…

Jistota pro vaše úspory

Víš co je to Garanční systém? Může zachránit i tvoje peníze!

Blog
Víš co je to Garanční systém? Může zachránit i tvoje peníze!

Co by se stalo, kdyby zkrachovala banka? Dostali by klienti, mezi kterými jsou i studenti, zpátky své peníze, které do ní vložili?

Odpověď zní ANO. Na starost to má Garanční systém finančního trhu. Právě tato instituce garantuje, že ani navždy zavřené dveře a nefunkční internetové bankovnictví zkrachovalé banky neznamenají, že přijdete o své úspory.

Co představuje Garanční systém finančního trhu? Úředním jazykem je to především zákonem zřízená a nevýdělečná instituce pro zajištění, správu a použití finančních prostředků určených pro zabezpečení a udržení stability finančního trhu v České republice.

V praxi se jedná o instituci, se kterou se člověk potká ve chvíli, kdy potřebuje pomoct, protože jeho banka, záložna nebo stavební spořitelna zkrachovala.

K čemu je Garanční systém?

O Garančním systému tak obvykle není příliš slyšet. Zásadně se to mění až ve chvíli, když nastane situace, kdy dojde ke krachu některé ze zmíněných finančních institucí.

Sice se to naštěstí neděje příliš často (například loni zkrachovala jedna banka), ale pokud k tomu dojde, dotkne se to vždy tisíců lidí a jejich často celoživotních úspor.

V tu chvíli je pro ně Garanční systém spásou. Právě Garanční systém jim totiž velmi rychle zajistí výplatu takzvané náhrady vkladu, tedy peněz, které měli v bance uložené, a o které by jinak přišli.

Výše výplaty může být na jednoho člověka v jednom finančním ústavu až 100 tisíc euro, což je aktuálně přibližně 2,65 milionu korun.

Co je a není pojištěné?

Pojištění se vztahuje na peníze uložené na běžných účtech ale i na spořících účtech. A stejně tak i na termínované účty, vkladové účty či vkladní knížky.

Ovšem pojištění vkladů se nevztahuje na životní pojištění nebo penzijní spoření. Dále nejsou pojištěné investice do podílových fondů, akcií, dluhopisů, směnek nebo cenných papírů. Na členské vklady členů družstevních záložen (kampeliček) se pojištění také nevztahuje.

Zdál se ti článek až příliš teoretický? Nevíš, jak se takové téma může týkat zrovna tebe, v tak nízkém věku? Nezoufej, za týden na praktickém příkladu vysvětlíme, jak fungování Garančního systému vypadá v praxi.