…

Bikesharing: Cestuj EKO do školy i práce

Chcete odlehčit přírodě, dát si na cestě do práce tzv. do těla? Pak pro vás je zde úspěšný růžový bikesharing Rekola, fungující už v pěti městech České republiky.

Cestování
Chcete odlehčit přírodě, dát si na cestě do práce tzv. do těla? Pak pro vás je zde úspěšný růžový bikesharing Rekola, fungující už v pěti městech České republiky.

Co mají společného čísla 95 000, 700, 228 000 a 3? Charakterizují úspěšný projekt růžového bikesharingu v pěti českých i moravských městech, který nese název Rekola. Na ulicích tato kola poznáte snadno právě podle růžové barvy. Jejich barva dala vzniknout i označení růžový bikesharing.

Myšlenka “dát si do těla, odlehčit městskou dopravu” je ve světě rozšířená už několik let. Já osobně jsem se setkala s možností zapůjčit si kolo na projížďku městem Karlsruhe v roce 2013, když jsem  navštívila kamarády na jejich erasmáckém pobytu. Nabídky jsme hned společně využili k celodenní prohlídce města.

Vznik zpočátku pouze nadšeneckého projektu Rekola u nás v republice se datuje od roku 2013. Sám jeho zakladatel a nynější spolumajitel Vítek Ježek byl překvapen velkým zájmem ze strany veřejnosti, ale právě díky němu mohl vybudovat dnes už spolehlivou službu ve městech Praha, Brno, Olomouc, České Budějovice a Teplice. Po třech letech, na konci roku 2016, se může projekt pyšnit reprezentativními čísly:

  • téměř 95 000 výpůjček, z toho asi 55 000 jich bylo realizováno v hlavním městě
  • ve všech městech je na 700 kol, a v roce 2017 se má stav rozšířit o dalších 50
  • přibližně 228 000 najetých kilometrů za pouhý jeden rok

V čem jsou Rekola jiná?

Říkáte si, co je převratného na sdílení kol? Co nového či inovativního přináší Rekola na náš trh?

Zdroj: databáze Rekola

Projekt šetří městské dotace i rozpočty

Oproti ostatním projektům šetří Rekola až desítky miliónů korun z rozpočtů a dotací měst. Princip služby je založen na tzv. hybridním systému, což v praxi znamená používání vybudované cyklo infrastruktury ve městech. Odpadají tak granty a žádosti o dotace na složité budování, instalace speciálních stojánů pro kola.

Uživatelská přívětivost

Hybridní systém má i kladný dopad na vás, uživatele bikesharingu. Růžová kola je tak možné zamknout prakticky kdekoliv ve městě. Není tak nutné pracně hledat stojany. Bohužel stále v některých městských zónách se vyžaduje vrácení kola jen na předem definované virtuální místo.

Tím ale benefity systému nekončí. Šetří-li se dotace měst, může systém šetřit i peněženky svých nadšenců, kteří jej využívají. Navíc se projekt může rychleji rozšiřovat do dalších měst a zón v již zavedených oblastech. Pokrytí je tak závislé jen na množství kol a ne budování stojanů, snáze se adaptuje na poptávku svých zákazníků.

Barevná odlišnost

Nejvýraznější odlišností, která je patrná na první pohled, je barva Rekol. Růžová je svítivá, a kola jsou díky tomu lehce nalezitelná, a každý ví, že jsou to kola určená pro sdílení.

Jak se stát uživatel Rekola?

Líbí se ti myšlenka:

  • že si na cestě do školy či práce protáhneš nohy, uděláš něco pro své zdraví
  • odlehčíš naší přírodě, neboť cestování na kole je ekologický způsob dopravy,

pak se staň dalším fanouškem projektu. Na stránkách si pořiď roční členství, stáhni aplikaci do tvého smartphonu a už sharuj kola s dalšími cyklo nadšenci.

Zdroj: www.pexels.com

Pokud nemáš chytrý telefon, nic se neděje. Autoři projektu Rekola mysleli i na tebe a nabízejí SMS výpůjčky jako alternativu k aplikaci.

Pomocí aplikace vyhledáš kolo ve svém okolí, zaslaným kódem ho odemkneš a už šlapeš, kam potřebuješ. Kolo necháš ve vybrané zóně a kódem ho zase uzamkneš pro využití někým dalším.

Rok 2017 bude pro Rekola převratný

Zdroj: databáze Rekola

Díky investici od fondu Spread Capital, která bude dosahovat až  desítek miliónů korun, se můžeme těšit na celou řadu inovací. Prozraďme alespoň některé z nich:

  • nová růžová kola do všech pěti měst a tím i jejich lepší dostupnost
  • sledování pomocí GPS systému – budeš vědět, kde se kolo nachází a to na metr přesně
  • jednorázové výpůjčky kol i bez členství – průkopníky budou Brno a Praha