…

Letní brigáda v USA. Zkuste to jako Honza přes Work and Travel

Honza strávil jako plavčík v Americe čtyři letní měsíce. Vydělal si peníze a mohl poznávat zemi. Pokud byste se i vy chtěli přes léto za takovým dobrodružstvím vydat, Honza vám prozradí, na co se připravit.

Lifestyle
Honza strávil jako plavčík v Americe čtyři letní měsíce. Vydělal si peníze a mohl poznávat zemi. Pokud byste se i vy chtěli přes léto za takovým dobrodružstvím vydat, Honza vám prozradí, na co se připravit.

„O programu Work and Travel jsem věděl už delší dobu. Hlavně díky tomu, že se ho účastnilo už mnoho mých přátel. Bohužel to pro mne bylo většinou neproveditelné, protože jsem měl na léto už jiné pracovní plány, ve zcela  jiném odvětví. Vážně jsem o programu Work and Travel začal uvažovat před dvěma lety, kdy mě oslovil kluk, bydlící na stejné koleji, který se programu již zúčastnil. Velice ochotně mi zodpověděl veškeré mé dotazy. Během pár měsíců jsem si zjistil všechny informace a vyzpovídal přátele, kteří už tam byli. Zbývalo jen podepsat smlouvu a zúčastnit se kurzů,“ popisuje své rozhodnutí vydat se do USA Honza, který tam v létě 2016 strávil čtyři měsíce.

Honza se tohoto programu chtěl zúčastnit už dříve, bohužel mu plány, kromě sbírání jiných pracovních zkušeností, křížily i bakalářské státnice. V létě 2016 se mu konečně povedlo najít čas a mohl vyrazit. Pomocí programu chtěl zjistit, co vlastně znamená pojem „americký sen“, zlepšit si svou angličtinu a také navštívit města Washington a New York, jež byla už dlouhou dobu na jeho „wish listu“. „Mít v životopisu, že jsem byl čtyři měsíce v USA, se mi zdá taky cool,“ dodává.

USA, Amerika, Bílý dům
FOTO: Honza

Program Work and Travel nabízí pracovní místa jako jsou služebná, plavčík, číšník nebo pracovník v zábavním parku. Jak už víme, Honza si vybral místo plavčíka. Protože je sportovní typ, pracovat venku u bazénu se mu zamlouvalo.

Co je nutné před odjezdem absolvovat?

Tato pracovní pozice se ale nezískává snadno. Před odjezdem do USA je nutné si udělat kurzy plavčíka a první pomoci, za které pak dostanete certifikát od Červeného kříže. Při kurzu se musí kandidát osvědčit v několika disciplínách. Za prvé by měl prokázat, že umí plavat, a to zvládnutím 300 metrů. Za druhé musí umět zachránit tonoucího, což potopením se 3 metry hluboko a záchranou osoby, která se „topí“.

Kromě plavčických schopností je také nutné, naučit se postarat o bazén, vědět jak funguje, jak se čistí, jaké chemikálie měřit a udržovat, aby se v něm mohlo plavat. K tomu slouží kurz Pool operátora. V neposlední řadě dělají uchazeči pohovor v angličtině se svým budoucím zaměstnavatelem.

USA, Amerika, Bazén
FOTO: Honza

První den v práci

Když Honza absolvoval patřičné náležitosti, mohl se konečně vydat zakusit svůj „americký sen“. Do svého přechodného bydliště přijel jako jeden z prvních. „Bazény ještě nebyly otevřené, dokonce ani připravené k otevření. Okolí bazénu bylo velice znečištěné, stejně tak i bazén. Takže jsem první den jen uklízel. Od svého supervizora jsem dostal za úkol bazén vakuovat, tedy luxovat nečistoty usazené na dně. Dal mi kontakt na pizzu, kdybych měl hlad a řekl, že se vrátí během tří hodin.

Čištění bazénu jsem měl hotové asi až za čtyři hodiny, jenže on přišel až po šesti hodinách. Takže jsem se tam dvě hodiny nudil a prohlížel si okolí, které bylo velice krásné. Také jsem se odhodlal poprvé si objednat pizzu. Kvůli mé nejistotě v angličtině mi hovor trval asi tak třikrát déle, než bylo třeba,“ popisuje Honza svůj první den v práci.

USA, Amerika, bazén
FOTO: Honza

Jak to tam přežít?

Honza má taktiku, kterou se řídí všude, kam jede. A tou je „be easy“. Pro něj to znamená, že si užívá toho, co daná situace nabízí a nesnaží se hledat negativa. „Když se budete držet tohoto pravidla, bude pro vás pobyt mnohem příjemnější,“ říká. Ale nedá se tím řídit úplně vždycky. Pokud se najdou situace, kdy je pro vás pobyt spíše utrpením, je třeba s tím něco dělat. „Je možné třeba změnit lokalitu, spolubydlící, práci, nebo najít kompromisy,“ radí Honza. „Někdy lidé věci ale zbytečně zveličují. Mám zkušenosti, že si Češi obecně moc stěžují. Většinou na blbosti, které se dají vydržet.

Říkám to z toho důvodu, že jsem během Work and Travel narazil na pár jedinců, kteří celý dosavadní život prožili s rodiči, s maminkou po boku, která všechno zařídila, a najednou jsou v reálném životě bez nich a musejí se o sebe postarat sami. Agentura přitom zařídí to nejdůležitější – práci, ubytování, dopravu. Člověk se musí jen postarat sám o sebe – obstarat si jídlo, prát oblečení a podobně. Velmi důležité je taky to, s kým tam jedete.

Člověk musí brát na vědomí, že tam s těmi lidmi bude bydlet čtyři měsíce,“ říká Honza na závěr. Spolubydlící vám mohou pobyt velice zpříjemnit nebo naopak. Vše může být perfektní, ale šílený spolubydlící může všechno pokazit.

USA, Amerika, město, mrakodrapy
FOTO: Honza
USA, Amerika, mkrakodrap
FOTO: Honza