…

Premiérový ročník festivalu Na hlavu od 20. dubna v Praze!

Pražské kino Světozor bude hostit první ročník unikátního filmového festivalu Na hlavu. Kromě kultovních filmů se mohou návštěvníci těšit i na novinky v oblasti našich myslí a duší.

Lifestyle
Pražské kino Světozor bude hostit první ročník unikátního filmového festivalu Na hlavu. Kromě kultovních filmů se mohou návštěvníci těšit i na novinky v oblasti našich myslí a duší.

Od dvacátého do třiadvacátého dubna nabídne festival velmi netradiční spojení známých filmů s přednáškami, které vrhnou na snímky zcela jiné světlo. Celý festival je zaměřený na téma duševního onemocnění. Ačkoliv se o těchto zdravotních potížích příliš nehovoří, v současnosti se může týkat až čtvrtiny populace.

Amadeus a Trainspotting

Film Miloše Formana Amadeus bude v rámci festivalu promítán a následně proběhne přednáška psychiatra prof. Cyrila Höschla. Ten se zaměří na vztah mezi kreativním géniem a duševní nemocí.

Další se představí Dr. Filip Španiel s filmem Ex Machina a tématem umělé inteligence. Následovat bude úspěšný animovaný film V hlavě a přednáška s doc. Radvanem Bahbouhem na téma emoce a film Dva dny, jedna noc po které bude následovat debata s Dr. Petrem Winklerem o diskriminaci a stigmatizaci lidí.

Co festival nabídne divákovi?

„Kromě samotných filmů a doprovodných přednášek nabídne festival i další možnosti, jak načerpat informace o duševním (ne)zdraví a mysli. Bude možné účastnit se workshopů, které pokrývají celou plejádu témat od souvislosti jídla s duševním zdravím, přes virtuální realitu až po workshop o tom, jak správně spát,“ říká hlavní organizátor Jiří Pasz.

Festival Na hlavu čeká premiéra v pražském Světozoru.
Festival Na hlavu čeká premiéra v pražském Světozoru.

Křest publikace

Unikátní publikace Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc bude v rámci přednášky prof. Cyrila Höschla pokřtěna. Autory publikace je kolektiv Národního ústavu duševního zdraví.

Podle jednoho z autorů knihy, prof. Jiřího Horáčka jde o publikaci přinášející koncentrovaný pohled na velkou škálu témat týkajícího se nového poznání vztahu mozku a mysli, biologie chování nebo prožívání a vnímání podstaty sexuality.

Lístky na festival lze koupit ve stánku kina Světozor v Praze. Pro dospělé je cena lístků za filmy 119 Kč a pro děti, studenty a ZTP 89 Kč. Specialitou je, že držitelé Hate Free Občanky mohou uplatnit stejnou slevu.