…

Den hrůzy – seriál o předsudcích vůči cizincům

Centrum pro integraci cizinců o.p.s vydalo několik krátkých video-příběhů o předsudcích Čechů vůči cizincům. Ne každý Vietnamec pěstuje marihuanu, ne každý Rus je mafián, ne každý muslim je terorista. Co o projektu říká ředitel společnosti Vladislav Günter?

Popkultura
Centrum pro integraci cizinců o.p.s vydalo několik krátkých video-příběhů o předsudcích Čechů vůči cizincům. Ne každý Vietnamec pěstuje marihuanu, ne každý Rus je mafián, ne každý muslim je terorista. Co o projektu říká ředitel společnosti Vladislav Günter?

Obecně prospěšná společnost Centrum pro integraci cizinců, která pomáhá cizincům, lépe a snadněji se začlenit do české společnosti, začala od 14. prosince na svém facebooku a na webu dobrekonce.cz  vydávat video-příběh  s názvem Den hrůzy. Jde o několik krátkých videí, v nichž je poukázáno na předsudky Čechů vůči cizincům. Objevují se tu Rusové, černoši, Vietnamci, muslimové nebo Ind.

Projekt navazuje na loňskou kampaň Češi a cizinci – mluvme spolu, v níž společnost zpracovala dlouho pozorované situace jako Češi tykající nejen Vietnamcům, zvyšování hlasu v domnění, že cizinec lépe porozumí nebo  přecházení do angličtiny, usoudí-li Čech, že to bude „lepší“, a to i v případě, že mu angličtina moc nejde. „Zejména první video Cizincům/Vietnamcům se netyká se setkalo s takovým úspěchem, že jsme se rozhodli v podobném duchu pokračovat. Tentokrát už  více pod vlivem aktuální společenské atmosféry,“ říká ředitel společnosti Vladislav Günter

Letošní projekt v podobě seriálu Den hrůzy, který hlásá větu „Napadnout vás to může, ale řídit se tím nemusíte“, se také setkal se značným ohlasem, ovšem nejen s kladným. Stále se mezi lidmi najde mnoho těch, kteří na facebook napsali negativní či až nenávistný komentář. Ani videa tohoto seriálu nejsou výjimkou.

Vladislav Günter však přiznává, že očekávali mnohem horší ohlasy. „Už loni toho nebylo zrovna málo, a to jsme zobrazovali skutečně spíš jenom komunikační situace a prostě jsme po našem soudu vtipnou zkratkou ukazovali možné důsledky nezvládnuté komunikace. Šlo přitom zejména o to, abychom s cizinci mluvili česky, že jen tak jim pomůžeme se česky naučit. Mezitím se u nás ještě o dost přitvrdilo, takže jsme byli připraveni na skutečnou „melu“. Na druhou stranu je příjemné, že vždycky jsou i ohlasy zcela opačné.“

Den hrůzy
FOTO: Centrum pro integraci cizinců o.p.s.

O čem Den hrůzy je?

Seriál Den hrůzy je rozložen do krátkých dvou minutových videí, která společně tvoří jeden příběh. V každém z videí se však odehrává jiná situace. Hlavní roli hraje mladý muž jménem Jirka, kterému se během dne stávají různé příhody. Při každé z nich se setká s nějakými cizinci, ať už je to muslimský pár ve výtahu nebo třeba vietnamští sousedé, vůči kterým má nějaké předsudky. Ty se ale nenaplní.

Poslední video ukazuje situaci z druhé strany. Poukazuje na to, že nejen my máme předsudky vůči různým národům, ale i cizinci mají své představy o českém národě. „Jednotlivé národnosti jsme společně s filmovými tvůrci ze společnosti Krutart vybírali jednak z hlediska jejich reálného výskytu v Česku, jednak i z důvodu co největší pestrosti, abychom nezůstávali jen u těch nejběžnějších situací a klišé, ale ukázali, že hrůzu může budit skutečně každý, včetně Čechů samotných,“ říká Günter.

Je to opravdu ten, koho myslíme?

Pokud se na videa budete dívat pozorně, zjistíte, že někdy ani není jasné, jestli jsou cizinci příslušníci  těch národů, se kterými je hlavní hrdina spojuje. Což se stává i v běžném světě. Možná jste si i vy někdy mysleli o Indovi, že je to Rom, o Korejci, že je Vietnamec . Kvůli takovým domněnkám se pak  bohužel stává i mnoho velkých nedorozumění.

I když se vám lidé nějak jeví, mohou pocházet z úplně jiné země s jinou kulturou, stereotypy a zvyky. Stejně tak každá žena s šátkem na hlavě nemusí být muslimka. Bohužel už bylo ve světě kvůli tomuto předsudku napadeno mnoho nemuslimských žen, o kterých si antiislamisté mysleli, že jsou muslimky.

Ani v seriálu není u žádného z cizinců zcela jisté, že je tím, za koho ho Jirka má. „Arab nemusí být Arab a dokonce ani ne muslim. Afričané jsou sice černí, ale nejsou to třeba Afroameričané, Kubánci? Rusky mluvící chlápek může být Ukrajinec, Bělorus, Moldavan. Vietnamci mohou být Thajci, Číňané nebo Indonésané. Který Čech to spolehlivě pozná? Ind také nemusí být skutečně Ind. Jediná, u níž to víme „na beton“ je závěrečná Brazilka, protože se jí na to hlavní hrdina prostě zeptá,“ říká Vladislav Günter.

Den hrůzy
FOTO: Centrum pro integraci cizinců o.p.s.

Jaké je poslání seriálu?

Škatulkování podle národnosti, vyznání či barvy pleti a strach z cizinců se v dnešní době  stále více šíří. Na světě jsou pouze dva druhy lidí, dobří lidé a zlí lidé. Ne každý Vietnamec pěstuje marihuanu, ne každý Rus je mafián, ne každý muslim je terorista. To je poslání tohoto projektu. Vladislav Günter dále vysvětluje: „Chtěli jsme v tomto případě tak trochu vyvrátit mýtus, že je tu jakási většina, která se oprávněně bojí. A proti ní stojící jakási menšina nepochopitelných idealistů „sluníčkářů“, co jsou naopak ochotní kvůli svým pochybným ideálům nechat „rozvrátit naši kulturu“.

Jsme přesvědčeni, že nic takového tu není, že se jedná o uměle konstruovaný konflikt. Často jsme i my museli čelit výtce, že těm lidem, „co se bojí“, nerozumíme nebo že jim nechceme rozumět. Seriálem Den hrůzy jsme chtěli ukázat, že každého z nás leccos napadne, protože všichni čteme či posloucháme stejné zprávy. Nicméně  to neznamená, že nutně musíme  určitou obavu nebo stereotyp spojený s tím či oním člověkem přetavit v apriorně negativní nebo odmítající jednání.

Hlavním účelem seriálu je otvírat debatu. Hodláme jednotlivé díly i seriál jako celek používat a nabízet i jako určitou edukativní pomůcku. Podobně, jako se tomu již děje s loňskými spoty. V neposlední řadě má seriál upozornit na portál dobrekonce.cz, kde chceme do budoucna shromažďovat existující pozitivní příklady integrace, snahy konkrétních lidí o ní, a svou troškou tak vyvažovat právě onen český, dosti negativistický, diskurs.“

Pokud byste se na seriál Den hrůzy chtěli podívat i vy, najdete ho na facebooku Centrum pro integraci cizinců nebo na již zmiňovaných webových stránkách dobrekonce.cz.

Patříte i vy k těm, kteří se řídí zaběhlými předsudky, a házíte všechny do jednoho pytle? Nebo jste toho názoru, že v každém národě se najdou ti dobří i ti špatní, ale neměli bychom si o všech hned myslet to nejhorší?