…

František Skála a jeho Jízdárna jako prostor snových hrátek

Výtvarník, hudebník a tanečník František Skála obsadil prostor Valdštejnské jízdárny. Jedná se o obsazení vskutku nápadité. Prostor se mění v „náměstí“ s několika samostatnými galeriemi.

Popkultura
Výtvarník, hudebník a tanečník František Skála obsadil prostor Valdštejnské jízdárny. Jedná se o obsazení vskutku nápadité. Prostor se mění v „náměstí“ s několika samostatnými galeriemi.

Valdštejnská jízdárna

Skála vytvořil koncepci, která je prostoru šitá na míru. Tento tah dělá z Valdštejnské jízdárny náměstí, na němž můžeme narazit hned na několik galerií. Ono pomyslné náměstí zdobí několik soch. V každé galerii jsme svědky jiné výstavy.

Tyto jednotlivé prostory, výstavy ve výstavě, se vzájemně provokují, až popírají. Přesto spoluvytváří celek.

Sochy na náměstí

Z oněch soch na pomyslném náměstí vynikají především dvě. Ta první se jmenuje Zub času, obří dřevěná stolička pokrytá zlatem. Vnitřek zubu, do kterého vidíme jen pouze skrze malé dírky, obývají pidimužíčci.

Obdobných malých milých překvapení má Skála pro pozorné návštěvníky nachystánovíc. Třeba hned u dalšího z vládnoucích monumentů celé výstavy, kterým je Jednorožec. Při pozorném prozkoumání prostoru z horního patra výstavy si všimneme jeho menších kolegů.

Výstavy ve výstavě

Jak už bylo zmíněno, návštěvníci prochází několika samostatnými výstavními sály. Každá místnost, svébytná část toho celistvého výstavního prostoru, pracuje s jinou atmosférou. Případně i s jiným osvětlením.

V jednom sále jsou k vidění různé přírodniny, z jiného můžeme za oknem galerie pozorovat venku se procházejícího živého páva. Jakoby i ten jaksi přirozeně patřil k expozici jako exponát. Exponáty totiž u Skály působí spíše jako živé bytosti, než jako objekty.

Pozoruhodné momenty

Těžko lze objektivizovat obecný vkus. Proto by také bylo zrádné říci, který moment je pro návštěvníka nejpůsobivější. Přesto však lze určit několik Skálových děl, která vyloudí úžas a úsměv snad z každého.

O Jednorožci, či Zubu času už byla řeč. Potenciálních „singlů“ však najdeme víc. Nelze nezmínit Vzduchoplavce. Když se jednou za čas rozhýbe mechanismus, který jeho plavbu učiní skutečnou, jsme němí. Němí, z té vší hravosti, důvtipu, ale i řemeslného umu, kterému Skála vládne.

Hravost, humor, řemeslo

Právě trojlístek hravosti, humoru a řemeslné zručnosti dělá ze Skály toho, kým je. Tedy osobnost světového měřítka. Osobnost s až renesančním přesahem. Jeho díla pracují se změnou kontextu a narušením zajetých úzů, podobně jako to činí většina moderního umění.

Oproti němu to však Skála činí vstřícněji. Ne líp. To u umění ani nelze říct. Skálův přístup je pro diváky prostě přístupnější. Jeho věci jsou totiž hezké a nechybí jim nápad.


Datum konání: 10. 3. 2017 – 03. 9. 2017
Místo konání: Valdštejnská jízdárna

Kurátor: Tomas Pozspiszyl
Architekt: Šimon Caban