…

Tábory a rozhovory. PwC letos pomohlo mladým i dětem

Pomoci okolí není nikdy dost. Do vylepšování podnikatelského prostředí v České republice se zapojuje i PwC, a to prostřednictvím odborného dobrovolnictví. Již pátým rokem totiž podporuje rozjezd sociální start-upů v rámci soutěže Social Impact Award.

Kariéra
Komerční sdělení
Pomoci okolí není nikdy dost. Do vylepšování podnikatelského prostředí v České republice se zapojuje i PwC, a to prostřednictvím odborného dobrovolnictví. Již pátým rokem totiž podporuje rozjezd sociální start-upů v rámci soutěže Social Impact Award.

Pomoci okolí není nikdy dost. Do vylepšování podnikatelského prostředí v České republice se zapojuje i PwC, a to prostřednictvím odborného dobrovolnictví. Již pátým rokem totiž podporuje rozjezd sociální start-upů v rámci soutěže Social Impact Award.

Letos v létě v rámci mentoringového programu takto pomohlo celkem devíti projektům. Až 500 pracovních hodin věnovalo 18 mentorů, 4 daňaři a 5 právníků z mezinárodní poradenské společnosti na to, aby posunuli projekty se sociálním přesahem ve funkční a dlouhodobě udržitelné podnikání. Mentoři tak jednotlivým start-upů radili např. s podnikatelským a finančním plánem, hledáním investorů či právními otázkami, spojenými s fungováním organizace.

Ačkoliv vyhrát nakonec mohly pouze tři projekty – Bloudící kavárna Velobloud, Touch memories a NáZnak, zbylých šest se shodlo na tom, že jim mentoři pomohli posunout se dál.

Bloudící kavárna

Cílem stylové kavárny na třech kolech Darii Nové a Zsofie Folkové je poskytnout lidem bez domova pomoc v podobě práce kavárníků na způsob cyklozmrzlinářů z minulého století. Mentoři Kristýna Stempáková a Tomáš Vrábeľ pomohli autorům především svým kritickým pohledem na jednotlivé kroky a poskytnutím alternativ, které vedly ke zvýšení prodejů, přesnější identifikaci zákazníka a zajištění lokací do budoucna. „Ocenili jsme, že se autoři věnují projektu, který má vysoké ambice, přičemž jeho koncept je reálný a nákladově velmi zajímavý.“ S právními otázkami pomohl kavárně Dan Pikal, s daněmi Alice Jurková.

Touch memories

Start-up Jana Hrubého a Miriam Sittkové se zaměřuje na zrakově postižené, kterým chce umožnit vnímat fotografie stejně jako vidoucí lidé, a to prostřednictvím technologie 3D. Mentorka Michaela Cvečková z oddělení poradenství, která se autorům spolu s kolegou Michalem Čábelou během léta věnovala, říká: „Honza s Miriam udělali během léta obrovský kus práce. Podařilo se nám společnými silami dojít k rozšíření na další cílové skupiny. Přesnější obrysy získala také práce s potenciálními partnery a směrování marketingových kampaní.“ V právní oblasti jim radil Martin Brázdil, v daňové oblasti Jana Fajtlová.

NáZnak

Anna Pogranová a Lucie Přibylová se do soutěže Social Impact Award přihlásily s projektem, který usiluje o rozšíření zájmu o znakovou řeč a zlepšení integrace neslyšících. Autorkám pomáhali Matěj Vacík a Oleksandr Zaretskyi. S kolegou Michalem Jekielkem zase řešily právnické otázky. „Nespornou výhodou projektu NáZnak je princip rozmanitosti a integrace. Ten je aplikován s cílem zrušit hranice mezi slyšícím a neslyšícím světem. Oceňujeme, že autorky přišly s již předpřipraveným a vcelku realistickým podnikatelským plánem. Ten se ve spolupráci a diskuzi s PwC výrazně zlepšil a zaměřil na nejslibnější směry,“ shodují se mentoři.

Tábory pro všechny

Za projektem Tábory pro všechny stojí Rizan Badalli, účastník Social Impact Award 2016, a Spolek přátel hor. Cílem je naučit děti žít a vyjít s druhými bez ohledu na věk, pohlaví, vyznání či socioekonomický status. Podle autora totiž vytváření ohleduplnější společnosti začíná u výchovy tolerantních dětí.

Aby byly tábory dostupné opravdu všem, každý dvacátý pobyt věnují dětem z Klokánků, které provozuje Fond ohrožených dětí. Nezapomínají ani na děti s Crohnovou chorobou, celiakií či diabetem.

Letošního tábora Medvědka se zúčastnilo 108 dětí, z nich pět dětí z Klokánku. Pořádají však také podzimní, zimní či víkendové tábory.

Mentorky Karolína Risser a Tereza Kobeticová z PwC k letnímu mentoringu s autorem řekli:
S projektovým manažerem Rizanem jsme např. vyjasnili a stanovili cíle, kterých chce dosáhnout v horizontu měsíců, roku a pěti let, nebo definovali jsme motiv projektu.“

Užitečné rozhovory

Také projekt Užitečné rozhovory byl jedním z letošních finalistů soutěže Social Impact Award. Jeho cílem je zlepšovat komunikaci mezi lidmi. Lidé zapojení do projektu se nepovažují za odborníky, ale nadšence, kteří měli šanci zblízka pozorovat práci „kouzelníků dialogů“ a „mistrů naslouchání“. Rozhodli se, že si tyto zkušenosti a vědomosti nenechají pro sebe a budou je šířit dál. Autoři se věnují rozhovoru v mnoha pojetích – jako nástroji kvalitativního výzkumu, terapeutickým a koučovacím rozhovorům, rozhovorům v reflexi zkušenosti, sokratovskému rozhovoru atd. Tým spolupracuje i s odborníky, díky kterým mohou pojímat práci více metodicky.

Mentorky ze společnosti PwC Martina Bičová a Veronika Jakoubková pomohly start-upu
s celkovou koncepcí i finanční stránkou. V právních a daňových otázkách radil Martin Brázdil spolu s Alicí Jurkovou.

Jejich snaha a nasazení se některým z těch, od kterých se učili, zalíbily natolik, že celý projekt podporují.