…

Právníci, nenechte si ujít seminář Práva cizinců!

Přijeďte se na začátku září do Pece pod Sněžkou přiučit zásadní znalosti o právech migrantů.

Kariéra
Přijeďte se na začátku září do Pece pod Sněžkou přiučit zásadní znalosti o právech migrantů.

Téma pro 21. století

Současná vlna migrace a její důsledky jsou už pár let jedním z nejdiskutovanějších témat veřejného života. Málokterý problém 21. století společnost polarizoval tak výrazným způsobem.

V této situaci je ovšem důležité nepodléhat emocím a snažit se ji pojmout v širokém kulturním a právním kontextu. Z těchto důvodů pořádá tým vládního zmocněnce Víta A. Schorma ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy seminář

“Práva cizinců dle Evropské úmluvy o lidských právech: Respekt a solidarita nebo strach a nenávist?”, který se uskuteční od 6. do 10. září.

Mnoho tváří problému

Cílem semináře bude osvětlit migraci v kontextu s Evropskou úmluvou o ochraně základních práv a svobod a jejím výkladu Evropským soudem pro lidská práva.

Pro lepší pochopení použijí odborníci z praxe vyprávění o svých vlastních zkušenostech s danou problematikou. Semináře a diskuze se dotknou i témat vyhošťování, slučování rodin, náboženských symbolů ve veřejném prostoru a trestných činů z nenávisti.

Hlavní je mít zájem

Workshop se bude konat v horské chatě Univerzity Karlovy v Peci pod Sněžkou a je určen jak pro laiky, tak zkušené právníky, důležitý je pouze zájem o téma akce.

Konečná cena ještě není stanovena, bude se ale pohybovat mezi 1500 Kč a 2500 Kč s plnou penzí.

Hosté z praxe

Během semináře se ke slovu dostane spousta zajímavých hostů z oboru, jako jsou právníci z kanceláře vládního zmocněnce Víta A. Schorma či členka Evropského výboru pro zabránění mučení Marie Lukasová.

Tím nejvýznamnějším hostem bude ovšem bezesporu paní Anna Šabatová, česká Veřejná ochránkyně práv. Tématem lidských práv se zabývá celoživotně. Ještě na gymnáziu byla na více než rok tehdejším režimem uvězněna za organizaci protikomunistické létákové akce, tato událost ji ovšem od boje za svobodu neodradila.

Stála u zrodu Charty 77, v roce 1986 byla dokonce jednou z mluvčích iniciativy. V letech 2001 až 2007 působila jako zástupkyně prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Veřejnou ochránkyní práv je od roku 2013.