hlavně mluvíš nebo spíš odpovídáš na otázky (jenom vysvětlení pro budoucí studenty, haha).

A vůbec bych se nedivila, kdyby to mnohé studenty, stávající i budoucí, překvapilo. Vždyť si to představ – dorazíš na hodinu, ještě stále máš plnou hlavu práce, celý den mluvíš česky a najednou – lektor, já, ptám se tě na sortiment ovoce & zelenina a ty máš rovnou odpovídat anglicky? To snad ani nejde. A co takoví začátečníci, co by nejraději jen tiše seděli někde v koutě, jako “Baby” z hříšného tance, a poslouchali, co “pančelka/pan učitel” vykládá a dělali si poznámky. Ale kdepak, u nás ne – hned od první hodiny in English. Is this possible? Yes or no…? (Ukázku stylu empajří výuky zkoukni na youtube.)

Odpověď je snadná. Of course!!! My, lektoři, jsme trénováni i na tyhle situace a přesně víme, jak pomoci. Jednou z odpovědí je Push & Pull. Co to je, ptáš se? Připomíná to nápisy na dveřích obchodů, viď? Ty si spletu vždycky, i když jsou v češtině, haha. U nás na Arbesáku ale dveře neotevíráme. My pomáháme, navrhujeme, připomínáme… V praxi to znamená, že tě k odpovědi dotlačíme, dotáhneme, nebo cokoliv, hlavně, že to bude správně. Juk: 

Já (sotva popadám dech): Is this possible? Yes-No? Yes this is …
Ty (Ježiš, ta je aktivní, cože se to ptala?): Co to bylo za slovo, to si nepamatuju!
Já (trpělivě): This is poss…
Ty (konec zatmění haha): Yes! Už vím, já vím! This is possible!

Vezmeme si to hezky od začátku. Všechno to snažení začíná hned po tom, co se tě 2x zeptám: “why” a než se stihneš nadechnout, už ti napovím jedno, dvě nebo tři slova tvé odpovědi. Ne že bych nechtěla, aby sis to rozmyslel – já tě jenom nechci nechat na holičkách v případě, že nastane hrobové ticho, víš? Ani když už začneš, moje práce nekončí. Držím tě tzv. za ruku po dobu celé odpovědi, abys nezůstal sám, když si nemůžeš vzpomenout a třeba potřebuješ tipy a nápady na dosažení vytoužené full stop (tečka). Někdy napovím slovíčkem nebo jen slabikou a jindy zase použiju “Čáry Máry Mách”. Are you a student? Are you a student? Yes , I am…Yes, I am a student. “Great”, pěkné, plynulé a správné, tak to máme v Empire rádi.

Jo, a nejčastější studentská chyba? Chybí “S”. Koukni:

Ty (Spokojeně): “He WORK in a bank”
Já (měnící se v Kobru Královskou):”S”
Ty: “It SNOW in winter”
Já: “Sss”
Ty: “She usually GET up at 6AM”
Já: “Ssss”

Pamatuj: 3 osoba jednotného čísla, přítomného času má vždycky na konci slovesa “S”, ať pořád nesyčíme. Pá.

Bára, lektorka angličtiny Empire Know-how Institute.


Foto: Empire Know-how Institute