…

K-Pop, hudba budoucnosti?

Korejský poloostrov je v našich končinách povětšinou známý jen jako hřiště rozmazleného Kima, který svým diktátem utlačuje téměř pětadvacet milionů lidí. Zatímco Korejská lidová republika je...

Popkultura
Korejský poloostrov je v našich končinách povětšinou známý jen jako hřiště rozmazleného Kima, který svým diktátem utlačuje téměř pětadvacet milionů lidí. Zatímco Korejská lidová republika je...

Korejský poloostrov je v našich končinách povětšinou známý jen jako hřiště rozmazleného Kima, který svým diktátem utlačuje téměř pětadvacet milionů lidí. Zatímco Korejská lidová republika je terčem slabších vtípků, na jih od demarkační linie roste silně globalizovaná a neuvěřitelně kreativní společnost Jižní Koreje, jejíž audiovizuální scéna vás dost možná pobaví daleko lépe.

Hudební extáze

Šílené videoklipy plné barev, světel a futuristických motivů – jen pro podkreslení komerčního proudu, na nějž jsou Korejci nadmíru hrdí. Korejský pop, tedy K-Pop, je unikátním odvětvím taneční a mainstreamové muziky dneška. Říká se, že v Asii je všechno tak trochu šílenější – a u K-Popu to rozhodně platí dvojnásob. Posuďte sami!

Maníci s make-upem, účesy hrající všemi barvami – co může být úchylnější? Většina nahrávek si vás omotá kolem reproduktorů už na první poslech. Není divu, když se energické basy pojí s líbivými melodiemi. Nad tím vším vyvstávají slova a hlásky, kterým se posluchači raději ani neodváží porozumět. Možná právě proto je K-Pop i přes své relativní stáří (svět jej objevil už na začátku tisíciletí) stále něčím fascinujícím.

Mimořádná linka Praha – Seoul?

I korejci samozřejmě umějí být občas vážní až nešťastně zamilovaní, přičemž od toho se odvíjí i jejich pomalejší hudební tvorba. Korejská smetánka se vlastně od evropských standardů tolik neliší – vyprodané koncerty, světélkující davy a monstrózní stage – jen titulkům a bannerům moc rozumět nejde.

Naštěstí si korejší umělci postupně probíjejí cestu na světové scény. První vlaštovkou se stal i v Česku dnes již notoricky známý zpěvák a rapper PSY (a před ním např. Girls‘ Generation). Už před ním ale „objevují a dobývají Ameriku“ i další interpreti, jako je CL či BIGBANG. K-Pop si již za svou existenci stihl získat izolované skupinky vášnivých příznivců po celém světě a je nejspíš jen otázkou času, kdy se stane fenoménem. Právě fúze K-Popu se současným americkým standardem může být tou správnou cestou, jak se svým nejnovějším kouskem ‚Lifted‘ dokazuje právě CL.

Naprosto nejcharakterističtějším rysem žánru je ale drtivá převaha chlapeckých a dívčích skupin. Právě ty jsou pro fanoušky a fanynky nevídanou obsesí. Možná nebudete schopni členy a členky skupin od sebe rozeznat, možná vám hudba i klipy budou připadat na hranici normálnosti, nicméně chytlavé melodie a nápěvy si budete zaručeně zpívat ještě za týden.

Foto: Flickr.com (Republic of Korea)