…

  Zamrzlá kreditka nebo facebookový příspěvek? Šetřit se dá různě 

Už jsi zkoušel trik se zmrzlou kreditkou? Nebo se nech inspirovat příběhem Ashley a konečně našetři zbývající částku na exotickou dovolenou v Kanárech.

Lifestyle
Už jsi zkoušel trik se zmrzlou kreditkou? Nebo se nech inspirovat příběhem Ashley a konečně našetři zbývající částku na exotickou dovolenou v Kanárech.

Peníze nejsou všechno, alespoň ne pro většinu lidí. Dávno neplatí, že peníze určují bohatství člověka, rozhodně ne to duševní. Ale přiznejme si, že peníze byly a jsou potřeba. Jistě si  rád dopřeješ dovolenou, obměníš svůj šatník či pozveš kamarády a kolegy na drink. To nemluvíme o plánech dlouhodobějšího charakteru, jako je koupě nemovitosti, automobilu či výlet za exotikou. Taky všem říkáš: “Nekradu, pouze vydělávám.”? A odkládáš své nákupy a sny na neurčito.

Přinášíme pět méně  triků, jak obohatit prasátko o nějakou tu korunu. Rady typu “odkládej si část výplaty” na jiný, nejlépe termínovaný účet, rovnou vynecháme. Jsou nezajímavé, nepopulární a z vlastní zkušenosti víme, jak obtížně se dodržují.

Úkolový trik

Jeho výhoda spočívá v tom, že kromě financí ho lze uplatnit i v  běžných situacích, kdy bojuješ s pevnou vůlí a  pokušením. Například honí-li tě mlsná na zákusek po obědě.

Chceš si koupit novou, ale ne nezbytně nutnou věc? Než vytáhneš kreditku či hotovost, zadej si úkol, který musíš splnit, než nakoupíš. Vhodnější úkoly jsou úkoly dlouhodobější , které zaberou alespoň hodinu a více tvého času. Dobrým příkladem je vyžehlení koše prádla, posečení trávníku na zahradě či umytí auta. Je vysoká pravděpodobnost, že než  úkol dokončíš, tak si nákup rozmyslíš či zapomeneš. Pokud nakonec přece jenom nakoupíš, může tě hřát, že jsi dokončil   dlouho odkládanou činnost.

Zmrzlá kreditka

Zdroj: www.pexels.com

Tento trik by se v pomyslné taxonomii finančních triků řadil do stejné skupiny jako předchozí. Cílem je opět oddálit tvůj nákup. Tentokrát  ale potrápíš svoji kreditní kartu. Polož kartu do sklenice s vodou, kterou poté vložíš do mrazáku.

Asi tušíš, co bude následovat v případě, když chceš provést online nákup. Kreditka je celá zamrzlá ve sklenici. Než ti rozmrzne, je opět vysoká šance, že svůj nedůležitý nákup odložíš, nebo zapomeneš. Mikrovlnnou troubu přirozeně na pomoc přizvat nemůžeš.

Vést si deník

Psát si, za co a kolik utrácíš, považují  lidi za ne příliš populární. V momentě, kdy ale vidíš naskakující cifru, si brzy rozmyslíš pravidelnou ranní kávu ve Starbucks.

Volba nástroje pro vedení  domácího účetnictví je pouze na tobě.  Papír a tužka jsou trvanlivým médiem, ale mobilní aplikaci máš vždy po ruce. Důležité je být důsledný a zapisovat opravdu každou položku. Ano, i pravidelný croissant se v měsíčním I  ročním přehledu nasčítá  na částku dovolené pro jednu osobu.

Veřejně se přiznat

Trávíš hodně času  na sociálních sítích, chatováním s kamarády? Využij této

činnosti i k něčemu užitečnějšímu. Veřejně se přiznej. Inspiruj se například dívkou Trici z Michiganu, která pod přezdívkou Ashley píše svůj blog. Dívka bojovala s umořením svých dluhů několik let, až ji došla trpělivost a veřejně se přiznala ke svému problému. Založila si vlastní blog, napsala dlužnou částku a začala pravidelně přidávat příspěvky, kde se přiznala, když nakoupila a neměla, nebo když nesplatila. Příběh slaví happy-end, mladé ženě se podařilo svůj dluh umořit. Co víc, stala se inspirací i pro další lidi.

Zdroj: www.pexels.com

Nemusíš hned zakládat vlastní web, postačí příspěvek na vlastní facebookovou zeď, jako to udělala má kamarádka. Nejednalo se o problém dluhů či šetřivosti. Její boj je na poli sladkostí. Na svou zeď proto umístila text ve znění: “Ode dneška, kdo mě uvidí s čokoládou či sladkou tyčinkou, má u mě pozvání na pivo.” Její přiznání určitou dobu fungovalo, a sladkostem se obloukem vyhýbala.

Kombinuj online svět s hotovostí

Radu, že je  lepší platit hotovostí a odevzdávat tak viditelnou částku za nákup, jistě znáš. Jsou ale situace, kdy je  výhodné platit online.

Budeš cestovat do zahraničí? Uzavíráš havarijní a povinné ručení u nově zakoupeného automobilu? Nebo si chceš sjednat  “pojistku na blbost” (pozn. red. pojištění zodpovědnosti)? Pak je výhodnější si pojistné smlouvy sjednat s institucemi online a rovnou je zaplatit. Pojišťovny za provedení online transakce (uzavření smlouvy) nabízejí lákavé slevy. Například cestovní pojištění u Generali poskytuje při sjednávání online slevu až 15 % . Kromě své peněženky šetříš i čas, kdy bys čekal ve frontě na přepážku.