…

„Neustále se učím nové věci,“ říká mladá softwarová inženýrka z Ruska

Ksenia Ponomareva pochází z Ruska. V Praze vystudovala obor Aplikované informatiky na ČVUT. V současné době pracuje jako softwarová inženýrka v CA Technologies.

Kariéra
Komerční sdělení
Ksenia Ponomareva pochází z Ruska. V Praze vystudovala obor Aplikované informatiky na ČVUT. V současné době pracuje jako softwarová inženýrka v CA Technologies.

S Ksenií jsme se setkali na dni pracovních příležitostí pořádaném softwarovým gigantem CA Techologies, který obsazuje více než sto pracovních míst novými developery. Ksenia pracuje v této firmě od července 2016. Podělila se s námi o své zkušenosti a dojmy.

Co tě přivedlo do Prahy?

Vždycky jsem snila o tom, že se přestěhuji do Evropy. Odjakživa mě bavilo poznávat lidi z různých koutů světa, jejich mentalitu a světonázor. V mém rodném městě v Novosibirsku je poměrně málo příležitostí k tomu střetávat se s jinými kulturami, protože k nám zrovna moc cizinců nejezdí. (smích) Tak jsem se přestěhovala do Prahy. Tady jsem začala studovat na Jaderné a fyzikálně inženýrské fakultě ČVUT. Studium bylo jedním slovem fantastické – měli jsme skvělé učitele.

Jak ses dozvěděla o CA Technologies?

Přes známého, který v CA pracuje. Neustále mi opakoval, jak je to tam super a jakou mají skvělou firemní kulturu. Navíc mi říkal, že pracovní příležitost v CA může odstartovat moji kariéru v softwarovém inženýrství. Z jeho vyprávění se zdálo, že jsou lidé ve firmě opravdu spokojení, protože někteří v CA pracují i přes 10 let. Tohle rozhodně něco o firmě vypovídá.

Jak probíhalo přijímací řízení?

Zajímaly mě aplikace, nové technologie a inovace a v CA zrovna v tu dobu otevírali novou pozici, která odpovídala mým představám a kterou jsem považovala za skvělou příležitost. Byla jsem pozvána na pohovor, který dopadl dobře. Nicméně jsem v tu dobu váhala, jestli chci odstartovat svoji kariéru jako programátorka. Náborový pracovník byl velice chápavý a dal mi týden na rozmyšlenou. Hledala jsem více informací o společnosti a o práci v CA jako takové. Vše, co firma nabízela, se zdálo být perfektní, ale já jsem si stále nebyla jistá tím, jestli je to ta pravá práce pro mě. Proto pro mě firma zorganizovala schůzku, na kterou přizvala také dvě programátorky. Hovořily o tom, jak vypadá pracovní den a co vše obnáší jejich práce. Toto setkání zcela změnilo můj náhled na programátory. Navíc jsem byla ohromena tím, že CA pro mě zorganizovalo společnou schůzku. Poté jsem si byla jistá tím, že v CA budu moci úspěšně odstartovat svoji kariéru. Pracovní nabídku jsem tedy nakonec přijala.

Ksenia vystudovala Jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT.
Ksenia vystudovala Jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT. Zdroj: Grayling.

Co tedy konkrétně změnilo tvůj názor?

Rozhodně firemní kultura a vřelé vztahy na pracovišti. Navíc možnost rozvoje a kariérního růstu. Setkání s programátorkami mi opravdu otevřelo oči v tom, že CA je skutečně to pravé místo pro mě.

Co následovalo potom, co jsi nastoupila do CA Technologies?

Absolvovala jsem intenzivní dvouměsíční školení, během kterého mi byla představena společnost CA Technologies a její produkty. I teď se stále učím novým věcem. Proces učení vlastně nikdy nekončí. Platí to i u těch zaměstnanců, kteří v CA pracují několik let. Někdy se stává, že v průběhu analýzy kódu narazíme na nějakou překážku, se kterou jsme se ještě nesetkali, a musíme přijít na to, jak ji překonat. Zatím tedy studuji kódy, které již byly napsány a kterým musím opravdu porozumět, abych byla schopná je opravovat a vylepšovat. V práci mě vedou mentoři, kteří mě školí a předávají své pracovní zkušenosti, díky kterým se učím a posouvám dál. Všechny dveře jsou otevřené; kohokoliv v týmu se tak můžu na cokoliv zeptat, když si nevím rady. Všichni jsou velice ochotní zodpovědět všechny mé otázky a poradit mi.

Ksenia Ponomareva. Zdroj: Grayling.
Ksenia Ponomareva. Zdroj: Grayling.

Kolik je na pracovišti žen?

V našem týmu jsme čtyři. Ale záleží na produktu. Jiné týmy mají zase o něco více žen. Je všeobecně známo, že celkové procento žen v odvětví IT je velice nízké a je potřeba, aby se počet mužů a žen v této oblasti více vyrovnával. Stále nerozumím tomu, proč více žen nezvažuje získat vzdělání v oborech STEM a práci v IT. Zaměstnání v oblasti IT je velmi atraktivní a přínosné, neboť technologie pozitivně ovlivňují naše životy.

Náborový slogan CA Technologies zní „Bring what you bring“. Co jsi přinesla ty?

(smích) Řekla bych, že to jsou nové nápady a náměty na zlepšení produktů, na kterých pracuji. Pak také pozitivní pohled na život a touhu stát se profesionálem v oboru.

Více o proběhlém dni pracovních příležitostí v CA Technologies v Praze a pracovních příležitostech se dozvíte zde.