…

Arabfest. Festival arabské kultury bude letos online

Festival arabské kultury, tzv. Arabfest, se v Plzni představí už poosmé. Tento ročník s podtitulem #online se uskuteční ve dnech 22. března až 1. dubna v Plzni.

Popkultura
Festival arabské kultury, tzv. Arabfest, se v Plzni představí už poosmé. Tento ročník s podtitulem #online se uskuteční ve dnech 22. března až 1. dubna v Plzni.

S doprovodným programem od 1. března do 30. dubna v Plzni a v Praze. Hlavním tématem letošního ročníku je vliv a vývoj sociálních sítí na Blízkém východě.

Program festivalu volně navazuje na loňské téma, kterým byla důležitost osobní zkušenosti a setkání. Nyní se přesuneme do virtuálního světa, a zažijeme tak mnohá e-setkání. Zaměříme se mimo jiné na témata nenávisti, sebeprezentace a svobody projevu na sociálních sítích. A to všechno ve spojitosti s arabským světem,” říká o dramaturgii festivalu hlavní organizátorka Tereza Svášková.

Jako každý rok i letos nabídne festival bohatý program v podobě přednášek českých a zahraničních odborníků, debat, filmových projekcí, výstav, uměleckých workshopů i ochutnávek arabských pokrmů. Novinkou je vědomostní kvíz o arabském světě, kurz vaření egyptské kuchyně či mezinárodní soutěž pro spisovatele.

Společně s jordánskou básnířkou a zakladatelkou projektu Writers‘ Cell Ayshou El-Shamayleh a dalšími partnery jsme vyhlásili soutěž pro české a arabské básníky, jehož cílem bylo vzájemné přiblížení obou literárních komunit,” uvádí Tereza Svášková.

Zajímaví hosté, přednášky, debaty

Aysha El-Shamayleh povede dvě přednášky: v Plzni bude hovořit o vlivu globalizace na umělecká hnutí v arabském světě, později v Goethe-Institutu v Praze návštěvníkům prozradí, jak sociální média ovlivnila kreativní práci spisovatelů
a filmařů.

Dalším významným hostem je Tariq Ramadan. Profesor Oxford University pohovoří o vlivu sociálních sítí na  dynamiku společenského vývoje blízkovýchodních zemí prostřednictvím svého účtu na Facebooku.

Návštěvníci se mohou těšit také na debatu o nenávisti na sociálních sítích, které se účastní Zbyněk Tarant z katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU a Lukáš Houdek z projektu HateFree Culture.

Pozvánka na letošní Festival arabské kultury. Zdroj: Arabfest.
Pozvánka na letošní Festival arabské kultury. Zdroj: Arabfest.

Problematice svobody projevu a lidským právům se bude věnovat jak online přednáška kuvajtského politologa Ghanima Al-Najjara z Kuvajtské univerzity, tak i putovní výstava Linie svobody: Současná arabská karikatura.

S jedním z vystavujících umělců, světoznámým súdánským karikaturistou Khaledem Albaihem, se navíc návštěvníci výstavy seznámí přes Skype. Kreativní jedinci by si neměli nechat ujít workshop tuniského umělce Inkmana, který se ve své tvorbě věnuje tzv. calligraffiti, tedy spojení street artu a arabské kaligrafie.

V rámci dílčího projektu ArabFILMfest nabídne festival promítání mezinárodně oceňovaných snímků, mezi nimi i film Clash z roku 2016, který bude v České republice uveden poprvé. Stejně tak zažijí svoji českou premiéru Tareq Jund a

Nasser Salameh z Jordánska. Jejich koncert klasické arabské hudby bude vrcholem celého festivalu.

Velký sobotní program se uskuteční 1. dubna v prostorách kulturního centra Moving Station souběžně na devíti různých scénách. „Virtuálně, ale v reálném čase navštívíme vybrané arabské země, průvodci nám budou tamější obyvatelé. Zavítáme tak mimo jiné do Egypta, Maroka či Ománu. Nově uspořádáme soutěž o nejlepší arabskou polévku, které se účastní jak kuchaři arabských ambasád, tak i kuchaři amatérští,” popisuje sobotní program Svášková.

Chybět nebudou orientální trhy, kurzy arabštiny, kaligrafie, gastronomie, animační dílna pro děti a mnoho dalšího. Tato akce se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Kuvajt.

Hlavním partnerem Arabfestu je Západočeská univerzita v Plzni.

Festival arabské kultury

Festival arabské kultury má za sebou sedm úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů katedry blízkovýchodních studií FF ZČU, postupně se z něj však podařilo učinit víceúrovňový festival pro širokou veřejnost.

Od roku 2013 se na jeho organizaci podílí zapsaný spolek ARABFEST. Festival významně finančně podpořila Západočeská univerzita v Plzni a vybrané arabské ambasády. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity Miroslava Holečka a primátora města Plzeň Martina Zrzaveckého.  

Partneři

Západočeská  univerzita v Plzni,  Fakulta  filozofická  ZČU,  katedra blízkovýchodních studií FF ZČU, město Plzeň, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Společnost česko-arabská, Insaan: Arabské centrum kulturního a mezilidského dialogu, o.p.s., Nadace Anny Lindhové, Goethe-Institut v Praze, Aliance de française,  Moving Station, DEPO2015, Galerie Vestředu, Měšťanská beseda, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Infinity Shisha Cafe & bar, Plzeň zastávka, Kulturka, Restaurace Ganesh, Lavaris, vegetariánské bistro Satyr, festival Jeden svět, MadeInSyria.cz, jazyková škola Arabesque, Dragon Print, Koření od Antonína, HateFree Culture, Animánie, Slam Poetry CZ, Dubai Poetry Slam, Velvyslanectví Marockého království, Velvyslanectví Tuniské republiky, Velvyslanectví Státu Palestina
a další vybrané zastupitelské úřady arabských zemí  v České republice

Seznam mediálních partnerů: Český rozhlas Plzeň, Radio 1, Radio Wave, Kulturio, BlizkyVychod.eu, HedvabnaStezka.cz, StudentPoint, VELbloud

Seznam míst konání: Západočeská univerzita v Plzni, Magistrát města Plzně, Měšťanská beseda, Moving Station, Aliance de française, DEPO2015, Kulturka, Plzeň zastávka, Restaurace Ganesh, Galerie Vestředu, Infinity Shisha Cafe & bar, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Papírna, Anděl music bar, Goethe-Institut v Praze