…

V Praze se opět roztiká Metronome. Už víš, na co půjdeš?

Druhý ročník festivalu Metronome láká na legendy i naděje světové hudební scény.

Popkultura
Druhý ročník festivalu Metronome láká na legendy i naděje světové hudební scény.

Chybějící kousek skládanky

Dá se říct, že pražskému bohatému kulturnímu životu v 21. století scházel pouze jeden aspekt, a to významný hudební festival.

Tento problém je už ale zdá se definitivně pryč. V pátek 23. června odstartuje svůj druhý ročník dvoudenní Metronome Festival, čerstvý element na poli českých kulturních akcí. Po úspěšné loňské premiéře, které kralovali Iggy Pop a Foals, letos pořadatelé lákají na ještě větší jména.

Areál na jedničku

Oproti minulému roku chystají pořadatelé mnohá vylepšení. Areál festivalu u holešovického výstaviště se dočká rozšíření, dvě stage se nyní budou nacházet přímo uvnitř budov Křižíkova pavilonu.

Prostor Královské obory nabízí malebné zázemí v přírodě, přitom se ale nachází prakticky v centru města. “I kdyby bylo vyprodáno, tak to nebude žádná tlačenice,” okomentoval možnosti areálu jeden z pořadatelů David Gaydečka na tiskové konferenci.

Připraven bude taktéž nebývale vysoký počet míst k sezení na tribunách. Návštěvníky, kteří nejsou na festivalové podmínky úplně zvyklí, určitě potěší nasazení moderních splachovacích mobilních toalet.

Hvězdné žihadlo

Největší hvězdou prvního večera bude právě Sting, jedna z největších žijících legend světové popmusic. Na festivalu zahraje plnohodnotný hodinu a půl dlouhý koncert naplněný nejen největšími hity jeho sólové kariéry, jako jsou “Shape of My Heart” nebo “Desert Rose”, ale také čerstvými kousky z loňské desky 57th & 9th.

Skoro čvrtina Stingova setlistu se bude skládat z písní The Police, kapely, se kterou začínal a v jejímž čele složil svou nejznámější skladbu “Every Breath You Take”. “Sting se koncerty prostě baví. Často střídá playlisty, písně vybírá podle místa, kde hraje,” řekl Gaydečka.

Nezastavitelní Kasabian

Pořadatelé ale myslí i na mladé a neklidné. Na Metronome dorazí Kasabian, špička současného ostrovního rocku.

“Myslím, že velice dobře reprezentují koncept britské kytarovky, které jsme měli v devadesátých letech a na přelomu století všichni tak rádi,” popsala roli Kasabian ředitelka festivalu Barbora Šubrtová. Svým novým albem For Crying Out Loud opět úspěšně boří světové hudební žebříčky, jejich rockovou show tedy budou doprovázet velká očekávání.

Pecka za peckou

Zde samozřejmě výčet zajímavých interpretů nekončí.

Návštěvníci Metronomu se mohou těšit například i na Murcury Prize ověnčené mladé hip hopery Young Fathers, jejichž písně se objevily na soundtracku k druhému Trainspottingu, garage rockové duo Blood Red Shoes nebo na bosenského DJ Solomuna, známého pro své mnohahodinové taneční seance.

Koncert odehrají i britští rockoví klasici The Pretty Things, jedná z nejdůležitějších kapel britské invaze v šedesátých letech.

Průřez českou scénou

Na své si přijde i fanoušek domácí muziky. Na festivalu vystoupí nejen stálice české scény, jako například David Koller, Ewa Farna či Monkey Business, kteří chystají koncert pojmout jako poctu nedávno zesnulému zpěváku Georgi Michaelovi, svou šanci ale dostane i celé spektrum neokoukaných umělců, od vycházejících hvězd tuzemského popu Lenny a Thoma Artwaye po indie projekty Lazer Viking a Mayen.