…

Čtyři dohody, nebo nehody?

Čtyři dohody se jeví jako relativně jasný plán ke spokojené existenci. Pokud se ovšem dostaneme do nervově vypjaté situace, ani dohody nám nepomohou… Spíš ještě přitíží.

Blog
Čtyři dohody se jeví jako relativně jasný plán ke spokojené existenci. Pokud se ovšem dostaneme do nervově vypjaté situace, ani dohody nám nepomohou… Spíš ještě přitíží.

Hřešíme slovem

Jedu vlakem do Prahy. Cesta ubíhá v poklidu. Hodinu před časem dojezdu stroj prudce zastavuje. Průvodčí ohlašuje skokánka. Člověka, který se rozhodl vystoupit z koloběhu nicoty. Skočil pod vlak. Ukončil to. A my, cestující spoje do Prahy, přestupujeme na jiný vlak.

Ctím tragiku okamžiku. Všichni spolucestující na tom však nejsou stejně. „Tak ho přejeďte ještě jednou. Tomu to nevadí.“ ozývá se kolem. Vlak se opravdu rozjíždí, byť prázdný. Logiku věci nechápu. První dohoda: „nehřešte slovem“ je přejetá.

Bereme si vše osobně

Skokánka už se tohle netýká. Ten pluje vyproštěn z nicotnosti bytí. Užívá si splynutí s nekonečnem a je free. My, poutníci k zatracení, klopýtáme za náhradním spojem. Konečně nasedáme. Vlak se rozjíždí.

Jede dvacet minut. Zastavuje. Další sebevrah. To je normálně atentát! zakleje spolucestující. I druhá dohoda: „neberte si nic osobně“ se rozplývá. Stejně jako cosi na kolejích…

Vytváříme si domněnky

Nastalá situace se stupňuje. Během přesunu na další spoj spolucestující ukazují pronikavost úsudku a informovanost. „On teď zase stoupá počet sebevražd…“ ozve se z jednoho cípu rozplihlého davu.

„Asi nemohli najít práci.“ reaguje bezejmenný z opačného křídla houfu. „Kecy. Určitě oba byli nemakačenka. Koho jinýho by napadlo skákat pod vlak? Otravovat takhle život normálním lidem…“ oponuje neznámý mudrc. Třetí dohoda: „nevytvářejte si domněnky“ šla dělat třetího k přejetým…

Děláme vše nejhůř

Konečně přicházím domů. Svlíkám si kabát. Po takovém večer nahlížím marnost.  Nebylo by vážně lepší odpustit si kouření a rovnou našetřit na revolver?

Ta neschopnost člověka si počkat… Strnu. Cosi mi projíždí hlavou. „Jasně, koupit cigarety…“ Nasazuju si kabát. Jdu ven.