…

Hit the road. Nízkonákladové cestování vzduchem i po silnici

Cestovat za zážitky, poznávat cizí země, jejich obyvatele. Bez cestovky, na vlastní triko, aniž byste předtím museli strávit měsíce škudlením každé koruny. Sbalit ruksak a prostě vyrazit, kamkoli vás zrovna srdce táhne, zrovna jako Jack Kerouac v jeho kultovní On the road. Sen nejednoho z nás: co ale takové lowcost cestování vlastně obnáší a jak na něj? Tady je přehled toho nejdůležitějšího, s čím vaše nízkonákladová cesta nebude žádný problém.

Cestování
Cestovat za zážitky, poznávat cizí země, jejich obyvatele. Bez cestovky, na vlastní triko, aniž byste předtím museli strávit měsíce škudlením každé koruny. Sbalit ruksak a prostě vyrazit, kamkoli vás zrovna srdce táhne, zrovna jako Jack Kerouac v jeho kultovní On the road. Sen nejednoho z nás: co ale takové lowcost cestování vlastně obnáší a jak na něj? Tady je přehled toho nejdůležitějšího, s čím vaše nízkonákladová cesta nebude žádný problém.

 Pasivní cestování už dneska netáhne. Pryč jsou doby masových zájezdů s cestovkami, znuděným průvodcem, po sté odříkávajícím historii profláknutých památek. Pak povinná fotka a rychle dál. S novými technologiemi se ale objevila řada možností, jak dát svému cestování větší rozměr, a především objevitelské kouzlo. Způsoby cestování, které byly dříve záležitostí největších dobrodruhů, se díky sociálním sítím a sdíleným službám staly všeobecně dostupnějšími, a vyzkoušet je tak může prakticky každý. Užijete si více zábavy a ještě vyzrajete na omezený rozpočet.

Kde sehnat levnou dopravu?

 Základ levného cestování, to je především levná doprava, tedy letenka. Nejčastěji je to právě její cena, co je největší překážkou v cestě do vysněné destinace. S trochou kreativity a flexibility je ale možné pořídít ji výrazně levněji.

 S výhodnými letenkami pomůžou vyhledávače nízkonákladových letů, které nabízí společnosti Ryanair, Wizzair, Smartwings či třeba Easyjet. Jste-li ochotni obětovat trochu komfortu, nevadí-li vám noc strávená na letišti nebo nějaký ten přestup navíc, pak vám tyto vyhledávače nakombinují ty nejlevnější možnosti, jak se do cílového bodu dostat. Přehledný je například český projekt Kiwi.com (dříve skypicker.cz), na lety po Evropě je dále velice dobrý Azair.cz, který disponuje možností rozličných kombinací, dle individuálního gusta a potřeb. Skyscanner.cz či Momondo.cz nabízí také vyhledávání levného ubytování a pronájem aut.

Lowcost cestování. Zdroj: pexels.com

 Cestovat se samozřejmě dá i po zemi. Autobusy jsou sice méně pohodlnější variantou, můžete na nich ale výrazně ušetřit. S vyhledáním spojů vám pomůže například Orangeways, Onlinebus, Tigerexpress, či Flixbus. Student Agency nabízí řadu slev a výhodných akcí pro studenty, podobně je tomu u Eurolines.

 Koho láká dobrodružství, může zkusit autostop. V digitální éře se dá i spolujízda předem naplánovat, takže se nemusíte bát, že budete namísto ujetých kilometrů počítat hodiny vystáté na kraji silnice. Pomocí chytrých aplikací a webových stránek si jednodušše najdete řidiče, se kterým budete mít společnou cestu. Hodně lidí používá Blablacar.cz, který koupil dříve oblíbený Jizdomat.cz. Lidé, kteří zde nabízí svezení, mají ověřené profily a zpětně je možné jízdu ohodnotit. Kerouac by si asi posteskl, že tím tenhle způsob dopravy ztrácí své původní kouzlo, na druhou stranu víte, ke komu si vlastně sedáte. Na cestu po Evropě můžete využít například hitchwiki.org, zkusit můžete i aplikaci rideshare4less.

Jak se levně ubytovat?

 AirBnB netřeba dlouho představovat. Bydlení u tamních lidí, které tato služba zprostředkovává, je čím dál víc oblíbenější. Byt či pokoj si můžete pronajmout prakticky po celém civilizovaném světě, navíc v lokalitě, která nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Ceny pronájmu se v porovnání s profesionálním ubytováním ne vždy liší, na druhou stranu si tady můžete za poměrně málo peněž zabookovat i místa, která vám tradiční poskytovatelé ubytování nenabídnou.

 Punkovější variantu ubytování umožňuje Couchsurfing. Díky němu můžete přespat jednodušše u místních na gauči – a to zcela zdarma. Službu můžou využívat jen registrovaní členi, profily jsou vybaveny fotografií a referencemi, čímž se autoři snaží předejít bezpečnostním rizikům. Vytíženější však bývají turisticky oblíbené lokality (hlavně velká města západní Evropy), tady je třeba počítat s tím, že volný gauč prostě nemusí být vůbec k dispozici.

Poznávejte nová místa s domorodci

 Když už jste konečně na místě, je tu ještě jedna věc, kterou si svůj výlet můžete zpestřit. Kouzlo neznámého místa totiž nejlépe poznáte s těmi, kteří tam žijí. Locals4friends.com zdarma zprostředkovává zajímavé aktivity, které konkrétní lokality nabízí. Poměrně mladý projekt, za nímž stojí i Češka, se přitom snaží upozorňovat i na méně známé lokality. V Itálii na podobném principu fungují služby Guidemeright.com, který nabízí obrovské množství rozličných aktivit (některé i zdarma), od objevování římských kaváren, po ráno strávené se štěňaty v Sestu.

Umění levného cestování od A do Z

Travelhacking.cz

Fenoménem levného cestování se zabývají i samostatné projekty. V češtině je takovým profesionálním průvodcem Travelhacking.cz, fungující v rámci platformy naucmese.cz, za kterým stojí specialista na nízkorozpočtové cestování Petr Novák. Prostřednictvím placených kurzů (jedna tříhodinová přednáška vyjde na necelých 500 Kč) vás provede labyrintem nejrůznějších dopravních a hotelových vyhledávačů a naučí vás s nimi pracovat tak, abyste zaplatili co nejméně.

TravelBible

 A na závěr trochu papírového počtení. Své zkušenosti s levným cestováním vydal začátkem Petr Novák i v knižní verzi. Spolu s Matoušem Vinšem shrnuli ty nejdůležitější návody, jak se do světa podívat i bez peněz. V netradičním průvodci začínajícím cestovatelům radí se všemi úskalími takové cesty, a především přináší praktické tipy a triky, jak na to. I za málo peněz totiž můžete zažít hodně muziky!