…

Pracuj na cestách aneb Jak se stát nomádem IV – Práce na dálku

Ve čtvrtém díle seriálu o práci na cestách se podíváme na nejčastější nevýhody práce na dálku.

Cestování
Ve čtvrtém díle seriálu o práci na cestách se podíváme na nejčastější nevýhody práce na dálku.

V minulém díle seriálu jsme si konečně prozradili, kdo se skrývá za označením digitální nomád. Už víš, že je to někdo, kdo není svou prací omezen na pevné místo. Obvykle si při své práci vystačí s počítačem a možností se občas, řekněme jednou za den či dva, připojit k internetu. Pracuje tedy tzv. na dálku. Může to být z pohodlí jeho domova, pronajatého místa v coworkingu či také z kavárny nějaké exotické destinace.

Trend pracovat na dálku a nedocházet denně do kanceláře uvězněné mezi čtyřmi zdmi se konečně dostal i do Evropy. Například v Austrálii nebo USA je běžné, že zaměstnanci pracují často externě a vzdáleně. Dnešní technologický pokrok doby to umožňuje. Navíc pro zaměstnavatele je často ekonomicky výhodnější zaměstnávat externí zaměstnance či neplatit energie a kancelářské prostory.

Jak se stát pánem času?

Vraťme se zpátky do Evropy. Stále více zaměstnavatelů poskytuje možnost práce z domu, tzv. home office. Alespoň na jeden den v týdnu. Někteří po domluvě začínají akceptovat práci ze zahraničí po dovolené. Vše záleží na typu práce a vzájemné komunikaci.

Zdroj: foto autorky
Zdroj: foto autorky

Abys získal více času pro svoje cestování, musíš se dostat z uzavřeného kruhu 20 dní volna v roce. Nemusíš ale hned být digitálním nomádem, abys opustil hranice České republiky a užíval si cestování. Pánem svého času se můžeš stát pozvolna. Možností je hned několik:

  • zjisti, zda-li tvé zaměstnání neposkytuje firemní benefit v podobě bonusových dní volna nad rámec daných českou legislativou
  • domluv se s nadřízeným na občasných home officech
  • přejdi na zkrácený úvazek a v získaném volnu realizuj tvůj projekt, který ti pomůže se odpoutat od stávajícího zaměstnání
  • nabídni svému zaměstnavateli možnost, že budeš pracovat vždy pár dnů po dovolené ještě v zahraničí, tj. obdoba home office, ale ze zahraničí

Nedaří se komunikace? Pak do toho skoč rovnými nohami. Dej výpověď a začni měnit svoje znalosti a koníček v práci, která ti dá prostor k realizaci a čas opustit stávající kancelář. Právě tlak, že jsi nezaměstnaný, tě vybičuje k rychlejší adaptaci a efektivnější práci na svých projektech.

Nevýhody práce na dálku

Zatím jsme řešili situaci, jak získat více prostoru pro vlastní seberealizaci a případný čas na cestování mimo zákonem daných 20 dnů dovolené. Předpokládáme, že čteš seriál se zájmem zjistit, jak si naplnit cestovatelské sny a být tzv. location independent (prostorově neomezený). Přesto je dobré znát obě strany mince a podívat se i na nevýhody pracování na dálku.

Opustíš komfortní zónu

Změnou prostředí budeš muset vystoupit ze své komfortní zóny. Opustíš známá místa a dost možná své nejbližší – rodinu, kamarády. Kromě hledání své práce budeš řešit i cestovatelské problémy, hledat ubytování, poznávat okolí apod.

Prokrastinování

Pracovat vzdáleně u velké skupiny lidí může vést k prokrastinování. Není tu nikdo, kdo by na tebe dohlížel. Pokud pracuješ z domu, může zde působit i psychologický efekt pocitu, že jsi v prostředí, kde běžně odpočíváš, nepracuješ.

Zdroj: foto autorky
Zdroj: foto autorky

Obtížnější komunikace

Z přímé komunikace se stane online komunikace. Dnešní doba umožňuje zdarma volání, psaní e-mailů, chatování prakticky odkudkoliv, kde je dostatečný mobilní signál či připojení k internetu. Přesto je potřeba se připravit na situaci, že nebudeš dostávat rychlou zpětnou odezvu na své dotazy. Navíc, budeš-li pracovat z jiného kontinentu, je potřeba myslet na posun v čase. Upozornit své klienty či se jim přizpůsobit.

Pokud tě přesto neodradily některé z výše zmíněných nevýhod práce na dálku, pak se na tebe těšíme v dalším díle nomádského seriálu. Zde už se podíváme na rady, jak si zvolit cílovou zem a jakou práci.

Zdroj: foto autorky
Zdroj: foto autorky