…

Oslavy Dne Země v Praze i Ostravě

175 států a více než miliarda obyvatel celého světa si každoročně připomíná 22. dubna Den Země. Jedná se o jeden z nejdéle trvajících svátků, který je oslavován bez ohledu na lidský původ, víru či národnost.

Lifestyle
175 států a více než miliarda obyvatel celého světa si každoročně připomíná 22. dubna Den Země. Jedná se o jeden z nejdéle trvajících svátků, který je oslavován bez ohledu na lidský původ, víru či národnost.

 Jak se slaví tento den v Praze nebo Ostravě?

Městská část Prahy 6 zve na odpolední program, který proběhne již od dvanácti hodin. Kromě dětského programu, který obsahuje divadelní představení nebo jízdu na koni se návštěvníků představí Přírodovědci.cz z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Pohodový Den Země na Vypichu

Přírodovědci vás s chutí zasvětí do tajů světa pod mikroskopem nebo do příprav vlastního parfému. Jestliže se zajímáte spíše o globální pohled na Zemi, přítomní geografové vám řeknou podrobnější informace.

Závěrem celé akce plné aktivit bude koncert mladého zpěváka Adama Mišíka. Cestou domů že můžete stavit na jarmark či nahlédnout do biošatníku, který bude na Vypichu taktéž.

Ostrava nezůstává pozadu

O den dříve, tedy 21. dubna si v Komenského sadech v Ostravě připraví Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity společně se Střediskem volného času Moravské Ostravy pestrý program.

Akce je cílena spíše na nejmenší, proto může posloužit třeba k pátečnímu hlídání mladších sourozenců. Návštěvníky čekají soutěže, vyhodnocení výtvarné soutěže na téma „Květinové pohlazení“ nebo i hry pro starší s přírodní tématikou. Loděnice se představí ukázkou slalomu, projížďky na lodích či vodáckými soutěžemi.

Infantilnosti stranou

Říkáte si, že Den Země je jen pro děti a rodiče? Ale kdepak. Naopak jeden student významně přispěl k oslavě tohoto dne.

V roce 1970 pověřil v USA senátor Gaylord Nelson studenta Denise Hayese z Harvardovy univerzity aby zorganizoval environmentální protestní setkání a výukové programy, které měly podpořit environmentální hnutí po celé zemi.

Prvotní úspěch vedl jednak k přijetí několika zákonů ale i k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí. Následně se tato iniciativa šířila i dále napříč kontinenty, kde významně ovlivnila Summit Země v Riu de Janeiru, který organizovala Organizace spojených národů.