…

Brněnské studentské noci vzdělání

Dvě noci nabité přednáškami a v pauze oddych se šifrovačkami a roboty? To je akce BrNOC aneb studenti studentům.

Lifestyle
Dvě noci nabité přednáškami a v pauze oddych se šifrovačkami a roboty? To je akce BrNOC aneb studenti studentům.

“Studenti studentům,” je heslo Pravoúhlého sněmu (PúS), což jsou podnikaví středoškoláci a vysokoškoláci kolem Ronalda Luce, Ivany Krumlové, Minh Tran Anh, Veroniky Valouchové a Petra Zeliny. Do loňského roku pod tímto heslem uspořádali v Brně už tři ročníky přednáškové noční akce  BrNOC.

První nesmělé pokusy jednonočních akcí, které jsou plné zajímavých přednášek z úst středoškoláků pro další studenty, se objevily roku 2013 v Praze. Noční akce (PrNOC) získala kladný ohlas a rozšířila se po celé republice. Studenti kolem Rona byli rovněž nadšeni nápadem, ale dojíždět kvůli pár hodinám v noci, se jim nezdálo výhodné. Založili si tak  vlastní akci v Brně a rovnou dvoudenní, ať se vyplatí na workshopy zájemcům dojet.

S podporou centra pro mobilitu v Jihomoravském kraji (JCMM) a Gymnázia na tř. Kpt. Jaroše uspořádali už tři víkendové akce BrNOC. Na letošní podzim se chystají hned dvě další i s novinkami.

Noční přednášky slaví úspěch

O tom, že se jedná o úspěšný nápad, svědčí i počty návštěvníků. “Přáli jsme si alespoň 30 účastníků,” přiznává Ron a hned dodává, “ale zavalilo nás hned 108 lidí. V loňském roce 2016 už jich bylo 156, což nás katapultovalo na největší přednáškovou noc v ČR.”

Noci jsou primárně určené studentům středních a vysokých škol, kteří si  mohou neformálně vyzkoušet, jaké to jepřednést svá témata SOČ (středoškolská odborná činnost) a SVOČ (vysokoškolská odborná činnost), odprezentovat zajímavý nápad či poslechnout ostatní přednášející. Loňský ročník přinesl novinku –  stand-by show nazvanou Mystery room, kde studenti přednášeli na náhodně zvolené téma. V rámci dalších akcí si účastníci uvařili karamel či za pomocí kapalného dusíku připravili zmrzlinu. Mezi dvěmi NOCemi nabitými mnoha hodinami přednášek v 3 paralelních blocích se mohli účastníci vyvětrat hlavu na odpolední šifrovačce po Brně.

“Ano, akce je primárně pro studenty SŠ a VŠ, ale nekontrolujeme to. Jen nechceme, aby půlka přednášejících byli vědci. Takových akcích je v Brně i republice mnoho, například Science Café.” Ale i na BrNOCi se potkáš s profesory. Organizátoři se snaží zpravidla zahrnovat jednu hostovanou přednášku. Pro letošní ročník se zvažuje i zahraniční účast s anglickou přednáškou nebo praktickým workshopem.

Zdroj: archív BrNOCi
Zdroj: archív BrNOCi

Staň se přednášejícím

Přihlásit se jako přednášející můžeš i ty. Stačí být zaregistrovaným účastníkem a napsat, o čem bude tvé téma. Dvě třetiny přednášek jsou z přírodovědných okruhů, zbylé se zabývají sociologickým ii historickými problémy. Jako malou ochutnávku z loňska jmenujme například:

  • Jak se to stalo? (Štěpán Balážik) – O bizardnosti amerických prezidentských voleb
  • Matematická analýza for Dummies (Jan Stopa) – Zvládni tři semestry matematické analýzy za 45 minut
  • Hranice maskulinity (Martin Modrý) – Rychlá exkurze do historie mužství a ženství

Všechny přednášky i s krátkým popisem nalezneš na webové stránce BrNOCi.

Zdroj: archív BrNOCi
Zdroj: archív BrNOCi

Letošní rok bude v duchu novinek

Jak jsme zmínili, noci budou na podzim rovnou dvě. Opět je v plánu kromě tradičních přednáškových bloků připravit Mystery room na utajené téma. Na základě předchozích reakcí účastníků se plánuje uspořádat divadlo pro zpestření. Zachován bude i koncept “dvojnoci“ s možností zdarma přespat v prostorách gymnázia.

Účastníci se mohou rovněž těšit na Robotárnu, jejíž součástí bude výstava loňských robotů, ale i samotný praktický workshop. V něm se studenti seznámí s programováním mikrokontrolerů.

Brno je pro tebe daleko? Není problém se zúčastnit jiné NOCi v po republice. Od vzniku té brněnské se jejich sláva rozšířila i do dalších měst. Z původní PrNOCi (Praha) si studenti předávají znalosti sami sobě v Krnově (KrNOC) i Hradci Králové (HrNOC). Ron je s úsměvem dodává: “Všimni si, že pravou NOC může organizovat jen město s R jako druhým písmenem v názvu. Takových velkých měst nad 20 000 obyvatel u nás je jen 7 a ve 4 z nich už NOC funguje.”